Istnieje wiele diet redukcyjnych, ale można wskazać wśród nich takie, które zyskały szczególną popularność. W ostatnich latach spore zainteresowanie wzbudziła dieta paleo, która jest także nazywana dietą człowieka pierwotnego. Warto zatem przyjrzeć się jej bliżej.
Druga nazwa diety paleo nie została wymyślona bez powodu. Twórca oparł się na złożeniu, zgodnie z którym gatunek ludzki przeszedł ewolucję i doskonale przystosował się do paleolitycznego sposobu odżywiania. Neolit był prawie tysiąc lat krótszy, tak więc ludzie nie mieli możliwości, aby samodzielnie przystosować się do zaistniałych zmian. W tym miejscu warto zaznaczyć, że nie zachowały się żadne źródła, które wskazywałyby, w jaki sposób odżywiali się nasi przodkowie. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na to, że paleo jest nie tylko samą dietą, lecz także trybem życia. Został opracowany przez amerykańskiego naukowca- dr Lorena Cordaina.
Wprawdzie nasi przodkowie zajmowali się zbieractwem i polowaniem, lecz możliwe jest stosowanie pelo bez samodzielnego zdobywania pożywienia. Jednak nie można uznać diety paelo za odpowiednią dla jaroszy, ponieważ wśród najważniejszych produktów spożywczych znajduje się chude mięso, ryby oraz owoce morza. Ważną rolę odgrywają także warzywa liściaste, korzeniowe i kapustne. Obowiązuje tutaj kilka z ogólnych zasad zdrowego odżywiania. Konieczne jest przede wszystkim wyeliminowanie z jadłospisu żywności przetworzonej, między innymi tłuszczy trans oraz cukru rafinowanego. Na liście zakazanych produktów znajdują się również rośliny strączkowe, nabiał, słodkie napoje, słodycze, piwo oraz żywność z dodatkiem soli. W ograniczonych ilościach mogą być spożywane jajka, suszone owoce, orzechy, ziemniaki, olej rzepakowy i oliwa z oliwek oraz wino. W przypadku pozostałych pokarmów nie ma żadnych ograniczeń. Według autorów diety paleo białka powinny dostarczać od 20 do 35 % dziennej dawki kalorii, natomiast tłuszcze od 30 do 50 %. Węglowodany znajdują się dopiero na końcu listy.
Dietę paleo mogą stosować także sportowcy. Przed intensywnym wysiłkiem fizycznym zaleca się spożycie posiłku o wysokiej zawartości białka i aminokwasów rozgałęzionych. Może to być na przykład jedno jajko z owocem takim jak banan, arbuz albo brzoskwinia. Ostatni posiłek należy spożyć co najmniej 2 godziny przed rozpoczęciem treningu. Po wysiłku także należy dostarczyć organizmowi dużą porcję białka, a jednocześnie uzupełnić niedobory wody, glikogenu i elektrolitów.
Dieta paleo nie wymaga stosowania żadnych suplementów. Suplementy diety i odżywki to preparaty, które produkuje się od niedawna, tak więc nasi przodkowie nie znali ich. Nie oznacza to jednak, że podczas stosowania diety paleo suplementacja jest niedopuszczalna. Warto zwrócić uwagę na to, że współczesny człowiek żyje w innych warunkach niż człowiek z epoki paleolitu. Nasi przodkowie zamieszkiwali w słonecznej strefie podrównikowej, dlatego nie musieli obawiać się niedoboru witaminy D, natomiast w czasach współczesnych niedobór kalcyferolu występuje dość często. Warto także rozważyć suplementację kwasów omega 3 i omega 6, ponieważ paleo, podobnie jak większość innych diet, może nie pokryć w pełni zapotrzebowania na kwasy tłuszczowe, które odgrywają w ludzkim organizmie bardzo ważną rolę.
Facebook
RSS