Decyzja o rozpoczęciu odchudzania ma związek nie tylko z marzeniem o atrakcyjnej sylwetce, lecz także z troską o własne zdrowie. Bardzo często przejściu na dietę redukcyjną towarzyszą zmiany innych nawyków, na przykład rzucenie palenia. Osoby, którym zależy na szczupłej figurze, czasami obawiają się tego, że rezygnacja z papierosów doprowadzi do wzrostu wagi. Czy te obawy są słuszne i czy można zapobiec tyciu podczas rzucania palenia?
Palenie a masa ciała
Niestety, strach przed przytyciem nie jest bezpodstawny, ponieważ cztery na pięć osób rezygnujących z papierosów przybiera na wadze. Istnieją dwie przyczyny tego problemu. Po pierwsze, papieros nierzadko zastępuje przekąskę. Osoby przyzwyczajone do palenia zastępują tę czynność jedzeniem, sięgając na przykład po słodycze albo chipsy. W takiej sytuacji wzrost wagi jest tylko kwestią czasu. Drugi powód tycia to fakt, że nikotyna ma pewien wpływ na metabolizm. Zdaniem naukowców osoba wypalająca jedną paczkę papierosów dziennie spala o 250 kalorii więcej niż człowiek, który w ogóle nie pali.
Rzucać czy nie?
Przedstawione powyżej informacje nie powinny zachęcać do rezygnacji z rzucenia palenia. Papierosy ułatwiają zachowanie szczupłej sylwetki, ale nie są sprzymierzeńcem atrakcyjnego wyglądu. Wpływają negatywnie na stan skóry i powodują powstawanie przebarwień na zębach, co z pewnością nie dodaje urody. Jednak większym problemem jest wpływ palenia na zdrowie. W papierosach znajduje się wiele toksycznych substancji i wolne rodniki. Palacze są bardziej narażeni na wiele chorób, łącznie z nowotworem płuc. Co więcej, zagrożeni są także bierni palacze, czyli ludzie przebywający w otoczeniu osoby palącej.
Jak rzucić palenia i nie przytyć?
To, że tyją cztery na pięć osób rzucających palenie oznacza, że uniknięcie wzrostu wagi jest możliwe. Ważne jest to, żeby dobrze przygotować się do walki z nałogiem. Po pierwsze, konieczne jest stłumienie głodu nikotynowego i zajęcie rąk. W tym celu należy przygotować sobie wodę, niskokaloryczne przekąski i gumy do żucia. Niskokalorycznymi przekąskami mogą być kawałki warzyw, na przykład marchwi albo ogórka. Najlepiej usunąć z domu wszystkie słodycze oraz inne kaloryczne przekąski. Ręce można zająć różnymi rzeczami, ale najlepiej sprawdzają się rozmaite zabawki antystresowe. Jednocześnie należy popracować nad organizacją czasu, aby w miarę możliwości stale być czymś zajętym. Dzięki temu łatwiej zapomnieć o głodzie nikotynowym. W przypadku osłabienia przemiany materii można sięgnąć po suplementy wspomagające metabolizm, które mają podobne działanie jak papierosy, ale w przeciwieństwie do nich nie zagrażają zdrowiu.
Podsumowując, rzucenie palenia zwiększa ryzyko przybierania na wadze, jednak nie zawsze musi się z nim wiązać. Wiele zależy od odpowiedniego przygotowania się do walki z nałogiem oraz silnej woli. Warto zatem zrezygnować z papierosów, które stanowią poważne zagrożenie dla palaczy, a także dla ich bliskich, stających się wbrew swojej woli biernymi palaczami.
Facebook
RSS