Odchudzanie

Dieta SHRED

Dieta SHRED

Osoby poszukujące gotowej diety redukcyjnej nie mogą narzekać na brak propozycji. Niektóre diety są bardziej popularne, natomiast o innych mówi się raczej rzadziej. Do tej drugiej kategorii można zaliczyć dietę SHRED. To 6-tygodniowa dieta odchudzająca, której twórcą jest Ian K. Smith – amerykański dietetyk, pełniący funkcję doradcy prezydenta Baracka Obamy ds. fitnessu, sportu i żywienia.

Ian K. Smith zasłynął też jako inicjator programów zdrowotnych, które miały na celu pomóc Amerykanom w odchudzaniu. Ponadto prowadzi programy telewizyjne poświęcone tematyce żywieniowej oraz publikuje artykuły w amerykańskich czasopismach. Smith opracował dietę, która ma umożliwić pozbycie się nadmiernych kilogramów, a jednocześnie pomóc w nauce dobrych nawyków żywieniowych. Opracowany przez niego plan żywieniowy dzieli się na sześć faz: prime, challenge, transformation, ascend, cleanse i explode, co w tłumaczeniu na język polski oznacza wprowadzenie, wyzwanie, transformację, wspinanie się, oczyszczanie i wybuch. Istnieją jednak pewne zasady, których należy przestrzegać podczas wszystkich etapów odchudzania, a jedną z najważniejszych jest regularność posiłków. Istotną rolę odgrywa także urozmaicenie diety, tak więc nie powinno się jeść codziennie takiego samego śniadania albo spożywać tej samej potrawy dwa razy w ciągu dnia. W trakcie każdego etapu obowiązuje limit na alkohol. Tygodniowo można pozwolić sobie na maksymalnie 2 drinki, 3 kieliszki wina albo 3 lekkie piwa. Wyjątek stanowi piąty etap, czyli oczyszczanie, podczas którego alkohol jest całkowicie zakazany. Zaleca się wybór świeżych owoców i warzyw, ale można korzystać także z tych mrożonych, a nawet z owoców i warzyw z puszki, jeżeli nie zawierają dodatku cukru. Spożywane podczas diety potrawy nie powinny być smażone. Na czarnej liście znajduje się również tłusty nabiał, słone przekąski, słodycze i zupy zawierające mięso, ziemniaki i śmietanę. Dodatkowo należy ograniczyć ilość żółtek jaj do 2 tygodniowo.

Smith wprowadził również specjalne reguły dotyczące płynów. Przed posiłkiem należy wypić jedną szklankę wody, a w trakcie jedzenia drugą. Dopuszczalne jest sięganie po wodę gazowaną, wodę z dodatkiem cytryny czy limonki lub wodę smakową o kaloryczności do 60 kcal. W ciągu dnia można pić również po szklance soku, lemoniady, mleka o niskiej zawartości tłuszczu, niskosłodzonego mleka migdałowego albo sojowego. Dozwolone jest picie kawy, ale pod warunkiem, że ilość dostarczanych w ten sposób kalorii nie przekracza 50 dziennie. Osoby aktywne fizycznie mogą pić jeden napój izotoniczny w ciągu dnia, zawierający maksymalnie 60 kcal.

Wprowadzenie

W trakcie pierwszego tygodnia zaleca się spożywanie codziennie jednego płynnego posiłku, zawierającego do 300 kcal. Może to być na przykład zupa albo koktajl. Posiłek można dopełnić porcją warzyw lub owoców. Dopuszczalne jest zjedzenie każdego dnia dwóch przekąsek, z których każda może zawierać nie więcej niż 100-150 kcal. Podczas pierwszej fazy diety nacisk położony jest na naukę planowania właściwych pór posiłków i przygotowywania lekkich przekąsek, czyli zaspokajania głodu bez pochłaniania wielu kalorii. Na tym etapie przewidywany spadek wagi wynosi około 1,75 kg.

Wyzwanie

W drugim tygodniu można sięgnąć po płynny posiłek dwa razy w ciągu dnia, ograniczając kaloryczność każdego z nich do 250. Zasady dotyczące przekąsek pozostają niezmienne. Na tym etapie wprowadzane są kolejne reguły zdrowego odżywiania, których przestrzeganie będzie ważne nie tylko w trakcie następnych faz diety, lecz również po zakończeniu odchudzania.

Transformacja

Liczba płynnych posiłków wzrasta do trzech, a ich kaloryczność ogranicza się do 200 kcal. Nadal dozwolone są przekąski, zgodnie z wcześniejszymi zasadami. Śniadanie należy rozpocząć od wypicia szklanki wody z cytryną. Dopuszcza się dodanie do niej połowy łyżeczki cukru. Ten etap zwykle sprawia szczególne trudności, ale umożliwia widoczną redukcję wagi.

Wspinanie się

W kolejnym tygodniu płynny posiłek o zwartości 200 kcal można spożyć dwa razy dziennie. Oprócz przekąsek dopuszczalne jest zjedzenie bardziej kalorycznego dania, na przykład małej porcji frytek albo spaghetti. Przed śniadaniem nadal należy pić wodę z cytryną.

Oczyszczanie

Jak sama nazwa wskazuje, na tym etapie nacisk położony jest na detoksykację organizmu, czyli na spożywanie produktów wspomagających proces oczyszczania. Płynny posiłek zawierający do 200 kcal, wzbogacony owocem lub porcją warzyw, można spożyć raz dziennie. Należy pamiętać o szklance wody przed śniadaniem oraz o porcji herbaty z hibiskusa albo soku żurawinowego w dalszej części dnia.

Wybuch

Jest to ostatni tydzień odchudzania, dlatego następuje tutaj wyjście z diety. Zasady dotyczące płynnego posiłku i porannej szklanki wody są takie same. Codziennie można zjeść do 3 kromek pieczywa pełnoziarnistego albo razowego.

Dla kogo jest przeznaczona i jakie efekty można uzyskać?

Według zapewnień Ian K. Smitha w ciągu 6 tygodni odchudzania możliwe jest wyeliminowanie od 9 do 12 kg.  Co bardzo istotne, ze względu na naukę zasad zdrowego odżywiania, efekty diety są trwałe i nie występuje efekt jojo. Oczywiście, uzależnione jest to od tego, czy wytrwa się przy nowych nawykach, czy też wróci do poprzednich. Z tego powodu dieta polecana jest w szczególności tym osobom, które mają problem z efektem jojo. SHRAD przeznaczona jest również dla ludzi, którym trudność sprawia faza plateau. Dieta nie jest dostosowana do potrzeb diabetyków i osób z niskim poziomem cukru we krwi. Z uwagi na konieczność przestrzegania planu żywieniowego problem z jej stosowaniem mogą mieć również ludzie zapracowani, żyjący w biegu.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odchudzanie

More in Odchudzanie

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Odchudzanie – jak efektywnie spalić tłuszcz?

spalacze11 września, 2023

Jakie suplementy stosować, by nasilić spalanie tłuszczu? Przegląd najpopularniejszych i skutecznych wspomagaczy

spalacze17 marca, 2023

Joga – sposób na zdrowie, dobre samopoczucie i szczupłą sylwetkę

Redakcja18 października, 2021

Johimbina – afrodyzjak, który spala tłuszcz

Spalacze.pl10 października, 2021

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Czym jest deficyt kaloryczny i jak go obliczyć?

Spalacze.pl9 września, 2021

Czasowa głodówka: Co to takiego? Czy warto spróbować?

Sylwia16 czerwca, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone