Odchudzanie

Jak nie przytyć rzucając palenie?

Jak nie przytyć rzucając palenie?

Decyzja o rozpoczęciu odchudzania ma związek nie tylko z marzeniem o atrakcyjnej sylwetce, lecz także z troską o własne zdrowie. Bardzo często przejściu na dietę redukcyjną towarzyszą zmiany innych nawyków, na przykład rzucenie palenia. Osoby, którym zależy na szczupłej figurze, czasami obawiają się tego, że rezygnacja z papierosów doprowadzi do wzrostu wagi. Czy te obawy są słuszne i czy można zapobiec tyciu podczas rzucania palenia?

Palenie a masa ciała

Niestety, strach przed przytyciem nie jest bezpodstawny, ponieważ cztery na pięć osób rezygnujących z papierosów przybiera na wadze. Istnieją dwie przyczyny tego problemu. Po pierwsze, papieros nierzadko zastępuje przekąskę. Osoby przyzwyczajone do palenia zastępują tę czynność jedzeniem, sięgając na przykład po słodycze albo chipsy. W takiej sytuacji wzrost wagi jest tylko kwestią czasu. Drugi powód tycia to fakt, że nikotyna ma pewien wpływ na metabolizm. Zdaniem naukowców osoba wypalająca jedną paczkę papierosów dziennie spala o 250 kalorii więcej niż człowiek, który w ogóle nie pali.

Rzucać czy nie?

Przedstawione powyżej informacje nie powinny zachęcać do rezygnacji z rzucenia palenia. Papierosy ułatwiają zachowanie szczupłej sylwetki, ale nie są sprzymierzeńcem atrakcyjnego wyglądu. Wpływają negatywnie na stan skóry i powodują powstawanie przebarwień na zębach, co z pewnością nie dodaje urody. Jednak większym problemem jest wpływ palenia na zdrowie. W papierosach znajduje się wiele toksycznych substancji i wolne rodniki. Palacze są bardziej narażeni na wiele chorób, łącznie z nowotworem płuc. Co więcej, zagrożeni są także bierni palacze, czyli ludzie przebywający w otoczeniu osoby palącej.

Jak rzucić palenia i nie przytyć?

To, że tyją cztery na pięć osób rzucających palenie oznacza, że uniknięcie wzrostu wagi jest możliwe. Ważne jest to, żeby dobrze przygotować się do walki z nałogiem. Po pierwsze, konieczne jest stłumienie głodu nikotynowego i zajęcie rąk. W tym celu należy przygotować sobie wodę, niskokaloryczne przekąski i gumy do żucia. Niskokalorycznymi przekąskami mogą być kawałki warzyw, na przykład marchwi albo ogórka. Najlepiej usunąć z domu wszystkie słodycze oraz inne kaloryczne przekąski. Ręce można zająć różnymi rzeczami, ale najlepiej sprawdzają się rozmaite zabawki antystresowe. Jednocześnie należy popracować nad organizacją czasu, aby w miarę możliwości stale być czymś zajętym. Dzięki temu łatwiej zapomnieć o głodzie nikotynowym. W przypadku osłabienia przemiany materii można sięgnąć po suplementy wspomagające metabolizm, które mają podobne działanie jak papierosy, ale w przeciwieństwie do nich nie zagrażają zdrowiu.

Podsumowując, rzucenie palenia zwiększa ryzyko przybierania na wadze, jednak nie zawsze musi się z nim wiązać. Wiele zależy od odpowiedniego przygotowania się do walki z nałogiem oraz silnej woli. Warto zatem zrezygnować z papierosów, które stanowią poważne zagrożenie dla palaczy, a także dla ich bliskich, stających się wbrew swojej woli biernymi palaczami.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odchudzanie

More in Odchudzanie

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Odchudzanie – jak efektywnie spalić tłuszcz?

spalacze11 września, 2023

Jakie suplementy stosować, by nasilić spalanie tłuszczu? Przegląd najpopularniejszych i skutecznych wspomagaczy

spalacze17 marca, 2023

Joga – sposób na zdrowie, dobre samopoczucie i szczupłą sylwetkę

Redakcja18 października, 2021

Johimbina – afrodyzjak, który spala tłuszcz

Spalacze.pl10 października, 2021

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Czym jest deficyt kaloryczny i jak go obliczyć?

Spalacze.pl9 września, 2021

Czasowa głodówka: Co to takiego? Czy warto spróbować?

Sylwia16 czerwca, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone