Suplementacja

Jak bezpiecznie korzystać z odżywek przedtreningowych?

Jak bezpiecznie korzystać z odżywek przedtreningowych?

Nic tak nie poprawia wrażeń z treningu jak odżywki przedtreningowe. Te suplementy poprawiają koncentracje, zwiększają energię, poprawiają ukrwienie mięśni, zwiększają siłę i dają ogromny bodziec do treningu. Korzystają z nich nie tylko profesjonalni sportowcy, ale i rekreacyjni bywalcy siłowni, którzy chcą się zmotywować do treningu po dniu ciężkiej pracy. Jak jednak korzystać z odżywek przedtreningowych bezpiecznie i z jakimi skutkami ubocznymi trzeba się liczyć?

Zacznij od małych dawek

Jeśli zagłębisz się w lekturę opinii klientów o konkretnych przedtreningówkach, szybko zauważysz, że są one diametralnie różne. Według niektórych dany suplement może być świetnym pobudzaczem, zaś według innych zupełnie nie wpływać na jakość treningu. To zasługa tego, że każdy człowiek posiada inną wrażliwość na składniki aktywne, jest na innym poziomie wytrenowania bądź wskazana przez producenta dawka jest nieodpowiednia.

Kierując się więc zasadą, że lepiej niedoszacować niż przesadzić, zacznij od małych dawek suplementu, np. połowy tego, co zaleca producent przedtreningówki. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych skutków, których najbardziej charakterystycznym przedstawicielem jest mrowienie twarzy i pleców wywołane obecnością beta-alaniny. Od mniejszej dawki suplementu powinni zacząć też Ci, którzy na co dzień nie spożywają kofeiny. Kofeina jest jednym z najpopularniejszych składników pobudzających w przedtreningówkach.

Sprawdź listę składników aktywnych

Pod określeniem „suplementy przedtreningowe” kryje się wyjątkowo wiele właściwości. Przedtreningówki nie mają ujednoliconego składu, więc każdy producent tworzy autorską mieszankę, działającą nieco inaczej niż produkty konkurencji. Przed skorzystaniem z przedtreningówki sprawdź więc, czy nie zawiera ona uczulającego Cię składnika lub takiego, bo którym źle się czujesz. Dowiedz się także, jakie jest konkretne działanie każdego z nich. Dzięki takiej wiedzy można w późniejszym czasie wyeliminować drobne niedogodności lub znaleźć lepiej dopasowany suplement przedtreningowy.

Nie dubluj suplementów

Sprawdzenie składu suplementu przedtreningowego jest także ważne ze względu na możliwość przedawkowania którejś z substancji aktywnej. Łatwo bowiem wyobrazić sobie przedawkowanie kofeiny w przypadku, gdy spożyjesz ją w postaci przedtreningówki, tabletek z kofeiną bezwodną, napoju energetycznego, a na dodatek popijesz to wszystko kawą. Dublować nie należy także suplementów o podobnym działaniu. Odżywkę przedtreningową należy więc wybrać uwzględniając całościową suplementację oraz dietę.

Wybierz przedtreningówkę dla siebie

Wspominaliśmy wcześniej, że składy przedtreningówek są różne. Jedne z nich mogą być ukierunkowane na maksymalne pobudzenie, inne przyspieszają budowę siły, a kolejne służą głównie optymalnemu dokrwieniu mięśni w czasie ćwiczeń. Przed zakupem przedtreningówki sprawdź więc, jaki jest jej profil i dobierz ją do własnych potrzeb. Warto skorzystać z próbek, które pozwolą Ci wyłonić odżywkę przedtreningową działającą na Ciebie najlepiej. Po jej wyselekcjonowaniu warto jednak wybrać większe opakowanie suplementu, które będzie bardziej ekonomiczne.

Wprowadź okresy przerwy

Sięgając po przedtreningową po raz pierwszy efekt jej działania jest zazwyczaj mocno odczuwalnym. Z czasem jednak tolerancja na składniki pobudzające wzrasta, a zatem działanie przedtreningówki wydaje się słabsze. Rozwiązaniem doraźnym jest sięgnięcie po większą dawkę, ale na dłuższą metę niewystarczające. Ciągłe zwiększanie porcji odżywki mogłoby doprowadzić do przedawkowania. Lepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie kilku tygodni przerwy, w czasie której organizm odzwyczai się od suplementu. Można także zastosować strategię wykorzystywania suplementu przedtreningowego tylko podczas niektórych treningów, np. tych najtrudniejszych lub najmniej lubianych. Jest też trzecia opcja: wybierz inny suplement, z innym składem.

Zadbaj o spokojny sen

Jeżeli uwielbiasz ćwiczyć wieczorem, problemem mogą być składniki pobudzające przedtreningówki, których działanie utrzyma się długo po treningu. Należą do nich np. kofeina, tauryna czy guarana. Choć świetnie motywują do ciężkich ćwiczeń i polepszają koncentrację, mogą być przyczyną bezsenności, trudności w zasypianiu lub niskiej jakości snu. Sen i regeneracja są niezwykle ważnymi czynnikami w procesie kształtowania sylwetki oraz ogólnie, w prowadzeniu zdrowego życia, więc nie ryzykuj nieprzespanymi nocami. Jeśli Twój suplement przedtreningowy nie pozwala Ci spać, wybierz przedtreningówkę o zmniejszonej dawce środków pobudzających.

Korzystaj wyłącznie z zaufanych źródeł

Na koniec pozostawimy rzeczy oczywistą, ale niezwykle ważną: korzystaj wyłącznie z zaufanych źródeł suplementów. Spożywanie niesprawdzonych, niezbadanych i powstających w niehigienicznych warunkach odżywek grozi bowiem poważnymi skutkami zdrowotnymi. To nie tylko strata pieniędzy, ale i ryzykowanie własnym zdrowiem. Najlepszej jakości środki suplementy przedtreningowe znajdziesz tutaj.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Suplementacja

Czy warto stosować spalacze tłuszczu?

Julia Cichaczewska6 lutego, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Suplementy na lepsze trawienie – co wybrać?

Julia Cichaczewska14 grudnia, 2023

Odchudzanie – jak efektywnie spalić tłuszcz?

spalacze11 września, 2023

Jakie suplementy stosować, by nasilić spalanie tłuszczu? Przegląd najpopularniejszych i skutecznych wspomagaczy

spalacze17 marca, 2023
witamina b12 kapsułki i tabletki

Witamina B12 – działanie, dawkowanie oraz przeciwwskazania.

spalacze18 września, 2021

Koenzym Q10 – zastosowanie i korzyści. Czy koenzym może pomóc w walce z koronawirusem?

spalacze25 sierpnia, 2021

Przepisy na posiłki z odżywki białkowej

Monika17 czerwca, 2021

Najmocniejsze spalacze tłuszczu – ranking 2021

spalacze6 czerwca, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone