Nie wszyscy tyją tak samo. U niektórych nadmierne kilogramy odkładają się głównie na brzuchu, podczas gdy u innych są najlepiej widoczne na niższych partiach ciała. Są także takie osoby, którym powiększa się jednocześnie góra i dół sylwetki. Miejsca, w których najszybciej gromadzi się tłuszcz, są zarazem tymi częściami ciała, z których najtrudniej jest się go pozbyć. Istnieje teoria, według której skuteczne odchudzanie wymaga dostosowania diety właśnie do typu sylwetki. Zwolennicy tej diety wyróżniają figurę typu jabłko, gruszka i klepsydra.
Jabłko
Cechy charakterystyczne sylwetki typu jabłko to szerokie ramiona i klatka piersiowa, wyraźnie zaznaczone piersi, słabo zarysowana talia i dość smukłe nogi. Tłuszcz odkłada się głównie na brzuchu. To typ sylwetki dominujący u mężczyzn. W tym rejonie odkłada się przede wszystkim tłuszcz zwierzęcy, dlatego należy spożywać ich jak najmniej. Idealna dieta dla jabłka to dieta niskotłuszczowa. Pożądane są natomiast takie produkty jak ryby, nabiał, drób oraz warzywa i owoce bogate w błonnik. Zaleca się unikanie łączenia cukrów i tłuszczów oraz picie dużych ilości wody mineralnej. Osoby posiadające ten typ sylwetki potrzebują także odpowiednich treningów, które ułatwią wyeliminowanie nadmiaru tkanki tłuszczowej z okolic brzucha. Dobrym wyborem jest aerobik, jazda na rowerze albo kręcenie hula-hop. Jeżeli posiadasz figurę typu jabłko, to powinieneś w szczególny sposób zadbać o swoją dietę i pilnować wagi. Otyłość brzuszna to najgroźniejszy rodzaj otyłości, ze względu na otłuszczenie ważnych narządów wewnętrznych.
Gruszka
Sylwetkę typu gruszka można rozpoznać po wąskich ramionach, małych piersiach i wąskiej talii, czyli drobnej górnej części ciała. Duży jest natomiast dół, czyli biodra i uda, ponieważ to właśnie w tych rejonach odkłada się tkanka tłuszczowa. To typ sylwetki dominujący u kobiet. Dieta powinna być bogata w białko, ponieważ organizm łatwo przekształca je w energię. Polecane są chude sery, jogurty, mięso i ryby, a także warzywa i owoce. Na liście zakazanych produktów znajdują się sosy, masła, białe pieczywo, konserwy i wędzonki. Należy pić codziennie dwa litry wody mineralnej. W celu wyszczuplenia bioder warto wybrać się na aerobik lub skakać na skakance. Można także wykonywać ćwiczenia z hantlami, które wzmocnią i trochę rozbudują ramiona.
Klepsydra
Klepsydra to sylwetka proporcjonalna. Charakteryzują ją szerokie ramiona, rozbudowana klatka piersiowa, pełne biodra i wyraźnie zaznaczona talia. Tkanka tłuszczowa rozkłada się równomiernie, ale w przypadku dużej nadwagi można zauważyć tendencję do gromadzenia się tłuszczu głównie w ramionach. W diecie klepsydry zalecana jest równowaga. Ilość węglowodanów powinna być zbliżona do ilości białek. W przypadku tego typu sylwetki ważne jest to, jak dużo się je. Należy nauczyć się zachowywać umiar i unikać nadziewanych słodyczy, słodzonych napojów i potraw smażonych. Zaleca się picie codziennie dwóch litrów wody mineralnej. Dobrym sportem dla klepsydry są treningi obwodowe oraz pływanie, które angażuje mięśnie całego ciała. Chociaż tłuszcz nie ma tendencji do gromadzenia się głównie na brzuchu, to osoby w typie klepsydry nie zachowają idealnej talii bez odpowiedniej diety i aktywności.
Nie zawsze łatwo jest rozpoznać typ figury. Zamiast obserwacji sylwetki można wykonać pewne obliczenie. Należy zmierzyć obwód talii i bioder, a później podzielić je przez siebie. Wynik nie wyższy niż 0,70 oznacza sylwetkę typu gruszka. Jeżeli iloraz wynosi od 0,71 do 0,80, to należy zastosować dietę przeznaczoną dla klepsydry. Wyższy wynik oznacza figurę typu jabłko.
Wadą tej diety jest fakt, że pod uwagę brane są tylko trzy podstawowe typy figury. W rzeczywistości typów sylwetki jest znacznie więcej, jeżeli w ogóle można przyporządkować wszystkich ludzi do takich kategorii. Jednak dieta dostosowana do typu sylwetki zasługuje na uwagę. Jej zasady nie są szczegółowe, dlatego nie trudno jest się do nich dostosować. Jeżeli wprowadzone zmiany nie przyniosą żadnych efektów, to może bez problemów wrócić do normalnego odżywiania.
Facebook
RSS