Odchudzanie

Dieta South Beach i dieta paryska

Dieta South Beach i dieta paryska

Gotowe diety stosowane przez Polaków przywędrowały do nas z różnych zakątków świata. Chociaż głównym celem każdej z nich jest redukcja masy ciała, to autorzy poszczególnych diet mają inne zdanie na temat tego, jaki jest najlepszy sposób na pozbycie się nadwagi. Łatwo to dostrzec między innymi na przykładzie diety South Beach oraz diety paryskiej.

Dieta South Beach

Dieta Plaż Południa została opracowana przez amerykańskiego kardiologa Arthura Agatona. To nie tylko dieta redukcyjna, lecz także sposób odżywiania na całe życie, który ma sprzyjać zdrowiu i pomagać w zachowaniu szczupłej sylwetki. Dr Agaton położył nacisk na ograniczenie spożycia węglowodanów, przy czym zasada ta dotyczy zarówno cukrów prostych, jak i złożonych. Dieta Sout Beach przewiduje też czasowe zmniejszenie ilości spożywanych tłuszczy, natomiast zalecane są produkty białkowe oraz warzywa. Jedną z zalet tego sposobu odżywiania jest fakt, że nie trzeba liczyć kalorii i makroskładników, a także można pozwolić sobie na jedzenie do syta, pod warunkiem wyboru odpowiednich produktów. Dieta daje także pewną dowolność w kwestii pór i ilości posiłków, chociaż według autora najkorzystniejszym rozwiązaniem są trzy posiłki i dwie przekąski w ciągu dnia. Dr Agaton podzielił swoją dietę na trzy etapy.

I faza

Pierwszy z nich trwa tylko 2 tygodnie. To najbardziej restrykcyjna faza, w której podstawowym elementem jadłospisu są wybrane warzywa i chude mięso. Zakazane jest jedzenie nabiału, co oznacza konieczność przyjmowania suplementów z wapniem. Na czarnej liście znajduje się również pieczywo, ziemniaki oraz napoje zawierające kofeinę. W pierwszej fazie diety Plaż Południowych zjada się produkty o niskim indeksie glikemicznym, czego skutkiem ubocznym może być obniżenie poziomu cukru we krwi i uczucie zmęczenia. Według zapewnień twórcy diety, w ciągu pierwszych dwóch tygodni można pozbyć się nawet 6 kg nadwagi.

II faza

Podczas drugiego etapu następuje włączenie do jadłospisu owoców, pieczywa, gorzkiej czekolady oraz innych produktów zawierających większą ilość węglowodanów. Ważne jest, aby zmiany te odbywały się stopniowo i były połączone z obserwacją swojego organizmu. Istnieją produkty, które na tym etapie mogą być spożywane sporadycznie, w niedużych ilościach. Są to: pieczywo pszenne, ciastka, ciasta, makaron oraz inne wyroby z mąki pszennej, biały ryż, kukurydza i płatki kukurydziane, buraki, marchew, ziemniaki, dżemy, miód, lody, rodzynki, arbuz, ananas, banany, soki owocowe i owoce z puszki. Tę fazę należy kontynuować do momentu uzyskania właściwej wagi.

III faza

Później należy przejść do trzeciego etapu, podczas którego najważniejsze jest to, żeby w jadłospisie przeważały produkty o niskim indeksie glikemicznym. Zasady tej trzeba przestrzegać przez całe życie.

Przeciwwskazania

Podobnie jak w przypadku każdej innej diety, istnieją pewne przeciwwskazania do korzystania z metod odchudzania opracowanych przez Arthura Agatona. Ze względu na wspomniany spadek poziomu cukru we krwi, dieta South Beach nie jest odpowiednia dla osób chorujących na hipoglikemię. Cukrzycy powinni najpierw skonsultować się z lekarzem prowadzącym, ponieważ w przypadku połączenia nowych zasad żywieniowych ze stosowanymi lekami może dojść do znacznego obniżenia poziomu glukozy. Problem może pojawić się także w przypadku wysokiego cholesterolu, ponieważ w standardowym menu diety Plaż Południowych znajduje się dużo jajek. Można jednak zastąpić je drobiem albo rybami.

Dieta paryska

Autorem diety paryskiej jest Jean-Michel Cohen, znany dietetyk pochodzący z Francji. W przeciwieństwie do diety Plaż Południowych, po zakończeniu odchudzania można wrócić do normalnego sposobu odżywiania. Cohen także podzielił swój program dietetyczny na trzy etapy.

Faza Cafe

Pierwsza z nich narzuca rygorystyczne zasady żywieniowe, dlatego w przypadku przeciwwskazań do takich diet można przejść od razu do drugiego etapu odchudzania. Faza Cafe trwa od 8 do 10 dni, a ilość spożywanych dziennie kalorii wynosi tylko 700-800, co pozwala na chudnięcie z prędkością 0,5 kg dziennie. Podstawą jadłospisu są tutaj zupy, koktajle oraz inne niskokaloryczne potrawy. Ze względu na możliwość powstania groźnych niedoborów, należy sięgnąć po suplementy witaminowe oraz magnez.

Faza Bistro

Drugi etap również jest dosyć trudny, ponieważ dziennie można spożyć od 900 do 1000 kcal. Trwa on 2-3 tygodnie, podczas których można schudnąć od 3,5 do 5 kg. Przewidziane w tej fazie produkty są bogate w białko i błonnik. W celu uniknięcia monotonii Cohen przewidział trzy wersje jadłospisu, które można stosować naprzemiennie, jak również opracował listę zamienników, pozwalających na modyfikację menu zgodnie ze swoimi upodobaniami.

Faza Gourmet

Według zapewnień twórcy diety paryskiej, trzecia faza ma umożliwić cieszenie się smakiem dobrego jedzenia. Należy ją kontynuować do momentu uzyskania upragnionej wagi. Cohen przygotował pięć jadłospisów: Classic, Ziemniaczany, Makaronowy, Kanapkowy oraz Wegetariański. Nie oznacza to jednak, że można pozwolić sobie na duże posiłki. Dzienna dawka kalorii wynosi bowiem 1100-1200 kcal.

Wychodzenie z diety

Uniknięcie efektu jojo wymaga rozsądnego wyjścia z diety po zakończeniu trzeciej fazy odchudzania. Według autora diety należy stopniowo zwiększać ilość „pełnych, swobodnie skomponowanych posiłków”. Pojęciem tym Cohen określił posiłek złożony z trzech części – dwóch wybranych dowolnie oraz trzeciej dietetycznej. Początkowo ilość takich posiłków w tygodniu wynosi tylko trzy, natomiast po dwóch tygodniach można zwiększyć ją do pięciu.

Przeciwwskazania

Dieta paryska jest bardzo restrykcyjna, nie tylko podczas pierwszego etapu, który można pominąć. Z tego powodu powinna być stosowana wyłącznie przez osoby zdrowe. W przypadku jakichkolwiek chorób przed przejściem na dietę należy skonsultować się z lekarzem.

Podsumowanie

Dieta South Beach i dieta paryska różnią się pod wieloma względami. Nie licząc pewnych schorzeń, bezpieczniejszą propozycją jest pierwsza z nich. Dieta Plaż Południowych jest także lepszym rozwiązaniem ze względu na możliwość jedzenia do syta, dzięki czemu łatwiej jest dotrwać do końca odchudzania. Wybierając dietę należy jednak wziąć pod uwagę także inne kwestie, na przykład preferencje żywieniowe, ilość nadmiernych kilogramów oraz czas, w którym chce się uzyskać szczupłą sylwetkę.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odchudzanie

More in Odchudzanie

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Odchudzanie – jak efektywnie spalić tłuszcz?

spalacze11 września, 2023

Jakie suplementy stosować, by nasilić spalanie tłuszczu? Przegląd najpopularniejszych i skutecznych wspomagaczy

spalacze17 marca, 2023

Joga – sposób na zdrowie, dobre samopoczucie i szczupłą sylwetkę

Redakcja18 października, 2021

Johimbina – afrodyzjak, który spala tłuszcz

Spalacze.pl10 października, 2021

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Czym jest deficyt kaloryczny i jak go obliczyć?

Spalacze.pl9 września, 2021

Czasowa głodówka: Co to takiego? Czy warto spróbować?

Sylwia16 czerwca, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone