Dietetyka i zdrowe odżywianie

Jak dbać o sprawne stawy i zdrowe kości

Jak dbać o sprawne stawy i zdrowe kości

Szkielet dorosłego człowieka składa się z około 200 kości. Stawy są to ruchome połączenia kości nazywane także połączeniami maziowymi. W każdym stawie wyróżnić możemy trzy składniki: powierzchnię stawową pokrytą chrząstką stawową, torebkę stawową oraz jamę stawową. Różne rodzaje stawów mają różną ruchomość i budowę. Gdy nasz układ ruchu działa bez zarzutu, nie odczuwamy nawet codziennie, że z jego pomocą możemy wykonać setki czynności. To jak trudno się obejść bez pełnej sprawności stawów zauważymy dopiero gdy stawy są uszkodzone.

Elementy wpływające na zachowanie zdrowych kości i stawów

  • Ruch

Systematyczna aktywność fizyczna uelastycznia więzadła, wzmacnia i stabilizuje stawy. Pozytywnie wpływa na metabolizm chrząstki stawowej. Specjaliści zalecają aktywność fizyczną – najlepiej 3 razy w tygodniu przez 30 minut dobrze jest spędzić czas aktywnie. Ciężka praca fizyczna, a także sport wyczynowy prowadzą do przeciążeń i kumulujących się mikrourazów w wyniku, których może dochodzić do powstania zmian w obrębie chrząstki stawowej. Natomiast umiarkowana aktywność fizyczna spowalnia starzenie, poprawia ukrwienie tkanek okołostawowych.

  • Prawidłowa masa ciała

Istnieje istotna korelacja między masą ciała a obciążeniem jakie jest przez to zadawane stawom. Im więcej ważymy, tym bardziej obciążamy stawy. To prowadzi do ich szybszego zużywania się. Dlatego utrzymanie masy ciała w normie jest ważnym elementem profilaktycznym. Należy zmniejszyć ilość spożywanych słodyczy, białego pieczywa czy makaronów zastępując je owocami, roślinami.

  • Zróżnicowana dieta

Podczas przygotowania posiłków pamiętajmy o zbilansowanej diecie. Warto wzbogacić nasz jadłospis w produkty zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3, ryby czy olej lniany. Warto także spożywać produkty bogate w witaminę C, gdyż pomaga ona w wytwarzaniu kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania kości oraz chrząstki.

Ważne składniki tkanki chrzęstnej

  • Kolagen typu drugiego

To odporne na rozciąganie białko tkanki łącznej. Stanowi główny składnik chrząstek i ścięgien. Kolagen tworzy rusztowanie, w którym zatopione są pozostałe składniki chrząstki stawowej – głównie kwas hialuronowy oraz siarczan chondroityny.

  • Kwas hialuronowy

To wielkocząsteczkowy związek polisacharydowy. To naturalnie występujący w organiźmie polimer występujący w tkankach i płynach ustrojowych. Budowa kwasu hialuronowego umożliwia wiązanie dużych ilości cząsteczek wody.

  • Siarczan chondroityny

To związek tworzący macierz tkanki chrzęstnej. To związek wysokocząsteczkowy.

Właściwa gęstość mineralna kości jest zależna od dostarczanych do diety odpowiednich składników pokarmowych. Wapń potrzebny jest, by zęby i kości były w zdrowej kondycji. Witamina D i fosfor pomagają także utrzymać także idealną kondycję kości i zębów. Witamina D pomaga w prawidłowym wchłanianiu i wykorzystywaniu wapnia i fosforu i utrzymaniu prawidłowego poziomu wapnia we krwi. Witamina K wspiera w utrzymaniu zdrowych kości wpływając tym samym na proces wbudowywania wapnia do struktur tkanki kostnej.

Należy ze względu na zachowanie zdrowych i mocnych kości skorzystać z naszych rad i wykorzystać je w praktyce.

 

 

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Suplementy na ból głowy i migrenę

admin7 marca, 2024

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Dieta IF – czym jest Intermittent Fasting?

Julia Cichaczewska18 stycznia, 2024

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Jak poprawić działanie spalaczy tłuszczu? – praktyczne wskazówki

Julia Cichaczewska3 listopada, 2023

Dieta bogata w białko – zalety i wady

Spalacze.pl3 października, 2023

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone