Dietetyka i zdrowe odżywianie

Jak działa HCA?

Jak działa HCA?

Na liście najczęstszych składników suplementów wspomagających odchudzanie znajduje się HCA. Kwas hydroksycytranowy zyskał ogromną popularność, ze względu na swoją skuteczność oraz bezpieczeństwo. Warto przyjrzeć się bliżej jego właściwościom oraz efektom, jakie można uzyskać dzięki jego stosowaniu.

HCA to substancja znajdująca się w soku wytwarzanym z owoców garcynii kambodżańskiej, drzewa rosnącego w klimacie tropikalnym. Ekstrakt pozyskuje się głównie ze skórki, którą poddaje się suszeniu. Garcynia początkowo była wykorzystywana jako przyprawa, natomiast później odkryto jej właściwości lecznicze. Problem stanowi fakt, że nie wprowadzono szczegółowych regulacji prawnych w zakresie produkcji i transportu garcynii. Z tego względu docierający do konsumenta produkt nie zawsze cechuje się najwyższą jakością. Zawartość HCA w ekstrakcie bywa różna. W przypadku najsłabszych jakościowo preparatów wynosi ona 30%, ale nie jest to ilość gwarantująca wysoką skuteczność. Niska zawartość procentowa substancji czynnej w połączeniu z dużą dawką konserwantów stanowi częstą przyczynę skutków ubocznych, na przykład bezsenności i bólów głowy. Ekstrakt z wysoką zawartością HCA nie powoduje działań niepożądanych.

Kwas hydroksycytranowy ogranicza proces lipogenezy, czyli syntezę nowych kwasów tłuszczowych, a jednocześnie zwiększa ich utlenianie. Naukowy podejrzewają także, że HCA nasila transport kwasów tłuszczowych do mitochondriów, czego skutkiem jest wytworzenie się ograniczających łaknienie związków ketonowych. Oznacza to, że kwas hydroksycytranowy prowadzi do zmniejszenia zapotrzebowania na żywność. Co więcej, HCA wspomaga odchudzanie poprzez nasilenie termogenezy. Pozytywny wpływ kwasu hydroksycytranowego na redukcję tkanki tłuszczowej został potwierdzony naukowo, a wyciągnięte z tych badań wnioski nie wzbudzają wątpliwości, chociaż zazwyczaj badane były niewielkie grupy ludzi. Badani przyjmujący HCA tracili na wadze dwu-trzykrotnie więcej niż osoby niestosujące ekstraktu z garcynii kambodżańskiej, a także zauważyli osłabienie apetytu. W trakcie badań zaobserwowano również, że HCA ogranicza poziom cholesterolu.

W tym miejscu warto postawić pytanie dotyczące dawkowania HCA. Uznaje się, że dla osoby dorosłej bezpieczna dawka dzienna kwasu hydroksycytranowego wynosi 2800 mg. Nie oznacza to jednak, że konieczne jest przyjmowanie właśnie takiej ilości HCA. Walkę z nadmiernymi kilogramami ułatwi dawka 1000 mg. Jednorazowo przyjmuje się nie więcej niż 500 mg kwasu hydroksycytranowego, tak więc dzienna dawka powinna być rozłożona na przynajmniej dwie porcje.

Chociaż HCA jest substancją bezpieczną, to istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania go. Ekstraktu z garcynii kambodżańskiej nie zaleca się osobom niepełnoletnim, kobietom ciężarnym i karmiącym piersią oraz diabetykom. W przypadku cukrzycy problem polega na tym, że HCA może spowodować obniżenie poziomu cukru we krwi.

Wybór suplementów diety zawierających HCA jest obecnie bardzo szeroki. W sprzedaży dostępne są zarówno preparaty z samym kwasem hydroksycytranowym, jak i suplementy zawierające dodatkowe składniki. Osobom zainteresowanym czystym HCA można polecić preparat marki Scitec Nutrition.  W ofercie tej firmy znajduje się także suplement wzbogacony chitosanem. Activelab proponuje natomiast HCA z L-karnityną. Wszystkie trzy produkty zyskały bardzo dobrą ocenę, tak więc stanowią doskonałą pomoc w walce z nadwagą.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Suplementy na ból głowy i migrenę

admin7 marca, 2024

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Dieta IF – czym jest Intermittent Fasting?

Julia Cichaczewska18 stycznia, 2024

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Jak poprawić działanie spalaczy tłuszczu? – praktyczne wskazówki

Julia Cichaczewska3 listopada, 2023

Dieta bogata w białko – zalety i wady

Spalacze.pl3 października, 2023

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone