Zdrowie

Jak uzyskać zwolnienie lekarskie online (e-ZLA)?

Jak uzyskać zwolnienie lekarskie online (e-ZLA)?

Sytuacja w naszym kraju zmienia się bardzo szybko. Ciągle wprowadzane są nowe obostrzenia, które sprawiają, że normalne funkcjonowanie jest nieco utrudnione. Te kwestie dotyczą również wizyt u lekarza, które niekoniecznie muszą być związane z panującym koronawirusem COVID-19. Poza aktualną sytuacją, wielu z nas potrzebuje zwolnienia lekarskiego w momentach, gdy ma ograniczoną możliwość wyjścia z domu (stan zdrowotny na to nie pozwala).

Chcąc udać się do lekarza aktualnie musimy pamiętać, że przychodnia to miejsce wysokiego ryzyka zarażeniem. Gdzie uzyskać zwolnienie w przypadku panującego koronawirusa? Warto postawić na wizytę online lub samo zwolnienie online, aby nie narażać ani siebie ani otoczenia. Przede wszystkim powiedzmy sobie jak rozróżnić zakażenie COVID-19 od zwykłego przeziębienia, które również wymaga uzyskania zwolnienia.

Koronawirus objawy COVID-19:

  • Wysoka temperatura
  • Suchy kaszel
  • Bóle mięśni i stawów
  • Bóle głowy
  • Duszności
  • Biegunka

To są podstawowe objawy, które mocno powinny nas zmartwić. W przypadku innych chorób dla własnego bezpieczeństwa warto postawić na elektroniczne L4 czyli e-zwolnienie (e-ZLA).

Zwolnienie lekarskie bez wychodzenia z domu

W tym celu utworzona została specjalna strona internetowa, na której w łatwy sposób można uzyskać zwolnienia lekarskie przez Internet. Po uiszczeniu opłaty, podaniu wymaganych danych i przesłaniu ich do weryfikacji uzyskujemy zwolnienie wystawione przez lekarza. To L4 (e-ZLA) wysyłane jest zarówno do pracodawcy jak i ZUS-u. To nie tylko wygodne i szybkie, ale również bezpieczne zarówno dla nas, jak i dla lekarza.

Można również uiścić opłatę, a następnie skontaktować się telefonicznie z jednym z lekarzy dostępnych na stronie, który poza wystawieniem elektronicznego L4 udzieli również porady medycznej.

Pamiętaj, by zadbać o siebie i swoje otoczenie oraz pozostać w domu, monitorując swoje objawy. Przed udaniem się do lekarza/szpitala, warto skonsultować się z lekarzem online.

FAQs – odpowiedzi dotyczące zwolnień online

Kwarantanna a zwolnienie online

Zwolnienie wygenerowane online jest dużo bezpieczniejsze, zarówno dla osób znajdujących się w jednostkach POZ oraz dla personelu medycznego, który jest szczególnie narażony na atak wirusa.

Czy wszystkie dane są bezpieczne?
Tak, administratorzy strony mają obowiązek ochrony danych osobowych.

Po co należy podać PESEL?
Zgodnie z wytycznymi dla druku e-ZLA numer PESEL jest niezbędny do wystawienia zwolnienia lekarskiego.

Czy ZUS zaakceptuje te zwolnienie?
Oczywiście, zwolnienie online jest zgodne z prawem, według wytycznych rozporządzenia Ministerstwa. E-ZLA jest wystawione przez Placówkę Medyczną znajdującą się rejestrze podmiotów medycznych. To zwolnienie wysyłane jest bezpośrednio do pracodawcy oraz ZUS-u, co zostało ujęte w tekście powyżej.

Czy zwolnienie online jest legalne?
Działanie strony oraz uzyskane na niej zwolnienie lekarskie bez wychodzenia z domu jest w pełni legalne. Rozporządzenie

Ministerstwo zdrowia od dnia 25 marca do 11 kwietnia 2020 r. wprowadziło ograniczenia w przemieszczaniu się oraz organizowania się w grupach. Kogo nie dotyczą ograniczenia w przemieszczaniu się? – osoby wykonujące czynności zawodowe lub służbowe, prowadzących działalność rolniczą. Ponadto zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych ze sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej oraz zakupu towarów i usług dla egzystencji.

 

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zdrowie

More in Zdrowie

Suplementy na serce i układ krążenia – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska10 stycznia, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Zdrowy styl życia – na czym polega i jak go prowadzić?

Julia Cichaczewska27 grudnia, 2023

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Poznaj korzyści płynących z regularnego uprawiania sportu

Julia Cichaczewska17 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

SIBO – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska13 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone