Metabolizm to inaczej przemiana materii, a jest to szereg, który obejmuje bardzo skomplikowane procesy biochemiczne. To właśnie dzięki przemianie materii nasz organizm przyswaja cenne składniki odżywcze, które są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Metabolizm to proces, który dba o nasze zdrowie, dostarcza energię, a także kieruje innymi procesami. Tak więc niewielkie zaburzenie może doprowadzić do patologicznych konsekwencji.
Działanie metabolizmu
To, jaką mamy sylwetkę nie zależy jedynie od tego co jemy i ile jemy. Na to, jak wyglądamy wpływają również zachodzące w naszym organizmie procesy. Kiedy do organizmu dostarczane jest pożywienie, to zaczynają się procesy, które mają za zadanie wchłaniać cenne składniki do tkanek i komórek, a także utleniać tłuszcz i węglowodany, by te dostarczały nam energię. U niektórych osób metabolizm pracuje szybko, a więc spożywany pokarm sprawnie i w całości, jest wykorzystywany do produkcji niezbędnej energii. Takie osoby często nie mają problemów z masą ciała, a nie dbają również o swoją dietę. Wiele osób patrzy na nie z zazdrością, ponieważ mogą one jeść ile chcą, a i tak ich masa ciała się nie zwiększa. Są również osoby, które mają powolny metabolizm i u nich proces przemiany materii jest wolniejszy. Przez to w organizmie może zwiększać się stężenie tkanki tłuszczowej. U takich osób zaleca się jedzenie mniej kalorycznych dań i zwracanie większej uwagi na to, co spożywają.
Choroby metaboliczne
Choroby metaboliczne są grupą schorzeń, których cechą charakterystyczną, jest zaburzenie przebiegów procesów metabolicznych w organizmie człowieka. W wielu przypadkach dochodzi do mutacji genetycznej, ale warto pamiętać, że nie zdarza się do często. Niektóre choroby metaboliczne mogą zostać nabyte.
-
Cukrzyca
Cukrzyca to choroba, której charakterystycznym objawem, jest podwyższony poziom glukozy we krwi. Dochodzi do tego przez uszkodzenie komórek trzustki, które są odpowiedzialne za wytwarzanie insuliny. Mimo tego, że zdaniem wielu osób, jest to choroba genetyczna, to nie czynniki dziedziczne są tu decydujące. Największy wpływ ma tutaj styl naszego życia.
-
Osteoporoza
Bardzo często występuje ona kobiet po pięćdziesiątym roku życia. Jest to schorzenie, które ma związek z nieprawidłowym przyswajaniem wapnia przez organizm. Wapń jest pierwiastkiem, który odpowiada za budowanie kości, a im mniej jest go w naszej diecie, tym słabszy jest nasz układ kostny, a to zwiększa naszą podatność na złamania. W przypadku tej choroby zalecane są zmiany w diecie, a także przyjmowanie przepisanych leków.
-
Dna moczowa
Jest to choroba, która dotyczy zapalenia stawów, a ma ona związek z naszą dietą, a także stylem naszego życia. Jeżeli w twojej diecie znajdują się: mięso i alkohol, to w organizmie zwiększa się stężenie związków purynowych, a w procesie ich rozkładu wytwarzany zostaje kwas moczowy, który zostaje odkładany w organizmie i zazwyczaj największe jego ilości znajdują się w obrębie stawów.
Facebook
RSS