Trening

Ile powinna trenować osoba początkująca?

Ile powinna trenować osoba początkująca?

Liczba i czas treningów jest kluczową kwestią, która wpływa na sporty siłowe i ich efektywność. Jeżeli w ciągu tygodnia odbywamy za mało treningów, to niestety, ale mięśnie nie będą wystarczająco angażowane do pracy, a to sprawi, że nie będą one pobudzane do wzrostu. Za duża ilość ćwiczeń w ciągu tygodnia również nie jest wskazana, ponieważ może przyczynić się do przemęczenia organizmu. To prowadzić będzie do niechęci do kolejnych ćwiczeń. Przez to pojawia się pytanie, jak często powinno się trenować?

Na co zwrócić uwagę?

Wiele osób uważa, że częste trenowanie przyśpiesza budowanie masy mięśniowej, a także przyczynia się do szybszego osiągnięcia wyznaczonych celów. Jednak wiele z tych osób zapomina, że wzrost mięśni może nastąpić jedynie przy zapewnieniu im odpoczynku. Dodatkowo układ nerwowy również potrzebuje czas na odpoczynek i regenerację.

Sportowcy początkujący zastanawiają się ile ćwiczyć, by osiągnąć zadowalające efekty. Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ jest to kwestia indywidualna, a więc każdy z nas powinien samodzielnie określić, jaka długość i ilość treningów będzie odpowiednia dla jego organizmu. Do ustalenia tego kryterium konieczne jest zapoznanie się z wieloma czynnikami. Chodzi tutaj o:

  • Szybkość metabolizmu,
  • Doświadczenie,
  • Płeć,
  • Masę ciała.

Oczywiście, jeżeli na samym początku obciążymy organizm ogromną ilością treningów, to nie ma co spodziewać się zadowalających efektów. Dla jednych optymalną ilością treningów będą dwa lub trzy w ciągu tygodnia, a dla innych sprawdzi się wykonywanie ćwiczeń nawet sześć razy w tygodniu. Jeżeli jednak chcesz dowiedzieć się jaka ilość treningów, jest odpowiednia dla ciebie, to musisz zacząć słuchać się swojego organizmu. Początkujące osoby często błędnie myślą, że jeżeli ćwiczą i nie czują bólu w mięśniach, to ich działania są nieprawidłowe. Tak więc zaczynają oni ćwiczyć intensywniej i częściej aż do pojawienia się dyskomfortu i bólu w mięśniach. Jest to jednak błędne myślenie.

Trzeba mieć wiedzę na temat treningu i swojego organizmu. Na przykład ważne jest to, by wiedzieć, jak objawia się przemęczenie i przetrenowanie. Przy tym zjawisku pojawić się mogą:

  • Zawroty głowy,
  • Spadek motywacji,
  • Zaburzenia emocjonalne,
  • Nudności,
  • Bóle mięśni,
  • Sztywność kończyn.

Jeżeli pojawiają się u ciebie takie objawy, to lepiej zrobisz, jeżeli zmniejszysz nieco intensywność i ilość treningów. Koniecznie jest danie organizmowi odpowiedniego czasu na odpoczynek i regenerację. Każda osoba aktywna fizycznie powinna nauczyć się, jak się odpoczywa. Nie możesz zaczynać treningu, kiedy czujesz, że jesteś zmęczony i coś cię boli. Organizm, a przede wszystkim mięśnie potrzebują odpoczynku, snu i zbilansowanej diety, by móc prawidłowo regenerować się i zwiększać swoją objętość.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Trening

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Jakie czynności spalają najwięcej kalorii?

Julia Cichaczewska24 stycznia, 2024

Ćwiczenia na odchudzanie – jakie są najlepsze?

Julia Cichaczewska19 grudnia, 2023

Pierwszy raz w siłowni – przewodnik dla początkujących

Julia Cichaczewska24 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

Trening HIIT – klucz do szybkich efektów czy modny trend?

Julia Cichaczewska20 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Kobiety a trening siłowy – przełamując mity, budując siłę i pewność siebie

spalacze9 maja, 2023

Optymalizacja treningu: Jak uzyskać lepsze rezultaty i uniknąć kontuzji

spalacze14 kwietnia, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone