Zdrowie

Dieta wzbogacana sztucznie błonnikiem, a ryzyko zachorowania na raka

Dieta wzbogacana sztucznie błonnikiem, a ryzyko zachorowania na raka

Każdy z nas doskonale wie, jak ważną rolę odgrywa w diecie błonnik. Pomaga on między innymi skutecznie trawić jedzenie, chroni układ krwionośny przed miażdżycą, stabilizuje poziom cukrów, zapobiega zaparciom, pozwala wyciszyć uczucie głodu. O ile dostarczamy go poprzez składniki pożywienia, o tyle dajemy naszemu organizmowi wszystko to, co najlepsze. Zdecydowanie gorzej robi się w chwili, gdy chcemy wzbogacić nasz organizm błonnikiem w sposób sztuczny. Co się więc wtedy dzieje?

Dodając do przetworzonych pokarmów oczyszczony błonnik okazuje się, iż może on wpłynąć negatywnie na nasze zdrowie. Według opinii naukowców, to właśnie sztuczne dawkowanie błonnika może w dużej mierze zwiększyć ryzyko zachorowania na raka wątrobowo komórkowego.

Jedząc naturalne produkty bogate w błonnik dajemy naszemu organizmowi porcję zdrowia na talerzu. Nie każdy stawia na takie jedzenie, które odpowiednią ilość tego błonnika ma. A skoro go nie mamy, a jest tak ważny to trzeba się wzbogacić nim sztucznie. Wybieramy więc przetworzone produkty, które posiadają wysoce rafinowane rozpuszczalne włókna takie jak na przykład inulina.

Badania naukowców nad inuliną

Jedni uważają, że jest to żywność zdrowa, inni jak chociażby naukowcy z Uniwersytetu z Toledo i Uniwersytetu Stanowego Georgii są zdania, że ze zdrowiem taka przetworzona żywność dostarczająca błonnik w sztucznej postaci absolutnie nie jest zdrowa, a co więcej może szkodzić naszemu zdrowiu, a nawet i życiu.
Przeprowadzając badania na myszach pokazano, iż inulina doskonale radzi sobie z walką z otyłością i jest to jak najbardziej prawda. Co jednak z tego, jak jej działanie może faktycznie rozwijać raka wątrobowokomórkowego? Testowane myszy po sześciu miesiącach zaczęły chorować na żółtaczkę, a następnie wystąpił ten właśnie rak. Sama inulina pochodzi z korzenia cykorii, a podczas ekstrakcji i oczyszczania włókna mają miejsce różnorodne procesy. Nie można więc tutaj porównywać tego z jedzeniem ,,normalnych produktów”.

Naukowcy są jednomyślni, iż w zakresie tego eksperymentu z pewnością konieczne są dalsze badania, które mogą mieć istotny wpływ na życie człowieka. Zarówno same eksperymenty na myszach już coś w tym zakresie pokazały. Co więc zobaczono, iż podanie leków hamuje fermentację lub eliminuje fermentujące się bakterie , co przyczynia się do obniżenia poziomu jelitowych krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Co dalej? W tym celu konieczne jest prowadzenie dalszych, jeszcze bardziej złożonych i pracochłonnych działań.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Zdrowie

Suplementy na serce i układ krążenia – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska10 stycznia, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Zdrowy styl życia – na czym polega i jak go prowadzić?

Julia Cichaczewska27 grudnia, 2023

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Poznaj korzyści płynących z regularnego uprawiania sportu

Julia Cichaczewska17 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

SIBO – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska13 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone