Zdrowie

Grypa jelitowa – przyczyny, objawy, leczenie

Grypa jelitowa – przyczyny, objawy, leczenie

Grypa jelitowa jest najczęściej nazywana grypą żołądkową, a także jelitówką. Jest to wirusowe zakażenie układu pokarmowego, które objawia się częstymi wymiotami i biegunkami. Jej przyczyną są najczęściej rota-wirusy. Przy chorobie pojawić się mogą również inne charakterystyczne objawy, przykładowo gorączka, silne bóle brzucha, nudności, problemy z apetytem, czy uczucie ogólnego osłabienia. Podczas leczenia liczy się to, by pić duże ilości płynów, by nie doszło do odwodnienia.

Czym jest grypa jelitowa?

Grypa jelitowa, czyli tak zwana grupa żołądkowa, jest chorobą zakaźną, która związana jest z zakażeniem przewodu pokarmowego. Obejmuje ona żołądek i jelita i to właśnie stąd jej nazwa. Do zarażenia może dojść głównie drogą pokarmową, ale należy być ostrożnym, ponieważ możliwe jest zarażenie się drogą kropelkową. Chorobą można zarazić się od osoby chorej. Jednak do uniknięcia zakażenia warto pamiętać o myciu warzyw i owoców, rąk, a także unikać dużych skupisk dzieci, jeżeli jest to możliwe. Na grypę jelitową najczęściej narażone są małe dzieci, a w ich przypadku objawy choroby mają najcięższy przebieg.

Jakie są objawy grypy jelitowej?

Do grypy jelitowej zazwyczaj przypisywane są dwa główne objawy. Są to oczywiście wymioty i biegunka. Pojawić się mogą one nawet po dwunastu godzinach od zarażenia. Przy chorobie mogą pojawić się:

  • Gorączka,
  • Osłabienie,
  • Bóle głowy,
  • Nudności,
  • Zmniejszony apetyt,
  • Bóle mięśni,
  • Dreszcze,
  • Brak reakcji organizmu na przyjmowane leki.

Biegunka, która pojawia się przy grypie jelitowej zazwyczaj ma postać wodnistą i może utrzymywać się nawet przez trzy dni, jednak w skrajnych przypadkach nawet dłużej. Wszystkie wymienione symptomy pojawiają się nagle i mogą się utrzymywać maksymalnie cztery dni. Jednak zdarzają się przypadki, że objawy te utrzymywały się nawet dziewięć dni. Jeżeli po tym okresie objawy nie mijają, to konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. Objawy grypy jelitowej mogą odnosić się do wielu innych schorzeń. Schorzenie to pojawia się na skutek wielu różnych czynników. Zazwyczaj są to jednak rota-wirusy.

Jak leczyć grypę jelitową?

Niestety nie ma żadnych konkretnych leków, które doskonale sprawdzają się do sprawnego i pewnego eliminowania tej choroby. Podczas choroby zaleca  się picie dużej ilości płynów, a zwłaszcza jeżeli pojawia się biegunka i wymioty, które mogą doprowadzić do odwodnienia. Nie można chorego zmuszać do jedzenia, jednak nie może on pod żadnym pozorem zrezygnować z picia. Jeżeli chory ma ochotę na jedzenie, to najlepiej przygotować coś lekkostrawnego. Dobrze sprawdzają się kasze, czy zupy. Warto również sięgnąć po napary ziołowe i zestawy z elektrolitami, które wydalane są z organizmu podczas choroby.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Zdrowie

Suplementy na serce i układ krążenia – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska10 stycznia, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Zdrowy styl życia – na czym polega i jak go prowadzić?

Julia Cichaczewska27 grudnia, 2023

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Poznaj korzyści płynących z regularnego uprawiania sportu

Julia Cichaczewska17 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

SIBO – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska13 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone