Suplementacja

Jak dawkować BCAA i EAA

Jak dawkować BCAA i EAA

Na temat aminokwasów pojawia się wiele artykułów. To preparaty, które zaraz obok odżywek białkowych i kreatyny są najczęściej wybierane przez osoby, które zajmują się treningami siłowo- wytrzymałościowymi. Szczególnie popularne są mieszanki BCAA, ale wiele osób interesuje się również aminokwasami EAA. Ze względu na to, że są to tak popularne środki zdecydowaliśmy się na poświęcenie im nieco więcej uwagi na naszym blogu. Dowiemy się jakie korzyści wynikają z ich suplementacji, jak należy je stosować i jak powinna wyglądać suplementacja.

BCAA znakiem zapytania

Na początek kilka słów o popularnym BCAA. Są to aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach, a w prostszym określeniu aminokwasy rozgałęzione. Pod tą nazwą kryją się trzy ważne aminokwasy. Jest to:

Ich wspólną cechą charakterystyczną jest ich wyjątkowa budowa. Kolejną cechą która je łączy, jest to, że wszystkie te aminokwasy są metabolizowane w mięśniach człowieka, a nie w wątrobie.

EAA – czym są?

To grupa aminokwasów egzogennych, czyli takich, które muszą być dostarczone do organizmu człowieka wraz z pożywieniem lub na drodze dodatkowej suplementacji. Jest to konieczne działanie, ponieważ organizm człowieka nie jest w stanie ich wytwarzać. Do aminokwasów EAA zaliczane są:

 • Leucyna,
 • Izoleucyna,
 • Walina,
 • Lizyna,
 • Metionina,
 • Treonina,
 • Tryptofan

Wszystkie te aminokwasy bywają nazywane niezbędnymi. W naturze występują jeszcze arginina i histydyna, które są określane jako względnie egzogenne. Jest tak, ponieważ organizm jest w stanie je samodzielnie syntezować, jednak pod warunkiem, że w ustroju obecne są odpowiednie stężenia innych egzogennych aminokwasów.

W jakim celu suplementować BCAA i EAA?

Częste pytanie, jakie pojawia się wśród osób, które trenują, to „Co wybrać- EAA, czy BCAA?” BCAA to najczęściej kupowane aminokwasy.  Ponad osiemdziesiąt procent kupujących decyduje się na aminokwasy rozgałęzione. Przeważnie stosowane są one przed treningiem, jednak wiele osób decyduje się również na spożywanie ich po treningu. A niewielka część konsumentów zażywa je rano na czczo. Na temat dawkowania BCAA można usłyszeć wiele opinii. Różne są również jej efekty stosowania. Określa się, że ten suplement diety na przyczynić się do:

 • Regeneracji mięśni po treningu,
 • Wspomagania budowy masy mięśniowej,
 • Opóźniania zmęczenia,
 • Zwiększenia energii.

Jednak prawda jest taka, że najlepszym czasem na spożywanie BCAA, jest czas przed treningiem i zaraz po zakończonym wysiłku fizycznym. To samo tyczy się zestawów EAA. To prawda, że stosowanie tych suplementów diety przyczynia się do lepszej regeneracji, a co za tym idzie do sprawniejszej rozbudowy tkanki mięśniowej. Dodatkowo spożywanie tych preparatów znacząco opóźnia zmęczenie i dodaje nam energii. Warto jest więc sięgnąć po BCAA lub EAA.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Suplementacja

More in Suplementacja

Czy warto stosować spalacze tłuszczu?

Julia Cichaczewska6 lutego, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Suplementy na lepsze trawienie – co wybrać?

Julia Cichaczewska14 grudnia, 2023

Odchudzanie – jak efektywnie spalić tłuszcz?

spalacze11 września, 2023

Jakie suplementy stosować, by nasilić spalanie tłuszczu? Przegląd najpopularniejszych i skutecznych wspomagaczy

spalacze17 marca, 2023
witamina b12 kapsułki i tabletki

Witamina B12 – działanie, dawkowanie oraz przeciwwskazania.

spalacze18 września, 2021

Koenzym Q10 – zastosowanie i korzyści. Czy koenzym może pomóc w walce z koronawirusem?

spalacze25 sierpnia, 2021

Przepisy na posiłki z odżywki białkowej

Monika17 czerwca, 2021

Najmocniejsze spalacze tłuszczu – ranking 2021

spalacze6 czerwca, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone