Odchudzanie

Enzymy trawienne a odchudzanie

Enzymy trawienne a odchudzanie

Ludzie marzą o tym, żeby chudnąć bez większych wyrzeczeń żywieniowych. Wprawdzie redukcja wagi nie jest możliwa bez odpowiedniej diety i aktywności fizycznej, jednak istnieją sposoby na to, ab ułatwić sobie tę walkę. Z pomocą przychodzą suplementy diety, wśród których znajdują się enzymy trawienne.

Organizm człowieka wytwarza dwa rodzaje enzymów: metaboliczne oraz trawienne. Te pierwsze znajdują się wszystkich komórkach naszego ciała i odpowiadają za rozmaite reakcje chemiczne, natomiast drugie wydzielają wyłącznie komórki żołądka i jelit, a ich funkcja polega na przyspieszaniu trawienia pokarmów. Istnieje także trzeci rodzaj enzymów trawiennych, który znajduje się w surowych owocach, warzywach, orzechach, jajach i mięsie. Enzymy są niezbędne dla trawienia i prawidłowego wykorzystywania pożywienia. To właśnie one umożliwiają właściwe przyswojenie składników odżywczych, które znajduje się w jedzeniu. W tej sytuacji pojawia się jednak pytanie o to, czy stosowanie dodatkowych enzymów ma sens, jeżeli takie substancje nasz organizm wytwarza samodzielnie. Zwolennicy surowej diety uważają, że dostarczenie organizmowi enzymów z zewnątrz pozwala na zaoszczędzenie własnych enzymów. Teza ta nie została jednak poparta naukowo. Warto zwrócić uwagę na to, że enzymy są uszkadzane w trakcie produkcji i obróbki żywności. Szkodzi im nie tylko obróbka termiczna, ale i nawożenie, przedwczesne zbieranie i długie przechowywanie. Jeżeli temperatura wzrośnie powyżej 40 stopni Celsjusza, to dochodzi do zniszczenia 90 % enzymów. Z tego względu, jeżeli chcemy dostarczyć enzymy z zewnątrz, powinniśmy sięgnąć po suplementy, ponieważ w żywności często jest ich niewiele. Zdaniem specjalistów istnieją osoby, którym stosowanie suplementów enzymowych może pomóc. Dotyczy to w szczególność ludzi, u których doszło do przeciążenia układu pokarmowego. Taki problem pojawia się w przypadku intensywnych treningów albo zaburzenia ośrodka sytości. Pogorszenie trawienia dostrzegane jest także u osób starszych. U seniorów osłabienie metabolizmu ma kilka przyczyn, ale niewykluczone, że jedną z nich jest właśnie stan zapalnych gruczołów produkujących enzymy trawienne. Warto zwrócić uwagę na fakt, że jeden enzym nie jest w stanie zastąpić innego. Niedobór jednego z enzymów może zatem doprowadzić do zaburzeń trawienia nawet wtedy, gdy poziom pozostałych pozostaje wysoki. U osób starszych przyjmowanie enzymów pozwala na uniknięcie problemów trawiennych, natomiast w przypadku zaburzenia ośrodka głodu enzymy wyregulują uczucie sytości i łaknienia. Dzięki temu łatwiej będzie uniknąć przybierania na wadze, a odchudzanie przyniesie lepsze rezultaty. U ludzi intensywnie trenujących enzymy pozwolą na bardziej skuteczne wykorzystanie składników pokarmowych, znajdujących się w pożywieniu. Oczywiście, te osoby także mogą zauważyć wyeliminowanie takich problemów jak zgaga czy niestrawność.

Podsumowując powyższe informacje, w pewnych sytuacjach stosowanie suplementów enzymowych może ułatwić redukcję wagi albo poprawić przyswajanie składników odżywczych. Dotyczy to osób z zaburzeniami ośrodka sytości, intensywnie trenujących oraz seniorów. Pozostali ludzie, którzy chcą ułatwić sobie redukcję wagi, powinni wybrać inne suplementy, na przykład błonnik albo środki wspomagające spalanie tkanki tłuszczowej.

Sprawdź też: Dlaczego mało jem, ale nie chudnę?

 

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Odchudzanie

More in Odchudzanie

Ćwiczenia, jako sposób na walkę z niechcianymi boczkami

KlaudiaCzerwiec 12, 2019

Dlaczego chrom wspomaga odchudzanie?

MonikaMaj 25, 2019

Poradnik redukowana tkanki tłuszczowej

KlaudiaMaj 21, 2019

Domowy trening na spalanie tkanki tłuszczowej

KlaudiaMaj 19, 2019

Jak białko wpływa na odchudzanie?

KlaudiaMaj 12, 2019

Czy basen, jest sposobem na odchudzanie?

MonikaKwiecień 11, 2019
Tłuszcz wisceralny, tłuszcz wewnętrzny, otyłość brzuszna

Tłuszcz trzewny i podskórny: dlaczego zbyt niski poziom tłuszczu jest niezdrowy?

RedakcjaLuty 14, 2019

Ćwiczenia, które wspomagają odchudzanie

KlaudiaLuty 12, 2019

Adaptacje metaboliczne — co zrobić, gdy odchudzanie przestaje przynosić skutki?

Spalacze.plStyczeń 22, 2019

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone