Suplementacja

Działanie BCAA i EAA – co jest lepsze?

Działanie BCAA i EAA – co jest lepsze?

Na rynku suplementów diety, jednymi z najpopularniejszych preparatów są aminokwasy. Są to składniki odżywcze, które przyczyniają się do szybszej rozbudowy tkanki mięśniowej oraz wspomagają jej sprawniejszą regenerację po treningu. Jest wiele rodzajów aminokwasów dla sportowców. Najczęściej wybierane są aminokwasy BCAA rozgałęzione. Jednak pojawiają się także aminokwasy EAA. Jakie suplementy diety są więc najlepsze i po które najlepiej sięgać? O tym dowiemy się w poniższym artykule. Dowiemy się również, jakie działanie mają poszczególne aminokwasy na nasz organizm i kiedy najlepiej rozpocząć ich suplementację.

Aminokwasy BCAA – aminokwasy rozgałęzione

BCAA to jeden z najczęściej wybieranych suplementów diety przez sportowców. Jest to odżywka, z której korzystają nie tylko osoby, które są doświadczonymi sportowcami. Na spożywanie BCAA decydują się również początkujący sportowcy. W składzie tego preparatu znajdziemy:

  • Leucynę,
  • Walinę.
  • Izoleucynę

Są to aminokwasy o charakterze egzogennym, co oznacza, że nasz organizm nie jest w stanie ich samodzielnie wytworzyć. To  więc oznacza, że stają się one składnikami niezbędnymi w naszej codziennej diecie. Naszym obowiązkiem, jest dostarczanie tych składników odżywczych wraz z pokarmem lub przy pomocy suplementów diety takich jak BCAA. Na korzyść tego suplementu diety działa to, że został on wielokrotnie przebadany. A wyniki badań mówią, że jest to preparat nie tylko skuteczny w swoim działaniu, ale również bezpieczny dla zdrowia. Tak, więc jeśli spożywać go będziemy w odpowiednich porcjach, to będzie niósł on jedynie korzyści dla naszego organizmu.

Sportowcy powinni sięgać po ten suplement diety, ponieważ wspomaga on organizm podczas wysiłku fizycznego. Badania udowodniły, że osoby aktywne fizycznie, które regularnie przyjmują ten suplement diety, są mniej narażone na przemęczenie podczas treningów. To jednak nie koniec plusów z korzystania tego preparatu. Daje on również szybszą regenerację, a jest to szczególnie ważne, ponieważ proces odbudowy tkanek mięśniowych po wysiłku fizycznym umożliwia jej rozbudowę. Tak, więc jeśli naszym celem treningowym, jest zwiększenia masy mięśniowej, to warto sięgać po aminokwasy BCAA.

Aminokwasy EAA – aminokwasy egzogenne

Nieco mniej popularnym suplementem diety na rynku, są aminokwasy EAA. Nie wiele osób  zdaje sobie sprawę z istnienia, a ich działanie nie jest potwierdzone tak licznymi badaniami, jak jest w przypadku BCAA. To jednak nie oznacza, że jest to gorszy suplement diety. Ma on sprawdzone działanie na organizm osób aktywnych fizycznie. Aminokwasy EAA to zbiór aminokwasów egzogennych, czyli tych, których nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie syntezować. Jeśli więc chcemy w szybki sposób uzupełnić niedobory tych składników odżywczych w diecie, to warto sięgnąć po EAA. W tym suplemencie znajdują się jedynie aminokwasy egzogenne, przez co staje się on cennym preparatem o wartościowym składzie. Tak samo, jak w przypadku BCAA, wspomaga on regenerację tkanki mięśniowej, która zostaje uszkodzona w trakcie wysiłku fizycznego. Nie możemy również zapominać, że idealnie sprawi się jego suplementacja u kulturystów, ponieważ wspomaga on rozbudowę masy mięśniowej.

Podsumowanie

Jeśli nie wiemy, jaki suplement diety najlepiej wybrać w tym przypadku, to najsłuszniejszym wyborem będą aminokwasy BCAA. Jest to suplement diety przebadany wielokrotnie, a jego suplementacja jest bezpieczna dla zdrowia. Warto również pamiętać, że nie bez powodu jest jednym z najpopularniejszych preparatów dla sportowców. Daje widoczne i zadowalające efekty.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Suplementacja

More in Suplementacja

Czy warto stosować spalacze tłuszczu?

Julia Cichaczewska6 lutego, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Suplementy na lepsze trawienie – co wybrać?

Julia Cichaczewska14 grudnia, 2023

Odchudzanie – jak efektywnie spalić tłuszcz?

spalacze11 września, 2023

Jakie suplementy stosować, by nasilić spalanie tłuszczu? Przegląd najpopularniejszych i skutecznych wspomagaczy

spalacze17 marca, 2023
witamina b12 kapsułki i tabletki

Witamina B12 – działanie, dawkowanie oraz przeciwwskazania.

spalacze18 września, 2021

Koenzym Q10 – zastosowanie i korzyści. Czy koenzym może pomóc w walce z koronawirusem?

spalacze25 sierpnia, 2021

Przepisy na posiłki z odżywki białkowej

Monika17 czerwca, 2021

Najmocniejsze spalacze tłuszczu – ranking 2021

spalacze6 czerwca, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone