Dietetyka i zdrowe odżywianie

Jak przestać podjadać w nocy?

Jak przestać podjadać w nocy?

Noc to czas przeznaczony na sen i wypoczynek. Nie jest to dobra pora na zaspokajanie apetytu i spożywanie przekąsek. Niestety, niektórzy ludzie mają problem z powstrzymaniem się od podjadania w nocy, czego skutkiem jest przybieranie na wadze. Jeżeli Tobie także zdarza się wędrować do lodówki w czasie, gdy powinieneś spokojnie spać, to warto określić, czym jest to spowodowane. Wyłącznie wtedy można podjąć skuteczne działania i wyeliminować nocne podjadanie.

NES

Nocne wyprawy do kuchni mogą być spowodowane zespołem NES. Możesz podejrzewać, że cierpisz na to schorzenie, jeżeli masz problem z zaśnięciem, gdy tuż przed położeniem się do łóżka czegoś nie zjadłeś lub nie wypiłeś, natomiast rano nie jesteś w stanie zmusić się do zjedzenia śniadania. W przypadku NES potrzeba zjedzenia albo napicia się występuje nawet po przebudzeniu w środku nocy. Zaspokojenie głodu nie poprawia samopoczucia. Nierzadko pojawia poczucie winy, ale trudność z zaśnięciem skłania do dalszego sięgania po jedzenie. Niestety, jak na razie nie wymyślono lekarstwa na NES. Można jednak walczyć z objawami tego schorzenia. Ważną rolę odgrywa regularność posiłków i spożywanie obfitych śniadań. Jeżeli z rana nie możesz niczego przełknąć, to zmuś się najpierw do zjedzenia czegoś małego, na przykład gruszki, kubka jogurtu naturalnego lub kromki pieczywa chrupkiego. Stopniowo zwiększaj poranną porcję pożywienia, aby śniadanie wyglądało tak, jak powinno. Ostatni posiłek należy spożywać 3 godziny przed snem. Na noc postaw przy łóżku butelkę wody mineralnej i sięgaj po nią, kiedy się przebudzisz.

SRED

Kolejnym powodem nocnego podjadania jest SRED – zaburzenie, które stanowi pewną odmianę lunatyzmu. Osoby, które na nie cierpią, jedzą nieświadomie. Wydaje im się, że spożywają posiłek we śnie, lecz robią to w rzeczywistości. Często sięgają po pierwszy znaleziony produkt, tak więc mogą jeść rzeczy, których nie lubią. Zdarza się, że próbują je kroić albo gotować. O tym, że posiłek miał miejsce naprawdę, dowiadują się widząc brak jedzenia w lodówce i bałagan w kuchni. Jeżeli w nocy masz świadomość, że idziesz do kuchni i sięgasz po jedzenie, to nie cierpisz na SRED. W przeciwnym razie powinieneś skonsultować się ze specjalistą. Schorzenie zwykle nie prowadzi do otyłości, ponieważ osoby z tym zespołem jedzą w nocy niewiele, ale nieświadomie mogą spożyć coś niejadalnego albo skaleczyć się.

Pozostałe przyczyny

Nie każdy kto je w nocy ma NAS albo SRED. Przyczyny tego problemu są różne. Nocne podjadanie może być spowodowane chorobami somatycznymi, na przykład cukrzycą albo psychicznymi, takimi jak depresja. W obu przypadkach konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Często powodem nocnych wypraw do lodówki jest stres, który utrudnia zasypianie albo przyzwyczajenie, czyli złe nawyki żywieniowe. Jeżeli masz wiele powodów do stresu, to musisz zastanowić się nad tym, jak go odreagować i zredukować napięcie bez sięgania po jedzenie. Pomyśl o sporcie i technikach relaksacyjnych. Możesz także wykorzystać suplementy ułatwiające zasypianie. Jeżeli chodzisz w nocy do kuchni i zaczynasz jeść dlatego, że robiłeś tak odkąd sięgasz pamięcią, to także masz szansę na zmianę i wyeliminowanie złego nawyku. W takiej sytuacji można ograniczać jedzenie nocą stopniowo, ponieważ nagłe zaprzestanie podjadania bywa zbyt dużym wyzwaniem. Zdarza się, że człowiek przyzwyczajony do nocnych posiłków nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z tym problemem. Wówczas warto poprosić domowników o to, żeby zamykali na noc kuchnię i chowali klucz. Oczywiście, taka metoda będzie skuteczna jedynie wtedy, gdy usuniesz ze swojego pokoju pochowane w nim przekąski. Możesz pozostawić wyłącznie wodę.

Podsumowanie

Nocne jedzenie może być świadome albo nieświadome. W obu przypadkach jest niebezpieczne, chociaż z różnych przyczyn. Ludzie podjadający nocą świadomie mogą robić to z powodu choroby, stresu lub złych nawyków żywieniowych. Niezależnie od przyczyny problemu, możliwe jest wyeliminowanie go. Czasami konieczna jest pomoc specjalisty, a w innych sytuacjach nieocenione okazuje się wsparcie domowników.

Wyświetl komentarz (1)

1 Komentarz

  1. Niedziela

    Lipiec 15, 2018 na 7:45 pm

    Ja mam problem z jedzeniem .Jem o 17.00 i ok 2 w nocy tak funkcjonuje już od 15 lat Obecnie mam z tym problem bo zaczełam tyć po operacji wstawienia stabilizatora w kręgosłupie ,mam bardzo ograniczone ruchy poruszania się ale nie mogę znaleść specjalisty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Nie mogę schudnąć – przyczyny problemów ze schudnięciem

MonikaKwiecień 19, 2019

Jakie ryby najlepiej jeść?

MonikaKwiecień 18, 2019

Łosoś – jakie ma właściwości i warto go zjeść?

MonikaKwiecień 17, 2019

Jak jeść tanio i zdrowo – czy  to możliwe?

MonikaKwiecień 15, 2019

Jak działa metabolizm – choroby metabolizmu

MonikaKwiecień 13, 2019

Domowe sposoby na odciski

MonikaKwiecień 13, 2019

Ziołowe napary, które dbają o nasz nastrój i samopoczucie

KlaudiaKwiecień 13, 2019

Sposoby na długowieczność

KlaudiaKwiecień 11, 2019

Sezam – wartości odżywcze i właściwości

KlaudiaKwiecień 10, 2019

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone