Trening

Jak proteiny wpływają na trening

Jak proteiny wpływają na trening

 

Białko jest niezbędnym składnikiem w diecie każdego z nas. Ma ono wpływ na funkcjonowanie całego organizmu ludzkiego. Jest bardzo ważnym składnikiem w diecie każdego sportowca. A to dlatego, że wpływa na układ mięśniowy oraz stawy. Przez wysiłek fizyczny jesteśmy narażeni na występowanie urazów, które mogą spowalniać proces regeneracji mięśni. A dzięki temu, że w białku znajdują się aminokwasy, mają one zbawienny wpływ na proces regeneracji układu mięśniowego.

Niedobór protein w naszej diecie może mieć poważne skutki. Przez to może osłabić się nasza forma, jest to widoczne zwłaszcza u osób, które są aktywne fizycznie. U nich może dojść do całkowitej utraty masy mięśniowej. Koniecznie więc trzeba zadbać o to, by w diecie znalazła się odpowiednia dawka białka. Jest ono potrzebne ze względu na zbawienny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Proteiny dbają o pracę układu odpornościowego oraz regulują pracę gospodarki wodnej, dzięki czemu tkanki, w tym tkanki mięśniowe zostają szybciej nawodnione.

Wpływ protein na aktywność fizyczną

Sportowcy powinni pamiętać, że po każdym treningu zaleca się spożycie posiłku, który dostarczy do organizmu odpowiednią dawkę białek i węglowodanów. Najlepsza  dawka to 1:4. Posiłek należy spożyć w czasie nie mniejszym niż pół godziny po treningu. Jednak to nie udaje się każdemu z nas, zwłaszcza tym, którzy nie ćwiczą w domu, a treningi odbywają się na siłowni. Już sama droga z siłowni do domu może zająć więcej niż pół godziny przez co posiłek po ćwiczeniach spożywane są w przedziale godzinowym. To dlatego wielu sportowców decyduje się na zakupienie odżywek białkowych. Są one proste w przygotowaniu, ponieważ najczęściej znajdziemy jest w formie proszku gotowego do wymieszania z wodą. Taki napój dostarcza do organizmu odpowiednie dawki protein w formie łatwo przyswajalnej. Możemy jednak zdecydować się na spożywanie białka z naturalnych źródeł. Jednak nie ważne jest to  w jakiej formie spożywamy proteiny, ważne jest to, by po treningu trafiły one do organizmu w odpowiedniej dawce i o odpowiednim czasie.

Jak białko wpływa na budowę mięśni

Wiele osób mylnie twierdzi, że rozrost mięśni odbywa się w momencie, kiedy trenujemy. To jednak nie w tym czasie mięśnie zaczynają się rozbudowywać. Ten proces rozpoczyna się w trakcie regeneracji mięśni po treningu. A dla organizmu ważne jest, by w diecie znajdowały się wszystkie niezbędne składniki do procesu odbudowy. Białka hamują procesy kataboliczne, co oznacza, że chronią one mięśnie przed rozpadem. Ten proces to nic innego jak osłabienie i uszkodzenie tkanek mięśniowych. Przez niedobory białka pojawia się u nas ból mięśni, a sam proces regeneracji znacząco spowalnia. U osób aktywnych fizycznie zaleca się spożycie posiłku proteinowego zaraz po skończeniu ćwiczeń lub trzydzieści minut od zakończenia treningu. Ma to na celu ochronę tkanek mięśniowych oraz przyśpieszenie spalania tkanki tłuszczowej. Osoby aktywne fizycznie powinny spożywać kolację, która również jest bogata w białko, a to dlatego, że dzięki temu nie mają one problemów ze snem, a aminokwasy, które wytwarzane są z białka mają pozytywny wpływ na pracę mięśni, wygląd skóry, włosów i paznokci. Białko powinno się znaleźć we niemal każdym posiłku. Warto jednak skonsultować się ze specjalistą lub samemu spróbować ustalić jaka jest dla nas odpowiednia dawka białka.

Białko serwatkowe

To jedne z najczęściej wybieranych suplementów diety przez sportowców. Białko serwatkowe jest źródłem protein. W skład jest odżywki wchodzi aż osiemdziesiąt procent białka, a reszta to aminokwasy oraz inne składniki odżywcze. Jest to posiłek, który można przygotować w każdych warunkach i z łatwością. Wystarczy odmierzyć dawkę białka serwatkowego zmieszać z wodą lub mlekiem i wypić. Taki proteinowy koktajl jest sycący i uzupełnia niedobory białka i aminokwasów. Jest to produkt, który polecany jest dla osób, które są aktywne fizycznie i chcą zwiększyć swoją masę mięśniową oraz dla tych, którzy pragną zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej w organizmie.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Trening

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Jakie czynności spalają najwięcej kalorii?

Julia Cichaczewska24 stycznia, 2024

Ćwiczenia na odchudzanie – jakie są najlepsze?

Julia Cichaczewska19 grudnia, 2023

Pierwszy raz w siłowni – przewodnik dla początkujących

Julia Cichaczewska24 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

Trening HIIT – klucz do szybkich efektów czy modny trend?

Julia Cichaczewska20 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Kobiety a trening siłowy – przełamując mity, budując siłę i pewność siebie

spalacze9 maja, 2023

Optymalizacja treningu: Jak uzyskać lepsze rezultaty i uniknąć kontuzji

spalacze14 kwietnia, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone