Dietetyka i zdrowe odżywianie

Dieta dla zdrowej wątroby

Dieta dla zdrowej wątroby

Wątroba to narząd pełniący bardzo ważne funkcje. Jedną z nich jest neutralizowanie trucizn, które dostają się do organizmu. Niestety, gromadzące się w niej toksyny obniżają jej wydajność. Dlatego warto zadbać o wątrobę. Zatroszczyć się o odpowiednie leczenie, dietę, które usprawnią jej działanie.

O nieprawidłowym stanie wątroby świadczy jej powiększenie, otłuszczenie, a także zbyt wysoka zawartość enzymów wątrobowych. Może również pojawić się ból zlokalizowany po prawej stronie żeber. Ból głowy, problemy trawienne, nadciśnienie czy zbyt wysoki poziom cholesterolu mogą świadczyć o zaburzonej pracy narządu, który opisujemy. Naszą uwagę powinny zwrócić również takie symptomy jak: wzdęty brzuch, cienie pod oczami i inne zmiany skórne.

Osobom, które mają problemy z pracą wątroby zalecana jest dieta; lekkostrawna z ograniczeniem tłuszczu.

ZASADY DIETY LEKKOSTRAWNEJ Z OGRANICZENIEM TŁUSZCZU

W diecie tej absolutnie zakazany jest alkohol. Należy zmniejszyć ilość tłuszczów przy jednoczesnym zwiększeniu ilości węglowodanów. Zamiast np. serów pleśniowych i żółtych należy wprowadzić do menu twaróg, kefir i jogurty naturalne. Tłuszcze w diecie w diecie mogą być podawane ale w bardzo ograniczonej ilości i to tylko w postaci wysokiej jakości tłuszczów roślinnych.

Dieta ta musi być złożona z 5 posiłków dziennie. Należy pić wodę, lekkie napary ziołowe i świeżo wyciśnięte soki. Zalecane jest spożycie mięsa w postaci duszonej, pieczonego w folii lub naczyniu żaroodpornym. Należy ograniczyć używanie ostrych przypraw i soli.

Stosowanie diety ma za zadanie ograniczyć czynniki uszkadzające wątrobę i wspomóc jej regenerację. Celem zmiany sposobu odżywiania jest wyrównanie niedoborów witamin i minerałów ponieważ przeciążenie wątroby wpływa negatywnie na wchłanianie składników odżywczych.

DETOKSYKACJA WĄTROBY

Wątroba sama przeprowadza proces oczyszczania organizmu. Jednak jeżeli w trakcie tego procesu nie otrzymuje właściwej ilości substancji odżywczych to ten proces zostaje spowolniony, a nawet może zostać zatrzymany. Pierwsza faza odtruwania wątroby polega na unieszkodliwieniu toksycznych związków zmieniając ich strukturę. Wtedy organ ten potrzebuje więcej witamin oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. W drugiej fazie detoksu toksyczne związki są tak modyfikowane, by rozpuściły się w wodzie i opuściły ciało. Do tego procesu niezbędne wątrobie są cynk i witaminy z grupy B.

WĄTROBA, A OSTROPEST PLAMISTY

Jednym z najbardziej ostatnio popularnych sprzymierzeńców naturalnych dla wątroby jest roślina o nazwie ostropest plamisty. Zawiera ona substancję o nazwie sylimaryna, która jest silnym przeciwutleniaczem zapobiegającym uszkodzeniom komórek przez wolne rodniki. Ostropest poza tym regeneruje, ma działanie przeciwzapalne. Zwiększa wydzielanie żółci. Pozytywnie wpływa na motorykę przewodu pokarmowego. Oczyszcza z toksyn, chroni miąższ wątroby.

Dbajmy o wątrobę. Starajmy się spożywać jak najwięcej produktów, które wzmacniają wątrobę. Wtedy będzie ona funkcjonować sprawniej. Sami możemy przecież przyczynić się do tego aby tak ważny organ wspierał nas i naszą witalność.

 

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Dieta IF – czym jest Intermittent Fasting?

Julia Cichaczewska18 stycznia, 2024

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Jak poprawić działanie spalaczy tłuszczu? – praktyczne wskazówki

Julia Cichaczewska3 listopada, 2023

Dieta bogata w białko – zalety i wady

Spalacze.pl3 października, 2023

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone