
Wątroba to narząd pełniący bardzo ważne funkcje. Jedną z nich jest neutralizowanie trucizn, które dostają się do organizmu. Niestety, gromadzące się w niej toksyny obniżają jej wydajność. Dlatego warto zadbać o wątrobę. Zatroszczyć się o odpowiednie leczenie, dietę, które usprawnią jej działanie.
O nieprawidłowym stanie wątroby świadczy jej powiększenie, otłuszczenie, a także zbyt wysoka zawartość enzymów wątrobowych. Może również pojawić się ból zlokalizowany po prawej stronie żeber. Ból głowy, problemy trawienne, nadciśnienie czy zbyt wysoki poziom cholesterolu mogą świadczyć o zaburzonej pracy narządu, który opisujemy. Naszą uwagę powinny zwrócić również takie symptomy jak: wzdęty brzuch, cienie pod oczami i inne zmiany skórne.
Osobom, które mają problemy z pracą wątroby zalecana jest dieta; lekkostrawna z ograniczeniem tłuszczu.
ZASADY DIETY LEKKOSTRAWNEJ Z OGRANICZENIEM TŁUSZCZU
W diecie tej absolutnie zakazany jest alkohol. Należy zmniejszyć ilość tłuszczów przy jednoczesnym zwiększeniu ilości węglowodanów. Zamiast np. serów pleśniowych i żółtych należy wprowadzić do menu twaróg, kefir i jogurty naturalne. Tłuszcze w diecie w diecie mogą być podawane ale w bardzo ograniczonej ilości i to tylko w postaci wysokiej jakości tłuszczów roślinnych.
Dieta ta musi być złożona z 5 posiłków dziennie. Należy pić wodę, lekkie napary ziołowe i świeżo wyciśnięte soki. Zalecane jest spożycie mięsa w postaci duszonej, pieczonego w folii lub naczyniu żaroodpornym. Należy ograniczyć używanie ostrych przypraw i soli.
Stosowanie diety ma za zadanie ograniczyć czynniki uszkadzające wątrobę i wspomóc jej regenerację. Celem zmiany sposobu odżywiania jest wyrównanie niedoborów witamin i minerałów ponieważ przeciążenie wątroby wpływa negatywnie na wchłanianie składników odżywczych.
DETOKSYKACJA WĄTROBY
Wątroba sama przeprowadza proces oczyszczania organizmu. Jednak jeżeli w trakcie tego procesu nie otrzymuje właściwej ilości substancji odżywczych to ten proces zostaje spowolniony, a nawet może zostać zatrzymany. Pierwsza faza odtruwania wątroby polega na unieszkodliwieniu toksycznych związków zmieniając ich strukturę. Wtedy organ ten potrzebuje więcej witamin oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. W drugiej fazie detoksu toksyczne związki są tak modyfikowane, by rozpuściły się w wodzie i opuściły ciało. Do tego procesu niezbędne wątrobie są cynk i witaminy z grupy B.
WĄTROBA, A OSTROPEST PLAMISTY
Jednym z najbardziej ostatnio popularnych sprzymierzeńców naturalnych dla wątroby jest roślina o nazwie ostropest plamisty. Zawiera ona substancję o nazwie sylimaryna, która jest silnym przeciwutleniaczem zapobiegającym uszkodzeniom komórek przez wolne rodniki. Ostropest poza tym regeneruje, ma działanie przeciwzapalne. Zwiększa wydzielanie żółci. Pozytywnie wpływa na motorykę przewodu pokarmowego. Oczyszcza z toksyn, chroni miąższ wątroby.
Dbajmy o wątrobę. Starajmy się spożywać jak najwięcej produktów, które wzmacniają wątrobę. Wtedy będzie ona funkcjonować sprawniej. Sami możemy przecież przyczynić się do tego aby tak ważny organ wspierał nas i naszą witalność.
Facebook
RSS