Szkielet dorosłego człowieka składa się z około 200 kości. Stawy są to ruchome połączenia kości nazywane także połączeniami maziowymi. W każdym stawie wyróżnić możemy trzy składniki: powierzchnię stawową pokrytą chrząstką stawową, torebkę stawową oraz jamę stawową. Różne rodzaje stawów mają różną ruchomość i budowę. Gdy nasz układ ruchu działa bez zarzutu, nie odczuwamy nawet codziennie, że z jego pomocą możemy wykonać setki czynności. To jak trudno się obejść bez pełnej sprawności stawów zauważymy dopiero gdy stawy są uszkodzone.
Elementy wpływające na zachowanie zdrowych kości i stawów
- Ruch
Systematyczna aktywność fizyczna uelastycznia więzadła, wzmacnia i stabilizuje stawy. Pozytywnie wpływa na metabolizm chrząstki stawowej. Specjaliści zalecają aktywność fizyczną – najlepiej 3 razy w tygodniu przez 30 minut dobrze jest spędzić czas aktywnie. Ciężka praca fizyczna, a także sport wyczynowy prowadzą do przeciążeń i kumulujących się mikrourazów w wyniku, których może dochodzić do powstania zmian w obrębie chrząstki stawowej. Natomiast umiarkowana aktywność fizyczna spowalnia starzenie, poprawia ukrwienie tkanek okołostawowych.
- Prawidłowa masa ciała
Istnieje istotna korelacja między masą ciała a obciążeniem jakie jest przez to zadawane stawom. Im więcej ważymy, tym bardziej obciążamy stawy. To prowadzi do ich szybszego zużywania się. Dlatego utrzymanie masy ciała w normie jest ważnym elementem profilaktycznym. Należy zmniejszyć ilość spożywanych słodyczy, białego pieczywa czy makaronów zastępując je owocami, roślinami.
- Zróżnicowana dieta
Podczas przygotowania posiłków pamiętajmy o zbilansowanej diecie. Warto wzbogacić nasz jadłospis w produkty zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3, ryby czy olej lniany. Warto także spożywać produkty bogate w witaminę C, gdyż pomaga ona w wytwarzaniu kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania kości oraz chrząstki.
Ważne składniki tkanki chrzęstnej
- Kolagen typu drugiego
To odporne na rozciąganie białko tkanki łącznej. Stanowi główny składnik chrząstek i ścięgien. Kolagen tworzy rusztowanie, w którym zatopione są pozostałe składniki chrząstki stawowej – głównie kwas hialuronowy oraz siarczan chondroityny.
- Kwas hialuronowy
To wielkocząsteczkowy związek polisacharydowy. To naturalnie występujący w organiźmie polimer występujący w tkankach i płynach ustrojowych. Budowa kwasu hialuronowego umożliwia wiązanie dużych ilości cząsteczek wody.
- Siarczan chondroityny
To związek tworzący macierz tkanki chrzęstnej. To związek wysokocząsteczkowy.
Właściwa gęstość mineralna kości jest zależna od dostarczanych do diety odpowiednich składników pokarmowych. Wapń potrzebny jest, by zęby i kości były w zdrowej kondycji. Witamina D i fosfor pomagają także utrzymać także idealną kondycję kości i zębów. Witamina D pomaga w prawidłowym wchłanianiu i wykorzystywaniu wapnia i fosforu i utrzymaniu prawidłowego poziomu wapnia we krwi. Witamina K wspiera w utrzymaniu zdrowych kości wpływając tym samym na proces wbudowywania wapnia do struktur tkanki kostnej.
Należy ze względu na zachowanie zdrowych i mocnych kości skorzystać z naszych rad i wykorzystać je w praktyce.
Facebook
RSS