Odchudzanie

Głodówka jako sposób na odchudzanie? Niekoniecznie!

Głodówka jako sposób na odchudzanie? Niekoniecznie!

Nie da się ukryć, że temat głodówek jest dziś na topie. Według niektórych jest to idealny sposób na odchudzanie, poprawę zdrowia i oczyszczenie organizmu z toksyn. Na przeciwległym biegunie są zaś ci, którzy uważają głodówkę za niepotrzebną, nieskuteczną oraz niebezpieczną dla zdrowia. Która strona ma rację?

Skąd tyle szumu?

Głodówkę polecają dziś wszyscy: sportowcy, aktorki, celebryci. Niektórzy z nich wydają nawet na ten temat książki. Głodówka popularna jest przede wszystkim wśród tych, którzy nie znaleźli oparcia w tradycyjnych metodach leczniczych. Okazały się one w ich przypadku nieskuteczne lub niosły za sobą nieprzyjemne konsekwencje.

Co nieco interesujące, rygorystyczne głodówki polecane są także przez osoby z wykształceniem medycznym lub takie, które się na nie kreują. Nie dziwi więc, że popularność głodówek wzrasta.

Czy stosując głodówkę schudniesz?

Tak. Całkowite odcięcie organizmu od dostarczania energii z pokarmu musi wiązać się z uszczupleniem rezerw. Niestety, nie będą to tylko rezerwy tłuszczowe, czego byśmy pragnęli. W przypadku wysokiego stresu spowodowanego głodówką organizm zacznie czerpać energię nie tylko z trójglicerydów, ale i z białek. Oznacza to, że stracimy nie tylko boczki, ale i masę mięśniową, a to ona odpowiada za smukłą sylwetkę.

Trzeba to jasno podkreślić, głodówka nie jest sposobem na odchudzanie. Utrata masy ciała nie zawsze musi być efektem, na jakim nam zależy. Racjonalne odchudzanie polega nie tylko na gubieniu kilogramów, ale i wzmacnianiu mięśni. Ich zachowanie jest konieczne, by dobrze wyglądać. Bardziej imponuje nam przecież sylwetka sprintera niż maratończyka, choć obiektywnie rzecz biorąc to ten drugi jest szczuplejszy.

Negatywne skutki stosowania głodówki

To jednak nie koniec powodów, dla których należy zrezygnować z długotrwałych głodówek. Najważniejsze z nich to kwestie zdrowotne. Rygorystyczne głodówki mogą być powodem zaburzeń hormonalnych, spowolnienia metabolizmu oraz problemów psychicznych. Dowiedziono, że rezygnacja z pokarmu może wywoływać stany depresyjne oraz lękowe. Niezwykle częste są także inne konsekwencje zdrowotne, ,.in. omdlenia, wpadanie włosów, osłabienie paznokci itd. Niestety nie są to, jak chcieliby zwolennicy głodówek, sygnały że organizm się oczyszcza z toksyn. To znak, że z organizmem dzieje się coś bardzo złego.

Mityczne „oczyszczanie organizmu”

Punkt ostatni – oczyszczanie organizmu z toksyn. To argument często podnoszony w dyskusjach na temat skuteczności i zasadności głodówek. Według zwolenników nieprzyjmowanie pokarmów oczyszcza jelita, a te mają ogromny wpływ na pracę organizmu, w tym na nasze samopoczucie. O ile wpływ flory bakteryjnej jest niepodważalny, o tyle sam związek pomiędzy głodówką a detoksykacją – wątpliwy.

Warto bowiem wiedzieć, że nasz organizm doskonale oczyszcza się sam. Służą mu do tego wątroba oraz nerki. Naszą rolą jest zaś zapewnić mu jak najlepsze warunki pracy, czyli dostarczyć wszelkich potrzebnych składników odżywczych oraz nie dostarczać tych szkodliwych.

Jaka alternatywa dla głodówki?

Czy każda głodówka jest zła? Niekoniecznie. Krótkotrwałe głodówki, tzw. okna żywieniowe, jak w przypadku diety Intermittent Fasting, osobom z silną wolą mogą przynieść realne korzyści. Jednocześnie musisz mieć świadomość, że są inne, pewne drogi do odchudzania. Postaw na zbilansowaną dietę przygotowaną przez dietetyka oraz na ćwiczenia fizyczne dobrane do Twoich potrzeb i możliwości. To przepis na odchudzanie bezpieczne, racjonalne oraz przyjemne. Stoją za nim setki badań naukowych, które uchronią Cię przed przykrymi i nie do końca jeszcze poznanymi konsekwencjami, jakie mogą Cię spotkać podczas głodówek.

Sprawdź też:

Dieta 1000 KCAL

Dieta 1200 KCAL

Dieta 1500 KCAL

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odchudzanie

More in Odchudzanie

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Odchudzanie – jak efektywnie spalić tłuszcz?

spalacze11 września, 2023

Jakie suplementy stosować, by nasilić spalanie tłuszczu? Przegląd najpopularniejszych i skutecznych wspomagaczy

spalacze17 marca, 2023

Joga – sposób na zdrowie, dobre samopoczucie i szczupłą sylwetkę

Redakcja18 października, 2021

Johimbina – afrodyzjak, który spala tłuszcz

Spalacze.pl10 października, 2021

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Czym jest deficyt kaloryczny i jak go obliczyć?

Spalacze.pl9 września, 2021

Czasowa głodówka: Co to takiego? Czy warto spróbować?

Sylwia16 czerwca, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone