Dietetyka i zdrowe odżywianie

Dieta paleo

Dieta paleo

Istnieje wiele diet redukcyjnych, ale można wskazać wśród nich takie, które zyskały szczególną popularność. W ostatnich latach spore zainteresowanie wzbudziła dieta paleo, która jest także nazywana dietą człowieka pierwotnego. Warto zatem przyjrzeć się jej bliżej.

Druga nazwa diety paleo nie została wymyślona bez powodu. Twórca oparł się na złożeniu, zgodnie z którym gatunek ludzki przeszedł ewolucję i doskonale przystosował się do paleolitycznego sposobu odżywiania. Neolit był prawie tysiąc lat krótszy, tak więc ludzie nie mieli możliwości, aby samodzielnie przystosować się do zaistniałych zmian. W tym miejscu warto zaznaczyć, że nie zachowały się żadne źródła, które wskazywałyby, w jaki sposób odżywiali się nasi przodkowie. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na to, że paleo jest nie tylko samą dietą, lecz także trybem życia. Został opracowany przez amerykańskiego naukowca- dr Lorena Cordaina.

Wprawdzie nasi przodkowie zajmowali się zbieractwem i polowaniem, lecz możliwe jest stosowanie pelo bez samodzielnego zdobywania pożywienia. Jednak nie można uznać diety paelo za odpowiednią dla jaroszy, ponieważ wśród najważniejszych produktów spożywczych znajduje się chude mięso, ryby oraz owoce morza. Ważną rolę odgrywają także warzywa liściaste, korzeniowe i kapustne. Obowiązuje tutaj kilka z ogólnych zasad zdrowego odżywiania. Konieczne jest przede wszystkim wyeliminowanie z jadłospisu żywności przetworzonej, między innymi tłuszczy trans oraz cukru rafinowanego. Na liście zakazanych produktów znajdują się również rośliny strączkowe, nabiał, słodkie napoje, słodycze, piwo oraz żywność z dodatkiem soli. W ograniczonych ilościach mogą być spożywane jajka, suszone owoce, orzechy, ziemniaki, olej rzepakowy i oliwa z oliwek oraz wino. W przypadku pozostałych pokarmów nie ma żadnych ograniczeń. Według autorów diety paleo białka powinny dostarczać od 20 do 35 % dziennej dawki kalorii, natomiast tłuszcze od 30 do 50 %. Węglowodany znajdują się dopiero na końcu listy.

Dietę paleo mogą stosować także sportowcy. Przed intensywnym wysiłkiem fizycznym zaleca się spożycie posiłku o wysokiej zawartości białka i aminokwasów rozgałęzionych. Może to być na przykład jedno jajko z owocem takim jak banan, arbuz albo brzoskwinia. Ostatni posiłek należy spożyć co najmniej 2 godziny przed rozpoczęciem treningu. Po wysiłku także należy dostarczyć organizmowi dużą porcję białka, a jednocześnie uzupełnić niedobory wody, glikogenu i elektrolitów.

Dieta paleo nie wymaga stosowania żadnych suplementów. Suplementy diety i odżywki to preparaty, które produkuje się od niedawna, tak więc nasi przodkowie nie znali ich. Nie oznacza to jednak, że podczas stosowania diety paleo suplementacja jest niedopuszczalna. Warto zwrócić uwagę na to, że współczesny człowiek żyje w innych warunkach niż człowiek z epoki paleolitu. Nasi przodkowie zamieszkiwali w słonecznej strefie podrównikowej, dlatego nie musieli obawiać się niedoboru witaminy D, natomiast w czasach współczesnych niedobór kalcyferolu występuje dość często. Warto także rozważyć suplementację kwasów omega 3 i omega 6, ponieważ paleo, podobnie jak większość innych diet, może nie pokryć w pełni zapotrzebowania na kwasy tłuszczowe, które odgrywają w ludzkim organizmie bardzo ważną rolę.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Jak poprawić działanie spalaczy tłuszczu? – praktyczne wskazówki

Julia Cichaczewska3 listopada, 2023

Dieta bogata w białko – zalety i wady

Spalacze.pl3 października, 2023

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

admin22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Czym jest deficyt kaloryczny i jak go obliczyć?

Spalacze.pl9 września, 2021

Grzyby nootropowe do kawy

Redakcja1 września, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone