Odchudzanie

Dlaczego mężczyźni chudną szybciej niż kobiety?

Dlaczego mężczyźni chudną szybciej niż kobiety?

Jak wiadomo, tempo redukcji wagi uzależnione jest przede wszystkim od stosowanej dieta, aktywności fizycznej oraz indywidualnego tempo przemiany materii, na które wpływa między innymi stan zdrowia. Niektórych może zaskoczyć informacja, że efekty odchudzania uzależnione są także od płci. Okazuje się, że spalenie nadmiaru tkanki tłuszczowej jest łatwiejsze, jeżeli jest się mężczyzną. Zła wiadomość dla kobiet jest taka, że nie da się zmienić tej niekorzystnej dla nich sytuacji. Można natomiast przedstawić powody, dla których mężczyźni mają mniejsze problemy z odchudzaniem.

Tkanka tłuszczowa

Zawartość tkanki tłuszczowej u kobiet jest inna niż u mężczyzn. U panów nadmiar tłuszczu gromadzi się głównie w jamie brzusznej, natomiast u pań w okolicach bioder i pośladków. Wprawdzie otyłość brzuszna (androidalna) stanowi większe zagrożenie dla zdrowia i życia, jednak spalenie tkanki tłuszczowej jest łatwiejsze niż w przypadku otyłości gynoidalnej.

Tkanka mięśniowa

Na tempo odchudzania  wpływa również zawartość tkanki mięśniowej. Im więcej mięśni, tym szybsza podstawowa przemiana materii, a to właśnie dobry metabolizm jest największym sprzymierzeńcem odchudzania. Zawartość tkanki mięśniowej w organizmie mężczyzny jest większa niż u kobiety. W przypadku dorosłych mężczyzn mięśnie stanowią około 35-45% składu ciała, natomiast u dorosłej kobiety tkanka mięśniowa stanowi mniej więcej 29-39% ogólnej masy ciała. Na zawartość tkanki mięśniowej oprócz płci wpływają wiek oraz aktywność fizyczna. Warto wspomnieć o tym, że odchudzanie może przyczynić się do redukcji tkanki mięśniowej. Aby tego uniknąć, należy pamiętać o właściwym odżywianiu przed i po treningu. Szczególne znaczenie ma uzupełnianie poziomu białek i węglowodanów. Pomocne mogą być także suplementy zawierające składniki, które przeciwdziałają katabolizmowi.

Zmiany hormonalne

Na tempo odchudzania wpływają również hormony. U kobiet poziom hormonów zmienia się w ciągu cyklu miesiączkowego. Niektóre kobiety przed menstruacją odczuwają napięcie nerwowe, które jest częstą przyczyną podjadania, dlatego wytrwanie na diecie może sprawiać wówczas szczególne trudności. Przełomowym momentem w życiu kobiety jest menopauza. Związane z nią zmiany hormonalne powodują problemy z utrzymanie szczupłej sylwetki. Przybieraniu na wadze można zapobiec dzięki zmianie nawyków żywieniowych i zwiększeniu aktywności. Zapotrzebowanie kaloryczne u kobiet po menopauzie je trochę niższe i należy to uwzględnić podczas układania jadłospisu. Negatywne skutki obniżenia hormonów można ograniczyć dzięki przyjmowaniu fitoestrogenów- związków organicznych znajdujących się w roślinach, które wykazują podobne działanie do estrogenów.

Wprawdzie tempo spalania tkanki tłuszczowej u mężczyzn jest trochę szybsze niż u kobiet, jednak płeć nie jest najważniejszym czynnikiem, wpływającym na efekty odchudzania. Najważniejsza są właściwa dieta i ruch oraz silna wola, bez której nie da się wytrwać na diecie redukcyjnej przez dłuższy czas.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odchudzanie

More in Odchudzanie

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Odchudzanie – jak efektywnie spalić tłuszcz?

spalacze11 września, 2023

Jakie suplementy stosować, by nasilić spalanie tłuszczu? Przegląd najpopularniejszych i skutecznych wspomagaczy

spalacze17 marca, 2023

Joga – sposób na zdrowie, dobre samopoczucie i szczupłą sylwetkę

Redakcja18 października, 2021

Johimbina – afrodyzjak, który spala tłuszcz

Spalacze.pl10 października, 2021

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Czym jest deficyt kaloryczny i jak go obliczyć?

Spalacze.pl9 września, 2021

Czasowa głodówka: Co to takiego? Czy warto spróbować?

Sylwia16 czerwca, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone