Dietetyka i zdrowe odżywianie

Długowieczność – tajemnica Japończyków

Długowieczność – tajemnica Japończyków

W Japonii mężczyźni żyją średnio 85 lat. Kobiety zaś żyją średnio 87 lat. Żyje tam najwięcej stulatków na świecie, ponieważ na milion mieszkańców, w Japonii żyje ponad 400 stulatków. Okazuje się, że to właśnie tam ludzie żyją najdłużej, ale to nie wszystko, chorują oni znacznie rzadziej niż reszta populacji na Ziemi.

Badania wykazują, że w krwi Japończyków znajduje się niski poziom wolnych rodników, a są one odpowiedzialne za starzenie się komórek i ich uszkodzenie. U kobiet menopauza objawia się znacznie łagodniej, a nie wiele osób w podeszłym wieku ma problem z demencją. Są miejsca w Japonii, gdzie jest najwięcej osób dożywających stu lat. Jak oni to robią? Jaka jest tajemnica długowieczności?

Zmiany na talerzu

Dla mieszkańców Japonii ważne jest jedzenie. Jednak nie robią oni tak jak my, czyli nie najadają się do syta. Nie doprowadzają się oni nigdy do stanu przejedzenia. Dla nich ważne jest to, by nigdy nie najadać się do pełna. To właśnie dlatego przerywają oni posiłek, kiedy zaczynają oni czuć, że ich żołądek jest już prawie pełny. Dzięki temu unikają oni długotrwałego trawienia, a to sprawia, że komórki w organizmie nie utleniają się, więc procesy starzenia organizmu nie zostają przyśpieszone. Może to właśnie rozsądne najadanie się jest sposobem Japończyków na długie i zdrowe życie?

Więcej ruchu

Okazuje się, że w Japonii osoby mające osiemdziesiąt, a nawet dziewięćdziesiąt lat są bardzo aktywne fizycznie. W naszym społeczeństwie im starsi jesteśmy, tym mniej się ruszamy, a młodzież stara się unikać wysiłku fizycznego za wszelką cenę. Mimo tego, że Japończycy nie decydują się na uprawienie konkretnej dyscypliny sportu, to nie przestają się oni ruszać w ciągu dnia. Pamiętają oni, że podczas siedzenia metabolizm człowieka spowalnia nawet o 90 procent, a to znacząco ogranicza zdolności organizmu. Pamiętając o tym, Japończycy nie przesiadują w jednym miejscu dłużej niż przez pięć minut. Jak każdy zdaje sobie sprawę, ruch to zdrowie. A sport przyczynia się do poprawienia kondycji i wytrzymałości organizmu. Tak więc taki sposób życia również sprawia, że Japończycy cieszą się długowiecznością.

Dobre relacje

W Japonii ludzie starają się unikać stresu i nieporozumień. Chcą oni żyć w harmonii i spokoju. Tak więc zachowują się w stosunku do innych osób, dzięki czemu w ich życiu znacznie rzadziej niż u nas pojawia się stres. Jak wiadomo, długotrwały stres ma niekorzystny wpływ na zdrowie i może przyczyniać się nawet do rozwoju niektórych chorób cywilizacyjnych. Życie w spokoju i harmonii pozwala na ograniczenie poziomu kortyzolu w organizmie.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Dieta IF – czym jest Intermittent Fasting?

Julia Cichaczewska18 stycznia, 2024

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Jak poprawić działanie spalaczy tłuszczu? – praktyczne wskazówki

Julia Cichaczewska3 listopada, 2023

Dieta bogata w białko – zalety i wady

Spalacze.pl3 października, 2023

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone