Bieganie w czasie zimy może być dla wielu osób nie lada wyzwaniem. W tym czasie na zewnątrz szybko zapada zmrok, niskie temperatury nie zachęcają do wyjścia z domu, a śnieg utrudnia poruszanie się po ścieżkach w lesie, którymi najczęściej poruszamy się latem. Jak więc przełamać się i wyjść, by wykonać kolejny trening?
Nie zapominaj o rozgrzewce
Jest wiele osób, które zapominają o rozgrzewce przed treningiem. Nie ma co jednak liczyć na to, że trening biegowy będzie miał dobry wpływ na nasze ciało, jeśli nie wykonamy odpowiedniego przygotowania, które rozgrzeje mięśnie i stawy przed treningiem na mroźnym powietrzu.
Rozciąganie najlepiej w domu
Po treningu biegacze decydują się na wykonanie kilku ćwiczeń rozciągających, które poprawią pracę mięśni i wzmocnią stawy. Jest wiele osób, które decydują się na wykonywanie takich ćwiczeń na dworze. Latem może być to dobry pomysł, jednak zimą znacznie lepiej udać się do domu, gdzie ciało nie przemarznie i nie pojawi się ryzyko złapania infekcji. Podczas ruchu nasz organizm się nagrzewa, a kiedy intensywność ćwiczeń się zmniejsza, tak jak to jest w przypadku treningu rozciągającego organizm zacznie się wychładzać, a to doprowadzić może do osłabienia funkcjonowania układu odpornościowego i skutkować będzie przeziębieniem, a nawet większą infekcją.
Zadbaj o zdrowie stawów
Od dawna wielu specjalistów oświadcza, że u biegaczy najczęściej dochodzi do urazów stawów, a przyczyną tego, jest to, że są one najbardziej obciążone podczas treningów. Zimą może dojść do wielu uszkodzeń stawów i wdania się licznych stanów zapalnych, a to prowadzić będzie do pojawienie się silnego bólu. W takich sytuacjach wiele osób uważa, że zastosowanie proszków przeciwbólowych będzie dobrym rozwiązaniem. Trzeba jednak wiedzieć, że takie leki zmniejszają jedynie ból, ale nie mają działania na przyczynę bólu. Lepszym rozwiązaniem jest przyjmowanie preparatów z kurkuminą, ponieważ wspomaga ona zwalczanie bólu u jego źródła, dzięki czemu zmniejsza się nie tylko ból, ale zwalczona zostaje przyczyna dolegliwości.
Jak się ubierać?
Nie zapomnij o tym, że na zewnątrz, jest naprawdę zimno. Nie ma powodu do lżejszego ubierania się do treningów, ponieważ organizm może się zapocić i szybko przemarznąć. W czasie treningów biegacza podczas zimy najlepiej zakładać na siebie ubrania termoaktywne. Dzięki temu zapobiegną one utracie ciepła ciała.
Kiedy iść na trening?
To niestety oczywiste, ale nie zawsze możemy udać się na planowany trening. Dużo zależy od tego, jakie są warunki atmosferyczne. Jeśli pada śnieg, a temperatura sięga poniżej minus piętnastu stopni Celsjusza, to lepiej przełożyć trening na inny dzień.
Facebook
RSS