Zdrowie

Jak uzyskać zwolnienie lekarskie online (e-ZLA)?

Jak uzyskać zwolnienie lekarskie online (e-ZLA)?

Sytuacja w naszym kraju zmienia się bardzo szybko. Ciągle wprowadzane są nowe obostrzenia, które sprawiają, że normalne funkcjonowanie jest nieco utrudnione. Te kwestie dotyczą również wizyt u lekarza, które niekoniecznie muszą być związane z panującym koronawirusem COVID-19. Poza aktualną sytuacją, wielu z nas potrzebuje zwolnienia lekarskiego w momentach, gdy ma ograniczoną możliwość wyjścia z domu (stan zdrowotny na to nie pozwala).

Chcąc udać się do lekarza aktualnie musimy pamiętać, że przychodnia to miejsce wysokiego ryzyka zarażeniem. Gdzie uzyskać zwolnienie w przypadku panującego koronawirusa? Warto postawić na wizytę online lub samo zwolnienie online, aby nie narażać ani siebie ani otoczenia. Przede wszystkim powiedzmy sobie jak rozróżnić zakażenie COVID-19 od zwykłego przeziębienia, które również wymaga uzyskania zwolnienia.

Koronawirus objawy COVID-19:

  • Wysoka temperatura
  • Suchy kaszel
  • Bóle mięśni i stawów
  • Bóle głowy
  • Duszności
  • Biegunka

To są podstawowe objawy, które mocno powinny nas zmartwić. W przypadku innych chorób dla własnego bezpieczeństwa warto postawić na elektroniczne L4 czyli e-zwolnienie (e-ZLA).

Zwolnienie lekarskie bez wychodzenia z domu

W tym celu utworzona została specjalna strona internetowa, na której w łatwy sposób można uzyskać zwolnienia lekarskie przez Internet. Po uiszczeniu opłaty, podaniu wymaganych danych i przesłaniu ich do weryfikacji uzyskujemy zwolnienie wystawione przez lekarza. To L4 (e-ZLA) wysyłane jest zarówno do pracodawcy jak i ZUS-u. To nie tylko wygodne i szybkie, ale również bezpieczne zarówno dla nas, jak i dla lekarza.

Można również uiścić opłatę, a następnie skontaktować się telefonicznie z jednym z lekarzy dostępnych na stronie, który poza wystawieniem elektronicznego L4 udzieli również porady medycznej.

Pamiętaj, by zadbać o siebie i swoje otoczenie oraz pozostać w domu, monitorując swoje objawy. Przed udaniem się do lekarza/szpitala, warto skonsultować się z lekarzem online.

FAQs – odpowiedzi dotyczące zwolnień online

Kwarantanna a zwolnienie online

Zwolnienie wygenerowane online jest dużo bezpieczniejsze, zarówno dla osób znajdujących się w jednostkach POZ oraz dla personelu medycznego, który jest szczególnie narażony na atak wirusa.

Czy wszystkie dane są bezpieczne?
Tak, administratorzy strony mają obowiązek ochrony danych osobowych.

Po co należy podać PESEL?
Zgodnie z wytycznymi dla druku e-ZLA numer PESEL jest niezbędny do wystawienia zwolnienia lekarskiego.

Czy ZUS zaakceptuje te zwolnienie?
Oczywiście, zwolnienie online jest zgodne z prawem, według wytycznych rozporządzenia Ministerstwa. E-ZLA jest wystawione przez Placówkę Medyczną znajdującą się rejestrze podmiotów medycznych. To zwolnienie wysyłane jest bezpośrednio do pracodawcy oraz ZUS-u, co zostało ujęte w tekście powyżej.

Czy zwolnienie online jest legalne?
Działanie strony oraz uzyskane na niej zwolnienie lekarskie bez wychodzenia z domu jest w pełni legalne. Rozporządzenie

Ministerstwo zdrowia od dnia 25 marca do 11 kwietnia 2020 r. wprowadziło ograniczenia w przemieszczaniu się oraz organizowania się w grupach. Kogo nie dotyczą ograniczenia w przemieszczaniu się? – osoby wykonujące czynności zawodowe lub służbowe, prowadzących działalność rolniczą. Ponadto zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych ze sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej oraz zakupu towarów i usług dla egzystencji.

 

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zdrowie

More in Zdrowie

Jaką rolę w organizmie ma witamina C

KlaudiaWrzesień 28, 2020

8 najważniejszych ziół adaptogennych i ich wpływ na redukcje stresu

SylwiaWrzesień 16, 2020

Słaby układ odpornościowy : objawy i co robić

SylwiaWrzesień 15, 2020

Co warto wiedzieć o wodzie?

MonikaWrzesień 7, 2020

Napoje dietetyczne – hit czy kit?

SylwiaSierpień 25, 2020

Uzależnienie od napojów energetycznych : wszystko, co musisz wiedzieć

SylwiaSierpień 21, 2020

Hashimoto – przyczyny objawy i leczenie

MonikaSierpień 11, 2020

Zmęczenie ośrodkowego układu nerwowego — czym się objawia i jak z nim walczyć?

SylwiaSierpień 7, 2020

Medytacja – czyli sposób na zdrowie ducha

MonikaSierpień 1, 2020

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone