Suplementy i odżywki

Działanie EAA – czym jest dlaczego warto stosować

Działanie EAA – czym jest dlaczego warto stosować

Każdy sportowiec i osoba aktywna fizycznie zna suplement o nazwie BCAA. Są to aminokwasy rozgałęzione, które wspomagają regenerację mięśni. Jest to suplement diety, który jest na liście najbardziej popularnych preparatów dla sportowców. Nie wiele się jednak mówi o EAA, który również dostarcza do organizmu niezbędne aminokwasy. Dziś zgłębimy naszą wiedzę na temat tej odżywki.

Czym są aminokwasy EAA?

Organizm człowieka składa się z mięśni i tkanek, a one w większości są zbudowane z białek. Zaś białka zawierają w sobie aminokwasy. Są one więc jednym z najważniejszych składników budulcowych. Są to składniki, które dzielą się na dwa rodzaje, endogenne i egzogenne. Te pierwsze występują naturalnie w niewielkich ilościach w organizmie człowieka. Jednak aminokwasy typu egzogennego to te, których organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć, dlatego naszym codziennym obowiązkiem jest ich dostarczenie do układu pokarmowego, z którego wchłoną się do krwi. Ze względu na to, że nie są one naturalnym składnikiem tkanek i mięśni nazywane są przez specjalistów niezbędnymi. Jeśli dojdzie do ich niedoboru wtedy mogą pojawić się problemy ze zdrowiem. Najbardziej ucierpi układ mięśniowy. Brak tych składników w diecie doprowadzić może do zatrzymania się procesu regeneracji i rozbudowy mięśni, a w skrajnych przypadkach do zaniku układu mięśniowego. Najważniejsze egzogenne aminokwasy to: leucyna, izoleucyna, walina, metionina, tryptofan i lizyna.

Dlaczego warto przyjmować EAA?

Jak już wcześniej ustaliliśmy dla organizmu człowieka, a szczególnie osób aktywnych fizycznie aminokwasy egzogenne są niezbędnym składnikiem, który musi znaleźć się w diecie. Warto więc sięgnąć po takie preparaty jak EAA, kiedy dieta nie jest wystarczająca, a zapotrzebowanie na aminokwasy wzrasta. Taka suplementacja daje najlepsze efekty, jeśli preparat będzie spożywany regularnie i po treningu. To właśnie po wysiłku mięśnie potrzebują wsparcia, by móc zahamować proces kataboliczny, czyli rozpad tkanek mięśniowych. Wiele osób w tym celu sięga po aminokwasy BCAA, jednak również skuteczny może okazać się zbór EAA. Zanim jednak sięgniemy po odżywki warto na początek zadbać o prawidłowo zbilansowaną dietę, ponieważ to naturalne składniki mają największe działanie na organizm człowieka. Aminokwasy egzogenne znajdują się w :

  • Rybach,
  • Mięsie,
  • Jajkach,
  • Melku,
  • Twarogu,
  • I innych przetworach mlecznych.

Jak wygląda dawkowanie EAA?

Zalecana i bezpieczna dawka tego suplementu diety to od 7 do 15 gramów aminokwasów dziennie. Najlepiej, jeśli dawka podzielona zostanie na dwa. Pierwsza powinna być spożyta pół godziny przez treningiem, a kolejna zaraz po skończonych ćwiczeniach. Można również spożywać trzecią porcję w trakcie treningu. Sposób przygotowania EAA do spożycia zależy od tego w jakiej formie go kupiliśmy. Najczęściej wybieramy suplementy diety w tabletkach lub w proszku i właśnie w takich formach możemy dostać tę odżywkę. Jeśli wybierzemy EAA w tabletkach to należy po spożyciu popić suplement dużą ilością wody. A jeśli w proszku to konieczne jest wymieszanie jego odpowiedniej dawki z wyznaczoną przez producenta ilością wody.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in Suplementy i odżywki

5 naturalnych spalaczy tłuszczu, które faktycznie działają

SylwiaStyczeń 16, 2020

Najmocniejsze spalacze tłuszczu – ranking 2020

spalaczeStyczeń 8, 2020

T5 – Zion Labs czyli spalacz wysokiego ryzyka

spalaczeListopad 7, 2019

Adipex 75 – niebezpieczne odchudzanie

spalaczeListopad 6, 2019

DNP – spalacz czy trucizna?

SylwiaListopad 4, 2019

Jakie aminokwasy najlepiej przyjmować na budowanie masy mięśniowej?

MonikaPaździernik 4, 2019

Dlaczego warto stosować suplementy diety z kofeiną?

MonikaPaździernik 2, 2019

Białko serwatkowe, Dlaczego jest lepsze?

MonikaPaździernik 1, 2019

Spirulina – charakterystyka działania

MonikaWrzesień 14, 2019

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone