Trening

Jak aktywność fizyczna wpływa na zdrowie?

Jak aktywność fizyczna wpływa na zdrowie?

 

Wiele osób zastanawia się jaki wpływ na zdrowie ma aktywność fizyczna. A jest ona bardzo ważna dla organizmu. Aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na organizm człowieka. Przede wszystkim skłania go do odbierania bodźców. Ma również wpływ na wiele narządów i niemal wszystkie układy.

Jeśli zastanawiasz się, czy warto zwiększyć aktywność fizyczną w ciągu dnia, to odpowiedź brzmi tak. Aktywność fizyczna jest jednym z najlepszych sposobów na zapobieganie chorób cywilizacyjnych. Może nam pomóc w uniknięciu choroby wieńcowej, cukrzycy, czy problemów z nadciśnieniem. A co najciekawsze, zwiększona aktywność fizyczna u osób starszych wydłuża życie i zapobiega wielu poważnym chorobom.

Wpływ aktywności fizycznej na układ pokarmowy

Dzięki regularnym ćwiczeniom poprawia się praca całego układu trawiennego. Jelita lepiej pracują, a funkcje trawienne zachodzą sprawniej. Chroni nasz przed zakażeniami układu moczowego i kamienicą nerkową, a to dzięki temu, że zapobiega osiadaniu moczu w przewodach moczowych. Osoby, które są aktywne fizycznie mają znacznie mniej problemów z trawieniem i z zaparciami niż osoby, które nie są aktywne fizycznie. A dzięki ćwiczeniom wzmacniają się nerki, żołądek, jelita oraz wątroba. Pomaga również uniknięcia poważnych chorób układu trawiennego, a to dlatego, że ćwiczenia usprawniają jego pracę co zapobiega występowania problemów z trawieniem.

Wpływ aktywności fizycznej na układ krążenia

Dzięki regularnym ćwiczeniom widoczny jest spadek cholesterolu we krwi. A ćwiczenia na świeżym powietrzu sprawiają, że krew, a w tym samym cały organizm jest lepiej dotleniony. Aktywność fizyczna może pomóc osobom, które mają problemy z krążeniem, ponieważ dzięki niej zaobserwować można spadek krzepliwości krwi. Osoby aktywne mają lepiej ukrwione serce, które ma większą pojemność minutową niż osoby, które  są mało aktywne fizycznie. Dzięki aktywności fizycznej nasz układ krążenia funkcjonuje sprawniej i poprawia swoją pracę. Serce pracuje sprawniej, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko występowania chorób serca i całego układu krążenia, które często są zagrożeniem dla życia.

Wpływ aktywności fizycznej na układ nerwowy

Dzięki regularnym ćwiczeniom usprawnia się praca układu nerwowego. Zmniejsza się więc ryzyko chorób układu nerwowego, a proces starzenia centralnego układu nerwowego znacząco spowalnia. Co więcej ćwiczenia sprawiają, że jesteśmy mniej nerwowi i poprawiają się nasze kontakty z innymi. Wiele osób sądzi, że to dzięki aktywności fizycznej odzyskali równowagę emocjonalną i lepiej jest im nawet z samym sobą. Podczas ćwiczeń wyładowujemy negatywną energię. Jeśli więc jesteś nerwowy, to może jednym z najlepszych sposobów na odzyskanie równowagi emocjonalnej jest zwiększenie aktywności fizycznej w codziennej rutynie.

Wpływ aktywności fizycznej na układ oddechowy

Podczas aktywności fizycznej zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na tlen. Dzięki temu zwiększa się pojemność płuc, a to sprawia, że poprawia się sprawność układu oddechowego.

 

 

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trening

More in Trening

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Jakie czynności spalają najwięcej kalorii?

Julia Cichaczewska24 stycznia, 2024

Ćwiczenia na odchudzanie – jakie są najlepsze?

Julia Cichaczewska19 grudnia, 2023

Pierwszy raz w siłowni – przewodnik dla początkujących

Julia Cichaczewska24 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

Trening HIIT – klucz do szybkich efektów czy modny trend?

Julia Cichaczewska20 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Kobiety a trening siłowy – przełamując mity, budując siłę i pewność siebie

spalacze9 maja, 2023

Optymalizacja treningu: Jak uzyskać lepsze rezultaty i uniknąć kontuzji

spalacze14 kwietnia, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone