Biegunki, zaparcia, wzdęcia i problemy skórne, to jedne z wielu objawów, które mogą świadczyć o tym, że nasze jelita nie pracują prawidłowo. Coraz więcej osób skarży się na takie dolegliwości, więc pojawia się pytanie, jak zadbać o jelita i uregulować ich pracę? Mówi się, że jelita trzeba oczyszczać, jednak nie do końca wiadomo, czy to stwierdzenie, jak wiele innych na temat zdrowia jelit, jest prawdziwe, czy może to tylko kolejny mit? Warto się o tym przekonać.
Pij dużo wody
Dla zachowania prawidłowej sprawności jelitowej zaleca się picie około dwóch litów płynów dziennie. Nie zalicza się do tego, tylko woda, ale również soki, zupy i wiele innych napojów. Nie można jednak zaliczyć do tego kawy, alkoholu i herbaty. Dlaczego jednak picie płynów, jest tak ważne dla naszych jelit? Jeżeli organizm jest prawidłowo nawodniony, to masa kałowa zostanie wydalona znacznie szybciej. Jednak jeżeli pijemy za mało płynów, to organizm zaczyna się bronić i zatrzymuje resztki pokarmu w jelitach, a przez to dochodzi do zaparć i bólu brzucha. Jeżeli jelita nie są regularnie opróżnianie, to nie ma szans na to, by utrzymać ich zdrowie.
Jedź produkty bogate w błonnik
Błonnik pokarmowy jest jednym z ważniejszych składników odżywczych, dla ludzkiego organizmu. Znajduje się on między innymi w owocach i warzywach. Ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie całego układu trawiennego. Błonnik przyczynia się do pobudzenia wydzielania śliny, a dzięki temu ułatwia żucie, poprawia perystaltykę jelit i zapewnia uczucie nasycenia na długi czas. Produkty z błonnikiem są znacznie szybciej trawione, a dzięki temu krócej pozostają w jelitach. Dodatkowo jest to składnik, który ułatwia i reguluje proces wypróżnień.
Staraj się jeść więcej kiszonek
Podczas procesu fermentacji żywności, dochodzi do powstawania bakterii kwasu mlekowego i probiotycznych. To bakterie, które mają ogromny wpływ na prawidłową pracę całego ustroju. To inaczej zwane dobre bakterie, które stanowią przeciwwagę dla bakterii chorobotwórczych. Szczególnie ważne jest istnienie odpowiedniej ilości dobrych bakterii w jelicie, gdzie występuje bardzo dużo bakterii szkodliwych dla zdrowia. Bakterie kwasu mlekowego mają zatem wpływ na regenerację nabłonka jelit, a także wspomagają jego prawidłowe uszczelnienie.
Więcej się ruszaj
Nie chodzi tu o ruch, który wykonujesz w trakcie codziennych czynności, czy podczas pracy. Ma to być czas, który poświęcasz sam sobie i dla swojego zdrowia. Zdaniem specjalistów wystarczy tylko czterdzieści minut trzy razy w tygodniu, by poprawić kondycję i pracę całego organizmu. Powinny to być jednak czynności, które przyśpieszają akcję serca. Dobrze sprawdzi się jazda na rowerze, spacer, czy pływanie.
Facebook
RSS