Zdrowie

Jak poprawić wady postawy?

Jak poprawić wady postawy?

 

Wiele osób ma problemy z prawidłową postawą. Wady postawy –ten problem najczęściej dotyczy kobiet i młodych osób. Noszenie szpilek i butów na wysokim obcasie, by poprawić wygląd sylwetki ma bardzo negatywny wpływ na kręgosłup. A noszenie toreb na jedno ramię, również ma swój udział w pogorszeniu postawy. To może wydawać się absurdalne, ale nawet codzienne noszenie szpilek może być niebezpieczne dla zdrowia.

 

Równowaga między mięśniami, a wady postawy

Ciało człowieka to jedna spójna całość. To organizm, w którym wszystkie cząsteczki maja swoje miejsce, a praca całego ciała odbywa się w pełnej harmonii. Jednak w czasie dnia, pracy, chodzenia, czy wykonywania wielu innych czynności, ta  harmonia zostaje zaburzona. Na przykład podczas chodzenia w szpilkach niektóre mięśnie zaczynają się spinać, przez co stają się krótsze, a inne mięśnie znacząco się wydłużają, ponieważ zaczynają się rozluźniać. Przez to cała struktura jaką stworzył organizm zaczyna się burzyć, a to ma negatywny wpływ na postawę. U osób, u którzy pojawiło się zaburzenie harmonii w równowadze między mięśniami pojawiać się mogą wymienione poniżej dolegliwości:

  • Bóle mięśni pleców podczas długotrwałego stania.
  • Bóle barków, karku i kręgosłupa podczas siedzenia w jednej pozycji – ten objaw pojawia się najczęściej u osób, które pracują przy biurku.
  • Kontuzje kolan i stawów – najczęściej występują u biegaczy i rowerzystów, ponieważ w czasie treningu obciążone są właśnie te części ciała.

Jak noszenie obcasów wpływa na ciało?

Noszenie butów na obcasie może i sprawiać, że kobieta wygląda atrakcyjnie i seksowanie, ale to wcale nie oznacza, że jest to dla niej zdrowe. Podczas noszenia obcasów stopy, kostki i łydki znajdują się w nienaturalnej pozycji. Wystarczy tylko ułożyć stopę w pozycji, w jakiej znajduje się w szpilach. Palce i stopy znajdują się w nienaturalnej pozycji, co sprawia, że  kostka oraz łydki napinają się przez cały  czas. Badania udowodniły, że kobiety, które często chodzą w szpilkach mają mniejsze i twardsze mięśnie łydek, które są mniej elastyczne.

Czemu mięśnie łydek są ważne?

Noszenie obcasów sprawia, że mięśnie łydek stają się bardziej napięte i są krótsze niż powinny być naturalnie. A to ma negatywny wpływ na postawę całego ciała. Po pierwsze skrócone mięśnie łydek sprawiają, że całe ciało zostaje pozbawione równowagi, a ciężar ciała zostaje przeniesiony na stopę. Po długotrwałym noszeniu szpilek stopy nie są w stanie ułożyć się w naturalny sposób, a obciążone przez ciężar całego ciała stają się spłaszczone. To może prowadzić do płaskostopia, a wyniku tego pojawić się może silny ból stóp. Przez nieprawidłową pozycje stóp kostki stają się napięte i  osłabione, a to naraża je na większe prawdopodobieństwo urazów. A przez ich niestabilność ciężar zostaje przeniesiony na  kolana. Przez to może pojawić się kontuzja kolana, a to prowadzić będzie do obciążenia stawów biodrowych, a w efekcie do ich uszkodzenia. Noszenie obcasów sprawia, że niemal wszystkie części ciała są narażone na większe urazy. Mają one więc negatywny wpływ na postawę całego ciała.

 

Jak zapobiec wadom postawy?

Wady postawy nie powstają bez przyczyny. U kobiet chodzących na obcasach to  nieodpowiednie obuwie jest największym problemem. W takim przypadku konieczna jest zmiana obuwia, które jest na płaskiej podeszwie. Dzięki czemu stopy będą ułożone w prawidłowej naturalnej pozycji, a mięśnie łydek nie będą się nadmiernie napinać. Jeśli problem pojawia się przez noszenie zbyt ciężkich toreb na jednym ramieniu, co również najczęściej dotyczy kobiet, to warto zdecydować się na noszenie plecaka, który rozłoży ciężar na całą powierzchnię pleców, dzięki czemu żadna część ciała nie zostanie nadmiernie obciążona. Warto również pamiętać, że są ćwiczenia, które pozwalają na zachowanie równowagi mięśniowej. Takimi ćwiczeniami jest na przykład joga. Wzmacnia ona mięśnie całego ciała oraz przywraca równowagę.

 

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdrowie

More in Zdrowie

Suplementy na serce i układ krążenia – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska10 stycznia, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Zdrowy styl życia – na czym polega i jak go prowadzić?

Julia Cichaczewska27 grudnia, 2023

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Poznaj korzyści płynących z regularnego uprawiania sportu

Julia Cichaczewska17 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

SIBO – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska13 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone