Dietetyka i zdrowe odżywianie

Glutamina a stan zapalny związany z otyłością

Glutamina a stan zapalny związany z otyłością

Czy wiemy o tym, że tkanka tłuszczowa może być w stanie zapalnym, wpływając tym samym na zwiększenie masy tłuszczowej i problemy z odchudzaniem? Tak, właśnie tak może być. Według naukowców, cały ten proces zapalny powinien być wyeliminowany, jeśli chcemy zacząć walczyć z naszą otyłością. W jaki sposób to zrobić? Pomocny okazuje się być aminokwas glutamina, który to przyczynić może się w znaczący sposób do redukcji tkanki tłuszczowej. 

***

Glutamina jest to alfa aminokwas, który należy do grupy aminokwasów endogennych, jest on kodowany przez geny. Największa ilość glutaminy gromadzi się w naszych mięśniach szkieletowych, a więc w tkankach, które odpowiadają za wygląd, jak również i za kształtowanie sylwetki. Glutamina stanowi blisko 60% budulca masy mięśniowej człowieka. Dlaczego ilość glutaminy może spaść? Może to być związane z bardzo wieloma czynnikami. Choroby, stres, mocny wysiłek fizyczny, problemy z układem immunologicznym. Odpowiedni poziom glutaminy stanowi niezwykle ważny czynnik, jeśli chodzi o nasz wygląd. Poziom tego aminokwasu może zmienić ekspresję genów w różnych typach komórek, może przyczynić się do zmniejszenia otyłości. Ale czy na pewno?

Nad całym tym procesem prowadzone są liczne badania. Czy suplementacja glutaminą będzie mogła stanowić terapię otyłości? Patrząc na przeprowadzone w tym zakresie badania stwierdzono, że osoby otyłe mają średnio niższy poziom glutaminy w tkance tłuszczowej, niż osoby o prawidłowej wadze. Co więcej, jeśli poziom glutaminy jest niższy, wpływa to na większe rozmiary adipocytów, a więc komórek tłuszczowych. Taka sytuacja z kolei powoduje większy procent udziału tkanki tłuszczowej w całej masie ciała. Czy leczenie glutaminą może więc okazać się pomocne w walce z otyłością? Z pewnością w tym zakresie należy przeprowadzić szereg różnego rodzaju badań, aby móc dojść do podjęcia ostatecznych decyzji, tak, aby wiedzieć, jakie jej zażywanie może mieć skutki uboczne dla całego naszego organizmu. Glutamina jest ważna dla podziałów komórkowych i ma znaczenie dla metabolizmu komórek nowotworowych. Zanim więc miałaby zostać wprowadzona na rynek, trzeba byłoby mocno nad nią jeszcze popracować. Patrząc na badania nad zwierzętami zauważono, że poziom glutaminy wpływa na ekspresję różnych genów. Jeśli poziom glutaminy jest zbyt niski, zwiększa to ekspresję genów w prozapalnych w tkankach tłuszczowych. Myszom o zwiększonej ilości tkanki tłuszczowej podawano przez dwa tygodnie zastrzyki z glutaminy. Po tym okresie stan zapalny tkanki tłuszczowej zdecydowanie zmniejszył się, a do tego obniżona została objętość adipocytów i poziomu cukru we krwi. Co więc dzieje się w komórkach tłuszczowych, jeśli zmienia się poziom glutaminy? Aminokwas oddziałuje na proces zwany O – GlcNAcylacją. U osób otyłych poziom O – GlcNAcylacji jest większe. U myszy, gdzie podawano glutaminę, poziom ten obniżył się. Czy więc i u ludzi jest to możliwe. 

Glutamina może wywierać przeciwzapalny wpływ na tkankę tłuszczową, tym samym zmieniając ekspresję genową w odpowiednich typach komórek. Jeśli pojawia się niedobór glutaminy, może to doprowadzić do otyłości, a następnie do zmian epigenetycznych, które jeszcze bardziej te stany zapalne w organizmie napędzają. 

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Dieta IF – czym jest Intermittent Fasting?

Julia Cichaczewska18 stycznia, 2024

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Jak poprawić działanie spalaczy tłuszczu? – praktyczne wskazówki

Julia Cichaczewska3 listopada, 2023

Dieta bogata w białko – zalety i wady

Spalacze.pl3 października, 2023

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone