Dieta bezglutenowa zyskuje coraz większą popularność. Na wielu produktach spożywczych umieszczane są hasła „gluten-free” oraz symbole przedstawiające przekreślonego kłosa. Dlaczego tak wiele osób decyduje się na wyeliminowanie ze swojej diety produktów zawierających gluten? Czy naprawdę jest on szkodliwy dla zdrowia i sylwetki? A może dieta bezglutenowa to tylko moda, za którą nie warto podążać?
Alergia na gluten i celiakia
Dieta bezglutenowa została opracowana z myślą o osobach uczulonych na gluten lub chorujących na celiakię. Często stawia się znak równości pomiędzy tymi przypadłościami, jednak zdaniem lekarzy alergia na gluten i celiakia to nie synonimy. U pacjentów leczonych na celiakię można zaobserwować uszkodzenie wyściółki jelita cienkiego, które nie występuje u osób uczulonych na gluten. Objawy obu schorzeń są bardzo podobne. O nietolerancji glutenu świadczą przede wszystkim wzdęcia, skurcze żołądka, zatrzymywanie wody w organizmie, mdłości, biegunka oraz inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Mogą pojawić się także takie problemy jak anemia, osłabienie, bladość twarzy, pokrzywka, spadek lub wzrost wagi oraz wysypka na łokciach, kolanach i pośladkach. Niezależnie od tego, czy przyczyną dolegliwości jest celiakia czy alergia na gluten, podstawę leczenie stanowi przestrzeganie diety bezglutenowej. W przypadku osób cierpiących na te schorzenie nie ma wątpliwości, że to właśnie taka dieta jest najlepszym rozwiązaniem. Problem stanowi fakt, że objawy celiakii i alergii na gluten mogą świadczyć także o wielu innych problemach zdrowotnych. Popularność diety bezglutenowej i częste poruszanie w mediach tematu nadwrażliwości na gluten sprawia, że niektórzy sami stawiają sobie diagnozę i decydują się na zmianę diety. Tymczasem lekarze i dietetycy przestrzegają przed zbyt pochopnym przechodzeniem na dietę bezglutenową. Jako ciekawostkę można potraktować wyniki badań przeprowadzonych przez Petera Gibsona. To właśnie on opublikował pracę, w której informował o tym, że gluten może wywołać niekorzystne objawy nawet u osób niechorujących na celiakię. Gastroenterolog zdecydował się przeprowadzić kolejny eksperyment. Wówczas okazało się, że wielu uczestników badania przestało dostrzegać objawy nietolerancji glutenu, gdy poinformowano ich, że otrzymują żywność bezglutenową, chociaż nie było go zgodne z prawdą.
Skutki uboczne wyeliminowania glutenu
Pierwszym powodem, dla którego nie należy samodzielnie diagnozować nadwrażliwości na gluten jest to, że w ten sposób łatwo zlekceważyć prawdziwą przyczynę problemów zdrowotnych. Przejście na dietę bezglutenową zamiast rozpoczęcia właściwego leczenia może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia. Kolejny problem to ryzyko niedoboru składników odżywczych, takich jak błonnik, kwas foliowy, żelazo, cynk i magnez, jeżeli dieta bezglutenowa stosowana jest w nieprzemyślany sposób. Wyeliminowanie z diety produktów zawierających gluten jest bezpieczne wyłącznie pod warunkiem, że znajdujące się w nich składniki odżywcze organizm będzie mógł czerpać z innych źródeł.
Czy dieta bezglutenowa odchudza?
Dla osób zainteresowanych redukcją masy ciała ważne jest przede wszystkim to, czy dieta bezglutenowa ułatwia odchudzanie. Wyeliminowanie glutenu to najważniejsza zasada diety dr Davisa, która została opracowana dla osób z nadwagą. Autor diety przekonuje, że dostosowując się do proponowanych przez niego zasad można stracić w ciągu 2 tygodni aż 5 kilogramów. Już w tym momencie warto zastanowić się nad tym, czy dieta dr Davisa to dobra propozycja. Takie tempo odchudzania nie jest dobre dla zdrowia, a dodatkowo oznacza duże ryzyko wystąpienia efektu jojo. Dr Davis przekonuje, że produkty pełnoziarniste podnoszą poziom cukru we krwi i silnie oddziałują na mózg, wywołując euforię. Dieta proponowana przez dr Davisa to dieta wysokobiałkowa i niskowęglowodanowa. Wielu specjalistów uważa, że taki sposób odżywiania jest szkodliwy dla zdrowia. Niedobór węglowodanów może powodować rozdrażnienie, problemy z koncentracją, a nawet depresję. Na dietę wysokobiałkową powinny uważać między innymi osoby ze zdiagnozowanymi chorobami wątroby lub nerek. Dieta dr Davisa ma jednak pewną przewagą nad dietą dr Dukana- dostarcza zdrowych tłuszczy w postaci olejów i orzechów.
Dieta bezglutenowa powinna być traktowana jako właściwy sposób odżywiania przy zdiagnozowanej celiakii i alergii na gluten. Osoby zdrowe nie mają powodu, aby wyeliminować ze swojego jadłospisu produkty zawierające gluten. Taka decyzja powinna być dobrze przemyślana nawet wtedy, gdy wyeliminowanie glutenu ma służyć redukcji wagi. Wprawdzie wiele osób zapewnia, że dieta bezglutenowa ułatwia odchudzanie, jednak taki sposób odżywiania nie jest pozbawiony wad i może przynieść negatywne skutki.
Facebook
RSS