Zdrowie

Jak dbać o jelita?

Jak dbać o jelita?

Biegunki, zaparcia, wzdęcia i problemy skórne, to jedne z wielu objawów, które mogą świadczyć o tym, że nasze jelita nie pracują prawidłowo. Coraz więcej osób skarży się na takie dolegliwości, więc pojawia się pytanie, jak zadbać o jelita i uregulować ich pracę? Mówi się, że jelita trzeba oczyszczać, jednak nie do końca wiadomo, czy to stwierdzenie, jak wiele innych na temat zdrowia jelit, jest prawdziwe, czy może to tylko kolejny mit? Warto się o tym przekonać.

Pij dużo wody

Dla zachowania prawidłowej sprawności jelitowej zaleca się picie około dwóch litów płynów dziennie. Nie zalicza się do tego, tylko woda, ale również soki, zupy i wiele innych napojów. Nie można jednak zaliczyć do tego kawy, alkoholu i herbaty. Dlaczego jednak picie płynów, jest tak ważne dla naszych jelit? Jeżeli organizm jest prawidłowo nawodniony, to masa kałowa zostanie wydalona znacznie szybciej. Jednak jeżeli pijemy za mało płynów, to organizm zaczyna się bronić i zatrzymuje resztki pokarmu w jelitach, a przez to dochodzi do zaparć i bólu brzucha. Jeżeli jelita nie są regularnie opróżnianie, to nie ma szans na to, by utrzymać ich zdrowie.

Jedź produkty bogate w błonnik

Błonnik pokarmowy jest jednym z ważniejszych składników odżywczych, dla ludzkiego organizmu. Znajduje się on między innymi w owocach i warzywach. Ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie całego układu trawiennego. Błonnik przyczynia się do pobudzenia wydzielania  śliny, a dzięki temu ułatwia żucie, poprawia perystaltykę jelit i zapewnia uczucie nasycenia na długi czas. Produkty z błonnikiem są znacznie szybciej trawione, a dzięki temu krócej pozostają w jelitach. Dodatkowo jest to składnik, który ułatwia i reguluje proces wypróżnień.

Staraj się jeść więcej kiszonek

Podczas procesu fermentacji żywności, dochodzi do powstawania bakterii kwasu mlekowego i probiotycznych.  To bakterie, które mają ogromny wpływ na prawidłową pracę całego ustroju. To inaczej zwane dobre bakterie, które stanowią przeciwwagę dla bakterii chorobotwórczych. Szczególnie ważne jest istnienie odpowiedniej ilości dobrych bakterii w jelicie, gdzie występuje bardzo dużo bakterii szkodliwych dla zdrowia. Bakterie kwasu mlekowego mają zatem wpływ na regenerację nabłonka jelit, a także wspomagają jego prawidłowe uszczelnienie.

Więcej się ruszaj

Nie chodzi tu o ruch, który wykonujesz w trakcie codziennych czynności, czy podczas pracy. Ma to być czas, który poświęcasz sam sobie i dla swojego zdrowia. Zdaniem specjalistów wystarczy tylko czterdzieści minut trzy razy w tygodniu, by poprawić kondycję i pracę całego organizmu. Powinny to być jednak czynności, które przyśpieszają akcję serca. Dobrze sprawdzi się jazda na rowerze, spacer, czy pływanie.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdrowie

More in Zdrowie

Suplementy na serce i układ krążenia – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska10 stycznia, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Zdrowy styl życia – na czym polega i jak go prowadzić?

Julia Cichaczewska27 grudnia, 2023

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Poznaj korzyści płynących z regularnego uprawiania sportu

Julia Cichaczewska17 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

SIBO – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska13 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone