Dietetyka i zdrowe odżywianie

Dieta sportowca – co jest najważniejsze?

Dieta sportowca – co jest najważniejsze?

 

Nie tylko zawodowi sportowcy potrzebują dobrze zbilansowanej diety. Nawet jeśli jesteś osobą, która uprawia sport sporadycznie i rekreacyjnie zwiększa się twoje zapotrzebowanie na składniki odżywcze oraz kalorie. Dlatego koniecznie sprawdź, czy prowadzisz odpowiednią dla siebie dietę, a jeśli nie to jak ona powinna wyglądać?

 

Węglowodany w diecie sportowca początkującego

Jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie, to twoje zapotrzebowanie na węglowodany się zwiększa. Dawka węglowodanów w diecie powinna wynosić około sześćdziesiąt pięć procent zapotrzebowania na energię całkowitą. To powinny być produkty, które mają niski indeks glikemiczny. Jeśli spożywamy produkty o wysokim indeksie glikemiczny poziom cukry we krwi szybko się podnosi, ale równie szybko opada, więc zmniejsza się siła naszych mięśni, co sprawia, że wysiłek fizyczny jest znacznie trudniejszy. W diecie początkującego sportowca powinny znaleźć się takie produkty tak:

  • Morele,
  • Pomarańcze,
  • Śliwki,
  • Makarony,
  • Warzywa,
  • Produkty pełnoziarniste.

W czasie wysiłku fizycznego lub zaraz przed rozpoczęciem treningu warto sięgnąć po przekąski, które zawierają węglowodany złożone. Są one znacznie lepsze niż węglowodany proste, zwłaszcza dla sportowców. Dzięki nim poziom cukru we krwi jest odpowiedni, mamy więcej siły i energii do ćwiczeń,  zapasy glikogenu w mięśniach znacząco się zwiększają. Jeśli spożyjemy takie produkty w czasie treningu, to będziemy bardziej wytrzymali, a trening będzie efektowniejszy.

Białka w diecie sportowców początkujących

Białko to niezbędny składnik diety każdego sportowca. Nie może go zabraknąć, ponieważ odpowiada ona za prawidłowe funkcjonowanie i budowę układu mięśniowego. Dzięki spożywaniu odpowiedniej ilości białka przyśpiesza się proces regeneracji mięśni, zwiększa się ich siła i wytrzymałość, a proces rozbudowy masy mięśniowej następuje znacznie szybciej. Warto jednak pamiętać, że przed treningiem organizm nie potrzebuje uzupełnienia białka, ale po treningu jest to konieczne. Najlepiej sięgać po naturalne źródła białek, jednak po treningu powinniśmy spożyć białka w ciągu trzydziestu minut od skończenia się ćwiczeń. Nie zawsze jest to możliwe, więc warto sięgać po odżywki białkowe  które są łatwe w przygotowaniu.

Tłuszcze w diecie sportowców początkujących

Nie wszystkie tłuszcze są złe i należy o tym pamiętać ustalając plan diety. U osób aktywnych fizycznie tłuszcze powinny stanowić około trzydzieści procent zapotrzebowania na energię. Najlepiej wybierać zróżnicowane produkty, które dostarczają do organizmu jedno i wielonienasycone kwasy tłuszczowe.  W diecie osób aktywnych fizycznie muszą znaleźć się kwasy tłuszczowe omeg-3, omega-6 o omega-9. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, w tym układu krążenia, gospodarki wodnej oraz układu trawiennego, czyli tych części organizmu, które mają wpływ na pracę mięśni.  Najlepiej zrezygnować ze spożywania tłuszczów zwierzęcych, ponieważ zwiększają one poziom cholesterolu we krwi, a to sprawia, że osłabia się nasza kondycja.

 

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Zapotrzebowanie kaloryczne

KlaudiaLuty 24, 2019

Wartości odżywcze jabłka

KlaudiaLuty 24, 2019

Jakie wartości odżywcze mają ziemniaki?

KlaudiaLuty 19, 2019

Jakie wartości odżywcze ma zielony jęczmień?

KlaudiaLuty 19, 2019

Jakie wartości odżywcze ma pizza?

KlaudiaLuty 18, 2019

Jakie wartości odżywcze ma kawa?

KlaudiaLuty 17, 2019

Jakie wartości odżywcze ma barszcz czerwony?

KlaudiaLuty 16, 2019

Długowieczność – tajemnica Japończyków

MonikaLuty 16, 2019

Ile kalorii spalasz w ciągu dnia?

KlaudiaLuty 14, 2019

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone