Suplementacja

Hormon stresu – jak wpływa na nasze zdrowie?

Hormon stresu – jak wpływa na nasze zdrowie?

Kiedy człowiek znajduje się w sytuacji stresowej, to w jego organizmie zaczyna się produkcja hormonu stresu. Proces ten ma na celu mobilizować organizm do działania, a także ma on pomóc nam uporać się z niewygodną, stresującą i trudną sytuacją. Jeśli kortyzol wydzielany jest w niewielkich dawkach, a jego działanie jest mobilizujące, to nie jest on szkodliwy.

Sytuacja zmienia się, jednak kiedy hormon stresu jest wydzielany długotrwale i stres odczuwalny jest przez długi okres. Takie działanie kortyzolu jest już szkodliwe dla zdrowia i może prowadzić do pojawienia się wielu zmian w pracy organizmu.

Czym jest hormon stresu?

W sytuacjach stresowych w organizmie człowieka dochodzi do produkcji adrenaliny oraz noradrenaliny, czyli tak zwanej katecholaminy. W organizmie zwiększa się również stężenie kortyzolu, który zwany jest również glikokortykoidem. Hormony te zwane są hormonami stresu, a produkowane są one przez nadnercza. Po ich produkcji sprawienie trafiają one do krwi. Na początku produkowana jest adrenalina. To właśnie ona ma działanie mobilizujące. A jeśli dojdzie do długotrwałego stresu, to już po 10 minutach w organizmie dochodzi do wydzielania się kortyzolu, który nie ma już dobrego wpływu na nasz organizm.

Adrenalina

Adrenalina, a także noradrenalina, to hormony stresu, które mają największy wpływ na pracę układu krążenia. Ich produkcja sprawia, że krążenie krwi zaczyna się poprawiać, a napięcie mięśniowe zwiększa się. Wpływają one również na pracę serca sprawiając, że częstotliwość jego rytmu znacząco się zmienia. Podczas wydzielania się adrenaliny, zwiększa się zapotrzebowanie naszego organizmu na tlen. Ciepłota ciała zaczyna się zwiększać. Jeśli dojdzie do wydzielania kortyzolu, pojawia się więcej zaburzeń w pracy organizmu. Dojść może do podwyższenia stężenia glukozy we krwi, ponieważ organizm potrzebować będzie więcej energii. Adrenalina jest nieszkodliwym hormonem, który ma za zadanie pomóc nam uporać się ze stresującą sytuacją. Dodaje on energii i sprawia, że stajemy się dodatkowo pobudzeni.

Kortyzol

Hormon stresu, jakim jest kortyzol, to organiczny związek chemiczny, który ma swoją określoną rolę w organizmie. Okazuje się jednak, że odpowiednie stężenie tego hormonu ma korzystny wpływ i pozytywną rolę w ludzkim organizmie. Jeśli jednak dojdzie do podwyższenia poziomu kortyzolu, to hormon ten może mieć negatywne działanie dla zdrowia. To właśnie dlatego tak wiele osób nazywa kortyzol  hormonem zabójcą. To jakie jest stężenie kortyzolu we krwi może ulec zmianie wielokrotnie. Najwięcej tego hormonu w organizmie, jest po przebudzeni. Wieczorem zaś jest najmniejsze. Mimo tego, że nadmiar tego hormonu jest szkodliwy dla zdrowia, to jego prawidłowy poziom może pomóc w leczeni astmy oskrzelowej, a także poprawia ciśnienie krwi i reguluje pracę gospodarki białkowej.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Suplementacja

More in Suplementacja

Czy warto stosować spalacze tłuszczu?

Julia Cichaczewska6 lutego, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Suplementy na lepsze trawienie – co wybrać?

Julia Cichaczewska14 grudnia, 2023

Odchudzanie – jak efektywnie spalić tłuszcz?

spalacze11 września, 2023

Jakie suplementy stosować, by nasilić spalanie tłuszczu? Przegląd najpopularniejszych i skutecznych wspomagaczy

spalacze17 marca, 2023
witamina b12 kapsułki i tabletki

Witamina B12 – działanie, dawkowanie oraz przeciwwskazania.

spalacze18 września, 2021

Koenzym Q10 – zastosowanie i korzyści. Czy koenzym może pomóc w walce z koronawirusem?

spalacze25 sierpnia, 2021

Przepisy na posiłki z odżywki białkowej

Monika17 czerwca, 2021

Najmocniejsze spalacze tłuszczu – ranking 2021

spalacze6 czerwca, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone