Siłownia w domowym zaciszu ma same plusy! Nie bez powodu marzy o niej niejeden amator ciężarów. Przede wszystkim masz sprzęt pod ręką, więc możesz odbywać treningi, kiedy tylko zechcesz, bez konieczności wychodzenia z domu i dojazdu. Oszczędność to kolejna zaleta ? raz zainwestowane pieniądze zwrócą się w krótkim czasie, a Ty staniesz się właścicielem własnej siłowni, w której sam ustalasz zasady użytkowania i do której możesz zapraszać znajomych. Ponadto domowa siłownia daje Ci niezależność, sam wybierasz muzykę, masz sprzęt tylko do swojej dyspozycji i nic nie ogranicza Twojej swobody w doborze pory i dnia treningu. Brzmi zachęcająco? Przejdź do działania a przekonasz się, że plan zorganizowania domowej siłowni jest całkiem prosty do zrealizowania.
Czego potrzebujesz? Jakie warunki musi spełniać pomieszczenie na domową siłownię?
Siłownię możesz urządzić w dowolnym pomieszczeniu, które nawet jeśli nie spełnia kilku podstawowych kryteriów, przystosujesz za niewielkie pieniądze. Może być to poddasze, garaż, czy nieużywane pomieszczenie gospodarcze. Minimum swobody ruchu zapewni Ci już pomieszczenie o wymiarach 2,5 x 3 m o wysokości około 2 m. Istotne jest, by panowała tam dobra wentylacja, jednak otwarcie okna nie powinno być jedynym sposobem wpuszczania świeżego powietrza. Konieczne zatem będzie zamontowanie nawiewników lub kratki wentylacyjnej.
Następnym aspektem, na który musisz zwrócić uwagę jest podłoga. Zadbaj o to, by nie była śliska i stawiała odpowiedni opór. Możesz wykorzystać w tym celu korek podłogowy, jest niedrogi, a wystarczająco elastyczny i odporny na zniszczenia. Wystarczy także wyłożenie jej wykładziną materiałową lub gumową, a w miejscach narażonych na dodatkowe uszkodzenia matami ?puzzle?. Płytki i panele ze względów praktycznych się nie sprawdzą, ponieważ nie są odporne na zniszczenia. W trakcie późniejszych ?cięższych? treningów, będziesz upuszczał hantle, które z pewnością uszkodzą podłogę. Jeśli planujesz zamontowanie dodatkowego sprzętu na ścianie, pamiętaj, że powinny być one mocnej, murowanej konstrukcji. W domowej siłowni będziesz potrzebował też lustra, które umożliwi Ci kontrolę nad poprawnością wykonywanych ćwiczeń oraz ogląd pracującej sylwetki. Oto kilka podstawowych wymogów, jakie winno spełniać pomieszczenie na siłownię.
Być może posiadasz takie w swoim domu i nie będzie konieczne wprowadzanie żadnych dodatkowych zmian!
Jaki sprzęt wybrać?
Najistotniejszą rzeczą w doborze wyposażenia do domowej siłowni jest profil, z którego wykonany jest sprzęt. Pamiętaj, żeby wybierać urządzenia o profilu minimum 50x50x2mm. Mniejsze i cieńsze nie zagwarantują Ci 100 % bezpieczeństwa, ponieważ przy większym obciążeniu materiał, z którego wykonany jest profil, odgina się nieodwracalnie. Z czasem zmęczenie materiału może doprowadzić nawet do pęknięcia. Warto dopłacić niewielką kwotę dla swojego bezpieczeństwa. Zobacz sam jak różnica 10 mm wpływa na sprężystość profilu przy obciążeniu 500kg!
Pamiętaj! Warto zainwestować w swoje bezpieczeństwo i komfort podczas ćwiczeń!!!
Obecnie istnieje wiele firm, zajmujących się sprzedażą profesjonalnego sprzętu do ćwiczeń za rozsądną cenę, a wybór jest naprawdę duży. W doborze odpowiedniego wyposażenia mogą pomóc konsultanci pośredniczący w sprzedaży, a nawet fora internetowe. Jeśli chodzi o wyposażenie, to podstawowym sprzętem jest zestaw gryfów i obciążeń, ławka regulowana, ławka rzymska, stojaki, hantle, drążki, wyciąg górny, wyciąg dolny i rower treningowy. Z drążków do wyboru masz do ściany, sufitu oraz stacjonarne. Wybór jest uzależniony od tego, jak przystosowane jest pomieszczenie na Twoją domową siłownię. Pamiętaj jednak, że im więcej uchwytów tym możliwości treningowe są większe. Mięśnie barków, ramion, klatki piersiowej i pleców wyrobisz za pomocą sztangi, hantli, wyciągu górnego i dolnego jako uzupełnienie ćwiczeń na drążku. Obecnie na rynku masz dostępne wyciągi stacjonarne, do ściany lub w formie akcesoria do ławki. Zarówno jak w przypadku drążka, musisz kupić wyciąg, który będzie przystosowany do pomieszczenia. Jeśli przestrzeń Twojej siłowni jest duża możesz zainwestować w wyciąg stacjonarny. Niektóre z ćwiczeń możesz wykonywać na ławce skośnej lub poziomej. Przy wyborze ławeczki pamiętaj aby zwrócić uwagę na grubość profili z jakiej jest wykonana oraz czy posiada pełną regulację siedziska i oparcia. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup osobno ławki i stojaków, ponieważ będziesz mógł do woli konfigurować ich układ na sali treningowej. Dzięki ćwiczeniom na modlitewniku dodatkowo rozbudujesz biceps. Mięśnie brzucha wzmocnisz robiąc brzuszki na ławce skośnej, wyciągu, oraz poprzez unoszenie nóg do klatki piersiowej na ławce skośnej. Uda pośladki i łydki wyrzeźbisz na suwnicy skośnej i poziomej, ćwicząc na orbitreku, bieżni czy rowerku. Jeśli na Twojej siłowni jest dużo miejsca, zakup bramy do ćwiczeń da Ci wiele możliwości treningowych.
Czy warto?
Zapewne zastanawiasz się teraz, czy zakładanie domowej siłowni to opłacalna inwestycja. Weź pod uwagę, że karnety na niekórych siłowniach sięgają nawet 100 z, co daje 1200 zł w skali roku, a jak wiaodmo nad sylwetką pracuje się latami. Jeśli chodzisz na siłownię regularnie od 2-3 lat, wiedz, że za kwotę jaką przeznaczyłeś na karnety mógłbyś mieć już własny sprzęt!
Facebook
RSS