Dobra koncentracja i pamięć są nam potrzebne do wydajnej pracy i sprawnej nauki. Jednak obecnie zaburzenia koncentracji to częsty problem, który pojawia się nie tylko u osób młodszych, ale również dorosłych. Przyczyn zaburzenia koncentracji, jest wiele warto więc pamiętać, o tym, by zadbać o zdrowie układu nerwowego, który odpowiada między innymi za sprawność naszego mózgu. Do prawidłowej koncentracji konieczne jest również zadbanie o doskonałe warunki do pracy. Jeżeli o tym zapominasz, to często w pracy lub w czasie nauki nie jesteś w stanie skupić się na wykonywanym zadaniu, a nawet najdrobniejszy szmer jest w stanie cię rozproszyć i odciągnąć uwagę.
-
Jesteś niedotleniony
Praca mózgu nie będzie prawidłowa, jeżeli organizm i układ nerwowy nie są prawidłowo dotlenione. Trzeba wiedzieć, że podczas pracy i nauki warto przebywać w pomieszczeniach z otwartym oknem. Dzięki temu organizm ma stały dostęp do tlenu, a to przyczyni się do sprawniejszej pracy mózgu, poprawienia pamięci i zwiększenia naszej zdolności do skupienia. Jeżeli jednak przebywamy w pomieszczeniach zamkniętych, a to tego w pokoju jest duszno i gorąca, to znacznie trudnej jest nam się skupić na wykonywanym zadaniu. Pojawić się może rozproszenie i trudności ze skupieniem się na jednej czynności.
Tak więc w czasie pracy i nauki warto zadbać o to, by organizm miał stały dostęp do tlenu. Wystarczy lekko uchylić okno, a jeżeli jest to możliwe, wyjdź na zewnątrz.
-
Przemęczony organizm
Obecnie wiele osób nakłada na siebie zbyt wiele obowiązków, do tego pojawia się nadmierna aktywność fizyczna i przez to dochodzi do przemęczenia organizmu. Jeżeli pojawi się u ciebie uczucie zmęczenia, to koncentracja znacząco się zmniejsza i pojawia się problem ze skupieniem uwagi na dłużej. Do przemęczenia może dojść, jeżeli nie przesypiamy odpowiedniej ilości godzin. Przez to zaburza się praca układu nerwowego, a mózg nie ma wystarczająco dużo czasu na regenerację.
-
Nieprawidłowo się odżywiasz
Przywiązywanie uwagi do tego, jak się odżywiamy, jest bardzo ważne. Należy pamiętać, że dieta ma ogromny wpływ na pracę całego organizmu. Jeżeli nie dostarczamy do ustroju wszystkich niezbędnych składników, to pojawić się może wiele kłopotów zdrowotnych. Wiele witamin i minerałów, jest niezbędne do prawidłowej pracy mózgu, a więc do zachowania sprawności umysłowej, koncentracji i pamięci. W diecie na zdrowie mózgu nie może zabraknąć witamin z grupy B, kwasów tłuszczowych omega-3, witaminy A, witaminy D, a także węglowodanów. Te wszystkie składnik regulują pracę układu nerwowego i dostarczają składniki energetyczne do mózgu, które są niezbędne, by jego praca była prawidłowa.
Facebook
RSS