Zdrowie

Grypa jelitowa – przyczyny, objawy, leczenie

Grypa jelitowa – przyczyny, objawy, leczenie

Grypa jelitowa jest najczęściej nazywana grypą żołądkową, a także jelitówką. Jest to wirusowe zakażenie układu pokarmowego, które objawia się częstymi wymiotami i biegunkami. Jej przyczyną są najczęściej rota-wirusy. Przy chorobie pojawić się mogą również inne charakterystyczne objawy, przykładowo gorączka, silne bóle brzucha, nudności, problemy z apetytem, czy uczucie ogólnego osłabienia. Podczas leczenia liczy się to, by pić duże ilości płynów, by nie doszło do odwodnienia.

Czym jest grypa jelitowa?

Grypa jelitowa, czyli tak zwana grupa żołądkowa, jest chorobą zakaźną, która związana jest z zakażeniem przewodu pokarmowego. Obejmuje ona żołądek i jelita i to właśnie stąd jej nazwa. Do zarażenia może dojść głównie drogą pokarmową, ale należy być ostrożnym, ponieważ możliwe jest zarażenie się drogą kropelkową. Chorobą można zarazić się od osoby chorej. Jednak do uniknięcia zakażenia warto pamiętać o myciu warzyw i owoców, rąk, a także unikać dużych skupisk dzieci, jeżeli jest to możliwe. Na grypę jelitową najczęściej narażone są małe dzieci, a w ich przypadku objawy choroby mają najcięższy przebieg.

Jakie są objawy grypy jelitowej?

Do grypy jelitowej zazwyczaj przypisywane są dwa główne objawy. Są to oczywiście wymioty i biegunka. Pojawić się mogą one nawet po dwunastu godzinach od zarażenia. Przy chorobie mogą pojawić się:

  • Gorączka,
  • Osłabienie,
  • Bóle głowy,
  • Nudności,
  • Zmniejszony apetyt,
  • Bóle mięśni,
  • Dreszcze,
  • Brak reakcji organizmu na przyjmowane leki.

Biegunka, która pojawia się przy grypie jelitowej zazwyczaj ma postać wodnistą i może utrzymywać się nawet przez trzy dni, jednak w skrajnych przypadkach nawet dłużej. Wszystkie wymienione symptomy pojawiają się nagle i mogą się utrzymywać maksymalnie cztery dni. Jednak zdarzają się przypadki, że objawy te utrzymywały się nawet dziewięć dni. Jeżeli po tym okresie objawy nie mijają, to konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. Objawy grypy jelitowej mogą odnosić się do wielu innych schorzeń. Schorzenie to pojawia się na skutek wielu różnych czynników. Zazwyczaj są to jednak rota-wirusy.

Jak leczyć grypę jelitową?

Niestety nie ma żadnych konkretnych leków, które doskonale sprawdzają się do sprawnego i pewnego eliminowania tej choroby. Podczas choroby zaleca  się picie dużej ilości płynów, a zwłaszcza jeżeli pojawia się biegunka i wymioty, które mogą doprowadzić do odwodnienia. Nie można chorego zmuszać do jedzenia, jednak nie może on pod żadnym pozorem zrezygnować z picia. Jeżeli chory ma ochotę na jedzenie, to najlepiej przygotować coś lekkostrawnego. Dobrze sprawdzają się kasze, czy zupy. Warto również sięgnąć po napary ziołowe i zestawy z elektrolitami, które wydalane są z organizmu podczas choroby.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in Zdrowie

Niedokrwistość związana z niedoborem żelaza. Jakie są objawy, jakie skutki, jak leczyć?

SylwiaCzerwiec 15, 2019

Jak zatrzymać proces starzenia?

KlaudiaCzerwiec 14, 2019

Dlaczego masz problemy z koncentracją?

KlaudiaCzerwiec 13, 2019

Czynniki, które odpowiadają za otyłość u dzieci

KlaudiaCzerwiec 12, 2019

Czy sport pomaga w rzuceniu palenia?

KlaudiaCzerwiec 11, 2019

Brak ruchu, jest zagrożeniem dla zdrowia

KlaudiaCzerwiec 8, 2019

Zgaga – przyczyny, objawy, leczenie

MonikaMaj 20, 2019

Wzdęcia – diagnostyka i leczenie

MonikaMaj 20, 2019

Woda w kolanie – jakie są przyczyny i objawy?

MonikaMaj 19, 2019

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone