Dietetyka i zdrowe odżywianie

Jak działa metabolizm – choroby metabolizmu

Jak działa metabolizm – choroby metabolizmu

Metabolizm to inaczej przemiana materii, a jest to szereg, który obejmuje bardzo skomplikowane procesy biochemiczne. To właśnie dzięki przemianie materii nasz organizm przyswaja cenne składniki odżywcze, które są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Metabolizm to proces, który dba o nasze zdrowie, dostarcza energię, a także kieruje innymi procesami. Tak więc niewielkie zaburzenie może doprowadzić do patologicznych konsekwencji.

Działanie metabolizmu

To, jaką mamy sylwetkę nie zależy jedynie od tego co jemy i ile jemy. Na to, jak wyglądamy wpływają również zachodzące w naszym organizmie procesy. Kiedy do organizmu dostarczane jest pożywienie, to zaczynają się procesy, które mają za zadanie wchłaniać cenne składniki do tkanek i komórek, a także utleniać tłuszcz i węglowodany, by te dostarczały nam energię. U niektórych osób metabolizm pracuje szybko, a więc spożywany pokarm sprawnie i w całości, jest wykorzystywany do produkcji niezbędnej energii. Takie osoby często nie mają problemów z masą ciała, a nie dbają również o swoją dietę. Wiele osób patrzy na nie z zazdrością, ponieważ mogą one jeść ile chcą, a i tak ich masa ciała się nie zwiększa. Są również osoby, które mają powolny metabolizm i u nich proces przemiany materii jest wolniejszy. Przez to w organizmie może zwiększać się stężenie tkanki tłuszczowej. U takich osób zaleca się jedzenie mniej kalorycznych dań i zwracanie większej uwagi na to, co spożywają.

Choroby metaboliczne

Choroby metaboliczne są grupą schorzeń, których cechą charakterystyczną, jest zaburzenie przebiegów procesów metabolicznych w organizmie człowieka. W wielu przypadkach dochodzi do mutacji genetycznej, ale warto pamiętać, że nie zdarza się do często. Niektóre choroby metaboliczne mogą zostać nabyte.

  • Cukrzyca

Cukrzyca to choroba, której charakterystycznym objawem, jest podwyższony poziom glukozy we krwi. Dochodzi do tego przez uszkodzenie komórek trzustki, które są odpowiedzialne za wytwarzanie insuliny. Mimo tego, że zdaniem wielu osób, jest to choroba genetyczna, to nie czynniki dziedziczne są tu decydujące. Największy wpływ ma tutaj styl naszego życia.

  • Osteoporoza

Bardzo często występuje ona  kobiet po pięćdziesiątym roku życia. Jest to schorzenie, które ma związek z nieprawidłowym przyswajaniem wapnia przez organizm. Wapń jest pierwiastkiem, który odpowiada za budowanie kości, a im mniej jest go w naszej diecie, tym słabszy jest nasz układ kostny, a to zwiększa naszą podatność na złamania. W przypadku tej choroby zalecane są zmiany w diecie, a także przyjmowanie przepisanych leków.

  • Dna moczowa

Jest to choroba, która dotyczy zapalenia stawów, a ma ona związek z naszą dietą, a także stylem naszego życia. Jeżeli w twojej diecie znajdują się: mięso i alkohol, to w organizmie zwiększa się stężenie związków purynowych, a w procesie ich rozkładu wytwarzany zostaje kwas moczowy, który zostaje odkładany w organizmie i zazwyczaj największe jego ilości znajdują się w obrębie stawów.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Dieta IF – czym jest Intermittent Fasting?

Julia Cichaczewska18 stycznia, 2024

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Jak poprawić działanie spalaczy tłuszczu? – praktyczne wskazówki

Julia Cichaczewska3 listopada, 2023

Dieta bogata w białko – zalety i wady

Spalacze.pl3 października, 2023

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone