Mogłoby się wydawać, że do odchudzania nie trzeba się przygotowywać, wszak wystarczy jeść to co „fit” i zacząć się ruszać. Czyżby? Praktyka pokazuje, że takie podejście może spalić na panewce, a o zrzucaniu tkanki tłuszczowej nie będzie mowy. Podpowiadamy jak rozsądnie podejść do odchudzania. Pamiętaj, plan to podstawa.
Zacznij od badań
Zanim zaczniesz głodówkę lub sięgniesz po dietę z Internetu, sprawdź swój stan zdrowia. W czasie odchudzania Twoje rezerwy energetyczne są uszczuplone, co może objawiać się osłabieniem, złym samopoczuciem lub pogorszeniem zdrowia. Ponadto nieprawidłowo dobrana dieta niskokaloryczna może powodować niedobory minerałów czy witamin. Warto sprawdzić, czy już na starcie nie mamy jakichś kłopotów ze zdrowiem.
Równie ważne jest to z perspektywy porównawczej. Dzięki wstępnym badaniom będziemy mogli porównać, czy zdrowy styl życia oraz zrzucenie zbędnych kilogramów daje rzeczywistą poprawę zdrowia. Możliwość obserwowania stale poprawiających się wyników to duża dawka motywacji!
Jakie badania zrobić na początek? Wykonaj podstawowe badania profilaktyczne, jakie powinno się przeprowadzać co roku. Zbadaj morfologię krwi, odczyn Biernackiego, poziom cholesterolu, poziom glukozy (cukru) we krwi oraz wykonaj badania moczu. Wszystko załatwisz w swojej przychodni, a badania te są darmowe. Są to badania profilaktyczne, więc nie musisz posiłkować się konkretnym powodem zdrowotnych.
Przygotuj dietę
Nie da się ukryć – odpowiednia dieta to klucz do odchudzania. Nie oznacza to jednak, że musisz korzystać z dziwnych diet, tj. kapuścianych, owocowych, sokowych oraz żadnych innych, które zakładają jedzenie wyłącznie wąsko określonych składników. Takie diety ubogokaloryczne są też, niestety, ubogie w wiele niezbędnych dla organizmu składników odżywczych.
W diecie musisz przede wszystkim zadbać o jedno – o deficyt kaloryczny. To właśnie ujemny bilans kaloryczny pozwoli Ci schudnąć, czyli pozbyć się tkanki tłuszczowej. O tym, jak obliczyć przybliżony bilans kaloryczny pisaliśmy już w naszym artykule. Druga rzecz, o której musisz pamiętać, to dostarczenie do organizmu wszystkich potrzebnych składników odżywczych, czyli, np. węglowodany, białka, tłuszcze, witaminy, mikro- i makroskładniki oraz wodę. To właśnie ze względu na bogactwo tych składników sięgamy w trakcie odchudzania po zdrową żywność, nie zaś ze względu na rzekome właściwości odchudzające. Jeśli nie czujesz się na siłach w przygotowaniu zbilansowanej diety, skorzystaj z porad dietetyka. Pamiętaj, że ewentualnie braki w składnikach odżywczych, których nie udało Ci się dostarczy z pożywienia, może dostarczyć za pomocą suplementów. To jednak jedynie dodatek do prawidłowego jadłospisu, nie jego zastępnik.
Ułóż plan treningowy
Wielu osobom odchudzanie kojarzy się wyłącznie z robieniem brzuszków lub sporadycznym bieganiem. Taka aktywność, istotnie, pozwoli Ci spalić pewną pulę kalorii, jednakże będzie zupełnie niewystarczająca. Zapewne znasz wiele osób, które regularnie przebiegają wiele kilometrów, a i tak posiadają sporą tkankę tłuszczową. Dlaczego tak się dzieje? Głównym winowajcą są tutaj systemy adaptacyjne organizmu, które przyzwyczajają się do długotrwałego wysiłku. Wówczas często spalamy nie tłuszcz, a mięśnie. Jeśli chcesz tego uniknąć, postaw na trening siłowy lub interwały. Pamiętaj też o sporej podaży białka, które działa antykatabolicznie oraz zapewnia uczucie sytości na długo.
Jakim planem treningowym ćwiczyć? W trakcie odchudzania najlepiej sprawdzi się plan FBW (full body workout), który angażuje całe ciało. Wykorzystaj jak najwięcej ćwiczeń złożonych, czyli tych, w trakcie których pracuje wiele dużych partii mięśniowych. Pozwoli Ci to spalić maksymalną ilość kalorii, zaś dług tlenowy wywołany treningiem oporowym sprawi, że Twój organizm będzie palić te kalorie jeszcze przez wiele godzin po treningu. To doskonała alternatywa dla treningów aerobowych, w których spalasz kalorie tylko w czasie treningu. Brzmi nieźle, prawda?
Przygotuj plan odchudzania
Aby odchudzanie przebiegło bezpiecznie i zgodnie z planem, przygotuj harmonogram oraz na bieżąco kontroluj efekty. Sprawdzaj nie tylko wagę, ale też obwody ciała. Nie sugeruj się jedynak drobnymi odchyłami od normy, gdyż to normalne. Pół kilograma więcej na wadze nie musi oznaczać przytycia. Często spowodowane jest zgromadzeniem w organizmie wody, lub po prostu, zalegającą treścią żołądka.
Wiele osób przystępujących do odchudzania pragnie schudnąć jak najszybciej. Zewsząd zalewają nas informacje o osobach, które w ciągu kilku tygodni schudły kilkadziesiąt kilogramów. Niestety, nikt nie wspomina o tym, że najczęściej spotyka ich później efekt jojo, będący następstwem zbyt szybkiego, nieprzemyślanego odchudzania. Zaplanuj odchudzanie jak dłuższy i bardziej stabilny proces. Odchudzając się w tempie ok. 0,5 do 1 kg na tydzień, uzyskasz doskonałe efekty oraz nie wywołasz w swoim układzie hormonalnym spustoszenia.
Sięgnij po dodatkowe moce!
Czy można wspomóc odchudzanie? Jak najbardziej! Naturalne spalacze tłuszczu znajdziesz nawet we własnej kuchni. Możesz, rzecz jasna, sięgnąć także po suplementy, które wspomogą Twoją redukcję. Najlepiej zrobić to jednak w końcowym etapie odchudzania, gdyż w pierwszej kolejności należy zadbać o dietę oraz trening. Spalacze tłuszczu oraz inne suplementy wspomagające odchudzanie mają bowiem posłużyć jako dodatek, a nie główna siła napędowa redukcji.
Jesteś gotowy na to, by zacząć się odchudzać? Świetnie! Gwarantujemy, że zgubienie kilku kilogramów to nie tylko lepsza i bardziej atrakcyjna sylwetka. To także doskonały sposób na poprawienie jakości życia, wzmocnienie pewności siebie oraz hartowanie charakteru. Dzięki prawidłowo zaplanowanemu odchudzaniu masz szansę zmienić nie tylko swój wygląd, ale i psychikę. To naprawdę działa!
Facebook
RSS