Wiele osób zastanawia się jaki wpływ na zdrowie ma aktywność fizyczna. A jest ona bardzo ważna dla organizmu. Aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na organizm człowieka. Przede wszystkim skłania go do odbierania bodźców. Ma również wpływ na wiele narządów i niemal wszystkie układy.
Jeśli zastanawiasz się, czy warto zwiększyć aktywność fizyczną w ciągu dnia, to odpowiedź brzmi tak. Aktywność fizyczna jest jednym z najlepszych sposobów na zapobieganie chorób cywilizacyjnych. Może nam pomóc w uniknięciu choroby wieńcowej, cukrzycy, czy problemów z nadciśnieniem. A co najciekawsze, zwiększona aktywność fizyczna u osób starszych wydłuża życie i zapobiega wielu poważnym chorobom.
Wpływ aktywności fizycznej na układ pokarmowy
Dzięki regularnym ćwiczeniom poprawia się praca całego układu trawiennego. Jelita lepiej pracują, a funkcje trawienne zachodzą sprawniej. Chroni nasz przed zakażeniami układu moczowego i kamienicą nerkową, a to dzięki temu, że zapobiega osiadaniu moczu w przewodach moczowych. Osoby, które są aktywne fizycznie mają znacznie mniej problemów z trawieniem i z zaparciami niż osoby, które nie są aktywne fizycznie. A dzięki ćwiczeniom wzmacniają się nerki, żołądek, jelita oraz wątroba. Pomaga również uniknięcia poważnych chorób układu trawiennego, a to dlatego, że ćwiczenia usprawniają jego pracę co zapobiega występowania problemów z trawieniem.
Wpływ aktywności fizycznej na układ krążenia
Dzięki regularnym ćwiczeniom widoczny jest spadek cholesterolu we krwi. A ćwiczenia na świeżym powietrzu sprawiają, że krew, a w tym samym cały organizm jest lepiej dotleniony. Aktywność fizyczna może pomóc osobom, które mają problemy z krążeniem, ponieważ dzięki niej zaobserwować można spadek krzepliwości krwi. Osoby aktywne mają lepiej ukrwione serce, które ma większą pojemność minutową niż osoby, które są mało aktywne fizycznie. Dzięki aktywności fizycznej nasz układ krążenia funkcjonuje sprawniej i poprawia swoją pracę. Serce pracuje sprawniej, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko występowania chorób serca i całego układu krążenia, które często są zagrożeniem dla życia.
Wpływ aktywności fizycznej na układ nerwowy
Dzięki regularnym ćwiczeniom usprawnia się praca układu nerwowego. Zmniejsza się więc ryzyko chorób układu nerwowego, a proces starzenia centralnego układu nerwowego znacząco spowalnia. Co więcej ćwiczenia sprawiają, że jesteśmy mniej nerwowi i poprawiają się nasze kontakty z innymi. Wiele osób sądzi, że to dzięki aktywności fizycznej odzyskali równowagę emocjonalną i lepiej jest im nawet z samym sobą. Podczas ćwiczeń wyładowujemy negatywną energię. Jeśli więc jesteś nerwowy, to może jednym z najlepszych sposobów na odzyskanie równowagi emocjonalnej jest zwiększenie aktywności fizycznej w codziennej rutynie.
Wpływ aktywności fizycznej na układ oddechowy
Podczas aktywności fizycznej zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na tlen. Dzięki temu zwiększa się pojemność płuc, a to sprawia, że poprawia się sprawność układu oddechowego.
Facebook
RSS