Zdrowie

Goździki – działanie i właściwości

Goździki – działanie i właściwości

Goździki to przyprawa, którą stosuje się od wielu lat w kuchni. Ma ona szerokie zastosowanie, jednak warto wiedzieć, że idealnie nadaje się ona do poprawienia smaku potraw, ale również jako środek o szerokim zastosowaniu leczniczym. Goździki mają działanie znieczulające, dzięki czemu idealnie sprawdzają się w przypadku bólu zęba. Mają również właściwości odświeżające, a to przyczynia się do zwalczenia nieprzyjemnego zapachu w ustach. Zdaniem niektórych osób żele i kremy z olejkiem goździkowym mają zmniejszać ryzyko przedwczesnego wytrysku. Dziś dowiemy się, jakie jeszcze działanie ma ta wyjątkowa przyprawa i kiedy zaleca się jej spożywanie.

Goździki na bóle

Goździki mają działanie znieczulające, więc idealnie nadają się one w przypadku dolegliwości bólowych. Takie działanie przyprawa ta może zawdzięczać obecności eugenolowi, czyli składnikowi, który ma silne działanie znieczulające. W domu możemy stworzyć pastę lub maść z goździkami, którą można sparować głowę i inne bolące miejsca, by pozbyć się uciążliwej dolegliwości. Jeżeli pojawi się u nas ból zęba, to zaleca się żucie goździków, a dzięki temu olejki eteryczne zwarte w przyprawie sprawią, że ból się zmniejszy. Badania wykazują, że olejek goździkowy może być wykorzystany przez stomatologów, jako środek znieczulający. Zaleca się jego stosowanie miejscowo, na przykład w przypadku robienia zastrzyku. Zdaniem pacjentów przy użyciu olejku goździkowego bóle są zdecydowanie mniejsze.

Goździki przy przeziębieniu

Goździki mogą być przez nas wykorzystywane jako preparat na wzmocnienie w czasie choroby i pomagający wrócić do zdrowia. Jest to możliwe, dzięki temu, że ta przyprawa ma silne właściwości przeciwbólowe, a także antyseptyczne. Dzięki nim w czasie grypy lub przeziębienia jesteśmy w stanie szybciej wrócić do zdrowia i dawnej formy. Można jest stosować przy problemach z bólem gardła, a także kaszlem. Idealnie sprawdzają się również, jako sposób na udrożnienie nosa. Ze względu na takie działanie tej przyprawy warto włączyć ją do swojej diety, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Można je dodawać do herbaty i pić codziennie, by wzmocnić organizm.

Goździki dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego

Spożywanie kilku gramów goździków przyczynia się do zwiększenia produkcji insuliny. A jednocześnie umożliwiają one sprawne obniżanie poziomu złego cholesterolu. To działanie tej przyprawy potwierdzają badania, których wyniki zostały opublikowane w 2006 roku. Badania te wykazały, że spożywanie goździków przyczynia się do obniżenia poziomu złego cholesterolu, a także glukozy we krwi. Nie ma przy tym znaczenia, jaką ilość goździków spożywamy w ciągu dnia, mają one skuteczne działanie, a dzięki temu zmniejszają one ryzyko rozwoju niektórych chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak zawały, miażdżyca, czy udary.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdrowie

More in Zdrowie

Suplementy na serce i układ krążenia – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska10 stycznia, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Zdrowy styl życia – na czym polega i jak go prowadzić?

Julia Cichaczewska27 grudnia, 2023

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Poznaj korzyści płynących z regularnego uprawiania sportu

Julia Cichaczewska17 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

SIBO – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska13 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone