Trening

Jak często ćwiczyć, by trening był efektywny?

Jak często ćwiczyć, by trening był efektywny?

Każdy kto kiedyś przynajmniej raz układał plan treningowy zastanawiał się, jak powinien on wyglądać, by ćwiczenia w szybkim tempie przynosiły efekty? Kiedy układamy plan treningowy musimy wziąć po uwagę kilka czynników. Ważna jest intensywność treningów, to jakie partie mięśni zostaną poruszone oraz częstotliwość ćwiczeń. Tylko jeśli odpowiednio zestawimy ze sobą wszystkie te elementy będziemy w stanie osiągnąć zadowalające efekty. Pojawia się więc pytanie, jak często ćwiczyć, by treningi były efektowne?

Czym jest częstotliwość treningów

Podczas tworzenia planu treningowego musimy ustalić jak często chcemy ćwiczyć. W ten właśnie sposób ustalamy częstotliwość treningów. Zazwyczaj określamy ilość treningów, które mają odbyć się w ciągu jednego dnia, tygodnia lub miesiąca.

Ile razy w tygodniu najlepiej ćwiczyć?

Kiedy ustalamy częstotliwość treningów najlepiej jest określić co tak naprawdę chcemy osiągnąć dzięki ćwiczeniom. Konieczne więc jest określenie swojego głównego celu. Określ ile chcesz ćwiczyć, by osiągnąć swój wymarzony cel. Musisz sprawdzić, jaka jest twoja wytrzymałość siłowa, by wiedzieć z jakim obciążeniem możesz ćwiczyć. Jeśli jesteś początkującym sportowcem nie możesz narzucać sobie tempa ćwiczeń i obciążenia, które są dostosowane do osoby doświadczonej, której organizm jest przygotowany na taki wysiłek. To częsty błąd początkujących, który negatywnie wpływa na zdrowie. Należy stworzyć plan treningowy na miarę swoich wytrzymałości inaczej organizm może zostać przeciążony, narażamy się na występowanie kontuzji, będziemy zmęczeni i zniechęceni. Na początek najlepiej wybierać plan treningowy, który zakłada, że ćwiczyć będziemy trzy razy w tygodniu co drugi dzień.

Ćwiczenia każdego dnia w tygodniu – czy są bezpieczne?

Wielu sportowców zastanawia się, czy można ćwiczyć codziennie? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Sportowcy zaawansowani mogą ćwiczyć codziennie, ponieważ wiedzą oni jakie mają możliwości i znają swój organizm. Poza tym ich ciało jest przygotowane na taki wysiłek. Warto jednak pamiętać, że sportowcy, którzy ćwiczą codziennie każdego dnia trenują inne partie mięśni, by zbytnio nie obciążyć tylko jednej części mięśni i nie nadwyrężyć ich. Tak samo możesz zrobić ty. Jeśli chcesz rozbudować mięśnie ramion, brzucha, nóg i pleców, to każdego dnia rób ćwiczenia angażujące tylko jedną partię mięśni, by pozostałe części ciała mogły się regenerować przed następnym treningiem. Taki plan wymaga jednak sporej motywacji i dużo wolnego czasu. Każdego dnia w tygodniu musisz zmusić się do treningów i znaleźć na to czas. Możesz ćwiczyć trzy razy w tygodniu, i podczas każdego treningu robić ćwiczenia, które angażują do wysiłku wszystkie partie mięśni. Taki trening  z pewnością potraw dłużej, ale jest tak samo efektowny jak trening na co dzień. Łatwiej będzie ci znaleźć czas trzy dni w tygodniu niż dostosowywać swoje plany do ćwiczeń każdego dnia w tygodniu.

Ile powinien trwać trening

Najlepiej ćwiczyć nie miej niż półgodziny i nie więcej niż dwie godziny. Godzina ćwiczeń to czas optymalny, w którym ty nie stracisz wszystkich sił i energii, a mięśnie nadal będą w stanie prawidłowo pracować podczas wykonywania ćwiczeń. Pamiętaj jednak, że przed każdym treningiem należy wykonać piętnastominutową rozgrzewkę, a ona nie wilcza się w czas treningu.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Trening

More in Trening

Odpowiednia technika treningowa – co jest ważne?

KlaudiaMaj 21, 2019

Zasady szybkiego i zdrowego biegania

KlaudiaMaj 20, 2019

Kiedy biegać – rano, czy wieczorem?

KlaudiaMaj 19, 2019

Przetrenowanie – jak sobie z tym poradzić?

KlaudiaMaj 16, 2019

Ile powinna trenować osoba początkująca?

KlaudiaMaj 11, 2019

Czy kobiety powinny trenować mięśnie klatki piersiowej?

KlaudiaMaj 9, 2019

Co najlepiej pić na siłowni i podczas treningu?

KlaudiaMaj 9, 2019

Jak nauczyć się pływać – porady ekspertów

MonikaKwiecień 14, 2019

Dlaczego nie widzę efektów treningowych?

MonikaKwiecień 12, 2019

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone