Gotu Kola to inaczej wąkrotka azjatycka lub dziw wodny. Pochodzi z rejonów tropikalnych i subtropikalnych. Jest uznawana za źródło długowieczności. Rośnie między innymi w Indiach, Cejlonie, Chinach, Indonezji, Australii. To pełzająca bylina z rodziny selerowatych, która uznawana jest jako zioło i wykorzystywana w fitoterapii. Ludzie korzystają z jej leczniczych składników od ponad 3000 lat.
Gotu Kola może być mylnie kojarzona z rośliną Kola, która wykorzystywana jest do produkcji Coca-Coli, jednak nie ma z nią nic wspólnego i nie zawiera w swoim składzie kofeiny.
Nazwa Gotu Kola pochodzi z języka syngaleskiego, gdzie „Gotu” oznaczać ma kielichowy kształt, a „Kola” po prostu liść.
Gotu Kola zawiera takie substancje jak:
- kamfora,
- żywica,
- kwasy (aminowy, azjatycki),
- sterole roślinne (np. kampesterol, stigmasterol, sitosterol),
- quersetin,
- witaminy A, C, K, E,
- magnez,
- substancje gorzkie (welarin),
- flawonoidy takie jak kamferol,
Najczęściej stosowane w terapii są liście, które zawierają taką obfitość substancji leczniczych, co pokreślone zostało w wyrazie łacińskim „centella” oznaczającym liczbę sto.
Za jej aktywność farmakologiczną odpowiedzialne są substancje z grupy pentacyklicznych saponin triterpenowych. Ich ilość uwarunkowana jest miejscem pochodzenia.
Właściwości zdrowotne Gotu Kola
- reguluje przekazywanie informacji w mózgu,
- pomaga w przyśpieszeniu gojenia się ran i blizn,
- pozytywnie wpływa na niewydolność żylną, wspiera jej leczenie
- ma zbawienny wpływ na organizm przy chorobach nowotworowych, gdyż roślina wywiera toksyczne działanie na komórki rakowe,
- działa antydepresyjnie, uspakajająco i przeciwbólowo,
- wpływa na jakość snu,
- poprawia pamięć,
- zioło przyspiesza gojenie wrzodów żołądka,
Trudno uwierzyć, iż tak niepozornie wyglądająca roślina może zdziałać takie cuda. Wpływ na organizm pozostaje nieoceniony, gdyż przewyższa swoim działaniem wiele leków i sposobów na walkę z chorobami, które są wykorzystywane popularnie przez lekarzy. To następny dowód na to, że warto kierować się ku naturze szukając rozwiązaniu problemów zdrowotnych.
Facebook
RSS