Odchudzanie

Efekt plateau: dlaczego waga przestaje spadać?

Efekt plateau: dlaczego waga przestaje spadać?

Osoby, które starają się pozbyć nadmiernych kilogramów, zazwyczaj regularnie stają na wadze, żeby sprawdzić swoje postępy. Spadek masy ciała zawsze wywołuje radość i satysfakcję, natomiast kiedy waga stoi w miejscu, pojawiają się smutek i złość, a często także zniechęcenie do dalszego odchudzania. Zdarza się, że przez pewien czas waga spada, natomiast w pewnym momencie proces ten zostaje zatrzymany. Możemy wówczas mówić o efekcie plateau.

Spadek wagi na różnych etapach odchudzania

Tuż po rozpoczęciu odchudzania można zaobserwować znaczny spadek masy ciała, ale nie jest to efekt spalania tkanki tłuszczowej, tylko utraty wody oraz opróżniania przewodu pokarmowego. Po kilku dniach rozpoczyna się właściwe chudnięcie. Organizm nadal traci dużo wody, ale jednocześnie spalana jest tkanka tłuszczowa. Po koło trzech tygodniach od rozpoczęcia diety można zaobserwować zatrzymanie spadku wagi, czyli rozpoczyna się etap plateau. Redukcja wagi zostaje zahamowana najwcześniej u tych osób, które odchudzają się bardzo intensywnie. Nie trzeba się tym przejmować, ponieważ jest to naturalna reakcja organizmu, wynikająca z nagłej zmiany sposobu odżywiania. Organizm musi dostosować się do nowych warunków, dlatego potrzeba jest mu krótka przerwa. Efekt plateau oznacza chwilową stabilizację wagi i jest to stan przejściowy. Niestety, wiele osób w tym momencie zniechęca się do odchudzania i powraca do dawanych nawyków żywieniowych. Nagłe zakończenie diety sprzyja efektowi jojo, dlatego zatrzymanie spadku wagi nie powinno stanowić przyczyny powrotu do poprzedniego sposobu żywienia. Warto wspomnieć o tym, że może istnieje także inna przyczyna zahamowania spadku wagi. Są to geny. Organizm może być zaprogramowany genetycznie w taki sposób, że masa ciała musi mieścić się pewnych granicach. Jednak takie sytuacje zdarzają się rzadko. Efekt plateau to etap przejściowy, tak więc po pewnym czasie waga znów zaczyna spadać w dół. Istnieją sposoby na to, aby go skrócić i ułatwić sobie dalszą walkę z nadwagą. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest zwiększenie aktywności fizycznej, co usprawnia przemianę materii i zmusza organizm do tego, aby spalił dodatkowe kalorie. Można zwiększyć intensywność ćwiczeń albo wydłużyć treningi. Podczas etapu plateau należy także zadbać o jakość diety. Nie może zabraknąć w niej odpowiedniej ilości białka, które przyśpiesza metabolizm. Niektórzy stosują inne rozwiązanie: na jeden dzień odchodzą od stosowanej diety. Jest to dopuszczalne ale po warunkiem, że kolejnego dnia powróci się do właściwego odżywiania, bez przedłużania przerwy. W trakcie etapu plateau warto pić dużo wody oraz innych płynów, ponieważ jest to bardzo dobry moment na uzupełnienie zapasu wody w organizmie. Jako pomoc w trakcie etapu plateau można potraktować suplementy diety usprawniające przemianę materii.

Podsumowując, zahamowanie wagi po kilku tygodniach odchudzania jest zjawiskiem naturalnym. Należy zatem unikać podejmowania  radykalnych działań, takich jak rezygnacja z diety, a zamiast tego skupić się na działaniach, dzięki którym efekt plateau potrwa krócej.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odchudzanie

More in Odchudzanie

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Odchudzanie – jak efektywnie spalić tłuszcz?

spalacze11 września, 2023

Jakie suplementy stosować, by nasilić spalanie tłuszczu? Przegląd najpopularniejszych i skutecznych wspomagaczy

spalacze17 marca, 2023

Joga – sposób na zdrowie, dobre samopoczucie i szczupłą sylwetkę

Redakcja18 października, 2021

Johimbina – afrodyzjak, który spala tłuszcz

Spalacze.pl10 października, 2021

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Czym jest deficyt kaloryczny i jak go obliczyć?

Spalacze.pl9 września, 2021

Czasowa głodówka: Co to takiego? Czy warto spróbować?

Sylwia16 czerwca, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone