Dietetyka i zdrowe odżywianie

Hormonalna terapia zastępcza

Hormonalna terapia zastępcza

Wraz z wiekiem nasze ciało się zmienia. Wyglądamy inaczej, ale też inaczej się zachowujemy, zupełnie inne mamy możliwości. Spada nam chęć do aktywności fizycznej, mamy mniej energii, czujemy coraz większe zmęczenie, spada nam popęd seksualny. I dziś właśnie w aspekcie seksualności chcielibyśmy pozostać. Jak zapewnie każdy z nas wie gospodarka hormonów płciowych  pod wpływem upływających lat zmienia się, co w konsekwencji przyczynia się do zmniejszenia ochoty na seks, do problemów z osiągnięciem orgazmu, do dysfunkcji związanych z naszymi narządami płciowymi. Hormonalna terapia zastępcza to jeden ze sposobów, dzięki którym mimo upływu czasu nadal możemy cieszyć się pełnią sprawności, przyjemności i najwyższej jakości życia. Co więc powinniśmy o niej wiedzieć?

***

Testosteron odgrywa tutaj znacząco rolę. Wraz z jego spadkiem, obniża się jakość życia. Słabsza kondycja, brak sił, zmęczenie, a do tego brak ochoty na seks lub też niemożliwość jego podjęcia. Hormonalna terapia zastępcza to możliwość wykorzystania testosteronu dzięki któremu można cofnąć zegar biologiczny nadal ciesząc się pełnią życia każdego dnia.

U kogo występuje obniżony poziom testosteronu?

Przede wszystkim u osób starszych, ale i nie tylko. Występuje on u mężczyzn cierpiących na pierwotny hipogonadyzm, w tym na przykład na syndrom Klinefeltera skutkującego upośledzeniem rozwoju jąder. Problem dotyczy też mężczyzn u których występuje niezstąpienie jąder czy też świnkowe zapalenie gruczołów. Kolejną grupę mężczyzn stanowią ci, którzy przeszli mechaniczne uszkodzenie jąder, którzy borykają się z zespołem Kallmana- zaburzenia rozwoju podwzgórza, mężczyźni otyli, walczący z insulinoopornością, czy stosujący dłuższy czas niektóre z leków.

Odpowiednia dawka testosteronu dla konkretnego pacjenta

Jeśli po przeprowadzeniu szeregu badań wynika z nich, że pacjent ma problemy z testosteronem konieczna jest wizyta u lekarza androloga. Decydując się na zastępczą terapię hormonalną lekarz dobiera odpowiednią dawkę testosteronu, ale dopiero po serii przeprowadzonych pytań i stosownych badań. W pierwszej bowiem kolejności należy pacjenta zdiagnozować lub wykluczyć występowanie poważnych chorób. Wykonuje się między innymi badanie prostaty, sprawdza się markery nowotworowe. Terapia hormonalna możliwa jest dopiero w przypadku wykluczenia danych chorób i niemożliwości znalezienia przyczyny takiego stanu rzeczy. Czasami wystarczy zmiana diety, ruch na świeżym powietrzu, zmiana nawyków, by wszystko mogło powrócić do normy. Hormonalna terapia zastępcza jest doskonałym rozwiązaniem, ale u pacjentów u których ma to sensowne powody.

Hormonalna terapia zastępcza, a inne badania

Jeśli dany mężczyzna zaklasyfikowany jest do hormonalnej terapii zastępczej rzeczą niebywale ważną jest kontrola innych hormonów zarówno przed rozpoczęciem kuracji, jak również i w czasie jej trwania.

  • Estradiol- wraz z podawaniem testosteronu zwiększa się tez i poziom tego hormonu. Ważna jest pełna tego kontrola, aby w razie zbyt dużych odchyleń móc w określony sposób działać.
  • DHT- podając testosteron również i tutaj należy sprawować nad tym hormonem pełną kontrolę, gdyż hormon ten odpowiada za pewność siebie, wysokie libido, czy też odwagę.

 

Czym jest HCG?

HCG to peptyd, który w kuracji testosteronem odgrywa bardzo ważną rolę i należy go w odpowiednich dawkach uzupełnić, aby móc zauważyć pożądane efekty. Co więcej to właśnie HCG wpływa na dalszą płodność mężczyzny, czy też na zapobieganie atrofii jąder. Podając odpowiednie dawki tego peptydu pozwala się utrzymać wysoki testosteron w jądrach, a także podtrzymać spermatogenezę.

Dlaczego w terapii hormonalnej ważną rolę odgrywa dieta?

W wielu przypadkach, szczególnie gdy nie występuje przyczyna pierwotna dieta ma niebywale duże znaczenie w kwestii normowania poziomu testosteronu. U osób otyłych, mających nadwagę im więcej tkanki tłuszczowej tym więcej estrogenów i większa supresja osi HPTA. Im tkanki tłuszczowej będzie mniej, tym poziom estrogenów i supresji osi zacznie spadać. Warto postawić na zdrową i zbilansowaną dietę. Nie można absolutnie zapomnieć o witaminie D, która wpływa na wzrost testosteronu u mężczyzn. Niezdrowe jest jak wiemy wszyscy stosowanie głodówek, a w przypadku spadku testosteronu i to ma znaczący na całość wpływ.

Hormonalna terapia zastępcza z pewnością nie należy do łatwych, gdyż nikomu nie sprawia przyjemności wstrzykiwanie sobie zastrzyków, które de facto wywołują ból. Jeśli jednak dzięki temu możemy prawidłowo funkcjonować i nawet w starszym wieku nadal cieszyć się seksem i pełną sprawnością, to chyba warto, prawda?

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Dieta IF – czym jest Intermittent Fasting?

Julia Cichaczewska18 stycznia, 2024

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Jak poprawić działanie spalaczy tłuszczu? – praktyczne wskazówki

Julia Cichaczewska3 listopada, 2023

Dieta bogata w białko – zalety i wady

Spalacze.pl3 października, 2023

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone