Dietetyka i zdrowe odżywianie

Hormonalna terapia zastępcza

Hormonalna terapia zastępcza

Wraz z wiekiem nasze ciało się zmienia. Wyglądamy inaczej, ale też inaczej się zachowujemy, zupełnie inne mamy możliwości. Spada nam chęć do aktywności fizycznej, mamy mniej energii, czujemy coraz większe zmęczenie, spada nam popęd seksualny. I dziś właśnie w aspekcie seksualności chcielibyśmy pozostać. Jak zapewnie każdy z nas wie gospodarka hormonów płciowych  pod wpływem upływających lat zmienia się, co w konsekwencji przyczynia się do zmniejszenia ochoty na seks, do problemów z osiągnięciem orgazmu, do dysfunkcji związanych z naszymi narządami płciowymi. Hormonalna terapia zastępcza to jeden ze sposobów, dzięki którym mimo upływu czasu nadal możemy cieszyć się pełnią sprawności, przyjemności i najwyższej jakości życia. Co więc powinniśmy o niej wiedzieć?

***

Testosteron odgrywa tutaj znacząco rolę. Wraz z jego spadkiem, obniża się jakość życia. Słabsza kondycja, brak sił, zmęczenie, a do tego brak ochoty na seks lub też niemożliwość jego podjęcia. Hormonalna terapia zastępcza to możliwość wykorzystania testosteronu dzięki któremu można cofnąć zegar biologiczny nadal ciesząc się pełnią życia każdego dnia.

U kogo występuje obniżony poziom testosteronu?

Przede wszystkim u osób starszych, ale i nie tylko. Występuje on u mężczyzn cierpiących na pierwotny hipogonadyzm, w tym na przykład na syndrom Klinefeltera skutkującego upośledzeniem rozwoju jąder. Problem dotyczy też mężczyzn u których występuje niezstąpienie jąder czy też świnkowe zapalenie gruczołów. Kolejną grupę mężczyzn stanowią ci, którzy przeszli mechaniczne uszkodzenie jąder, którzy borykają się z zespołem Kallmana- zaburzenia rozwoju podwzgórza, mężczyźni otyli, walczący z insulinoopornością, czy stosujący dłuższy czas niektóre z leków.

Odpowiednia dawka testosteronu dla konkretnego pacjenta

Jeśli po przeprowadzeniu szeregu badań wynika z nich, że pacjent ma problemy z testosteronem konieczna jest wizyta u lekarza androloga. Decydując się na zastępczą terapię hormonalną lekarz dobiera odpowiednią dawkę testosteronu, ale dopiero po serii przeprowadzonych pytań i stosownych badań. W pierwszej bowiem kolejności należy pacjenta zdiagnozować lub wykluczyć występowanie poważnych chorób. Wykonuje się między innymi badanie prostaty, sprawdza się markery nowotworowe. Terapia hormonalna możliwa jest dopiero w przypadku wykluczenia danych chorób i niemożliwości znalezienia przyczyny takiego stanu rzeczy. Czasami wystarczy zmiana diety, ruch na świeżym powietrzu, zmiana nawyków, by wszystko mogło powrócić do normy. Hormonalna terapia zastępcza jest doskonałym rozwiązaniem, ale u pacjentów u których ma to sensowne powody.

Hormonalna terapia zastępcza, a inne badania

Jeśli dany mężczyzna zaklasyfikowany jest do hormonalnej terapii zastępczej rzeczą niebywale ważną jest kontrola innych hormonów zarówno przed rozpoczęciem kuracji, jak również i w czasie jej trwania.

  • Estradiol- wraz z podawaniem testosteronu zwiększa się tez i poziom tego hormonu. Ważna jest pełna tego kontrola, aby w razie zbyt dużych odchyleń móc w określony sposób działać.
  • DHT- podając testosteron również i tutaj należy sprawować nad tym hormonem pełną kontrolę, gdyż hormon ten odpowiada za pewność siebie, wysokie libido, czy też odwagę.

 

Czym jest HCG?

HCG to peptyd, który w kuracji testosteronem odgrywa bardzo ważną rolę i należy go w odpowiednich dawkach uzupełnić, aby móc zauważyć pożądane efekty. Co więcej to właśnie HCG wpływa na dalszą płodność mężczyzny, czy też na zapobieganie atrofii jąder. Podając odpowiednie dawki tego peptydu pozwala się utrzymać wysoki testosteron w jądrach, a także podtrzymać spermatogenezę.

Dlaczego w terapii hormonalnej ważną rolę odgrywa dieta?

W wielu przypadkach, szczególnie gdy nie występuje przyczyna pierwotna dieta ma niebywale duże znaczenie w kwestii normowania poziomu testosteronu. U osób otyłych, mających nadwagę im więcej tkanki tłuszczowej tym więcej estrogenów i większa supresja osi HPTA. Im tkanki tłuszczowej będzie mniej, tym poziom estrogenów i supresji osi zacznie spadać. Warto postawić na zdrową i zbilansowaną dietę. Nie można absolutnie zapomnieć o witaminie D, która wpływa na wzrost testosteronu u mężczyzn. Niezdrowe jest jak wiemy wszyscy stosowanie głodówek, a w przypadku spadku testosteronu i to ma znaczący na całość wpływ.

Hormonalna terapia zastępcza z pewnością nie należy do łatwych, gdyż nikomu nie sprawia przyjemności wstrzykiwanie sobie zastrzyków, które de facto wywołują ból. Jeśli jednak dzięki temu możemy prawidłowo funkcjonować i nawet w starszym wieku nadal cieszyć się seksem i pełną sprawnością, to chyba warto, prawda?

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Zapotrzebowanie kaloryczne

KlaudiaLuty 24, 2019

Wartości odżywcze jabłka

KlaudiaLuty 24, 2019

Jakie wartości odżywcze mają ziemniaki?

KlaudiaLuty 19, 2019

Jakie wartości odżywcze ma zielony jęczmień?

KlaudiaLuty 19, 2019

Jakie wartości odżywcze ma pizza?

KlaudiaLuty 18, 2019

Jakie wartości odżywcze ma kawa?

KlaudiaLuty 17, 2019

Jakie wartości odżywcze ma barszcz czerwony?

KlaudiaLuty 16, 2019

Długowieczność – tajemnica Japończyków

MonikaLuty 16, 2019

Ile kalorii spalasz w ciągu dnia?

KlaudiaLuty 14, 2019

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone