Zdrowie

Jak uzupełnić elektrolity w organizmie?

Jak uzupełnić elektrolity w organizmie?

Niedobór niektórych składników odżywczych może prowadzić do zaburzenia gospodarki elektrolitowej w organizmie. A jest to stan, który jest niezwykle niebezpieczny dla naszego zdrowia. Warto więc wiedzieć, kiedy narażeni jesteśmy na utratę elektrolitów oraz w jaki sposób możemy je uzupełnić.

Czym są elektrolity?

Elektrolity to składniki odżywcze, które dają o zdrowe całego organizmu. Są one również medycznie nazywane jonami soli, a znajdują się one w płynach naszego ciała. Tak więc elektrolity obecne są w osoczu, krwi, a także płynach tkankowych. Elektrolity są niezbędne do utrzymania prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Do jonów soli zalicza się:

Kiedy w organizmie jest za małe stężenie nawet jednego z tych minerałów, to dojść może do zaburzeń pracy serca i całego układu nerwowego. Są one bowiem odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowych funkcji nabłonka oraz za przesyłanie prawidłowych impulsów nerwowych do komórek  w całym ciele.

Kiedy tracimy elektrolity?

Najczęściej elektrolity wytrącane są z organizmu podczas upałów. Kiedy temperatura otoczenia jest wysoka, organizm zaczyna się nagrzewać, a w celu jego ochłodzenia produkowany zostaje pot. Wraz z nim z organizmu wytrącane zostają duże ilości cennych elektrolitów. Takie samo działanie może pojawić się podczas intensywnych treningów, kiedy organizm człowieka również zaczyna się nagrzewać i wydalać pot. Może również dojść do wydalenia elektrolitów, kiedy pojawia się u nas gorączka. Do zaburzenia równowagi gospodarki elektrolitowej dojść może również przy częstych biegunkach, a także wymiotach. Kiedy narażeni jesteśmy na utratę elektrolitów, warto wiedzieć, jak uzupełnić ich niedobory.

Jakie są objawy niedoboru elektrolitów w organizmie?

Kiedy w organizmie niewielkie jest stężenie elektrolitów, pojawić się może wiele nieprzyjemnych objawów. Na początku poczuć się możemy osłabieni, a mięśnie mogą zacząć drżeć. Możliwe jest również zaburzenie rytmu serca, a także nadciśnienie. Przy długotrwałym niedoborze elektrolitów może dojść do zawrotów głowy, a w skrajnych przypadkach nawet do omdlenia.

Jak uzupełnić niedobór elektrolitów?

Kiedy chcemy uzupełnić elektrolity w organizmie, to warto sięgnąć po wodę wysoko zmineralizowaną. Warto również sięgnąć po soki pomidorowe, ponieważ bogate są one w potas. Konieczne jest stosowanie się do zasad diety dobrze zbilansowanej, która do organizmu dostarczać będzie wszystkie cenne składniki mineralne, które w medycynie uznawane są na jony soli. Możemy również sięgnąć po suplementy diety, które uzupełniać będą niedobory elektrolitów. Warto w tym przypadku sięgnąć po chelaty aminokwasowe. Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie dobrym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po napoje izotoniczne, które bogate są w potas i sód. Konieczne jest również spanie osiem godzin, by gospodarka elektrolitowa nie została zaburzona.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Zdrowie

Suplementy na serce i układ krążenia – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska10 stycznia, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Zdrowy styl życia – na czym polega i jak go prowadzić?

Julia Cichaczewska27 grudnia, 2023

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Poznaj korzyści płynących z regularnego uprawiania sportu

Julia Cichaczewska17 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

SIBO – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska13 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone