Zdrowie

Jak uzyskać zwolnienie lekarskie online (e-ZLA)?

Jak uzyskać zwolnienie lekarskie online (e-ZLA)?

Sytuacja w naszym kraju zmienia się bardzo szybko. Ciągle wprowadzane są nowe obostrzenia, które sprawiają, że normalne funkcjonowanie jest nieco utrudnione. Te kwestie dotyczą również wizyt u lekarza, które niekoniecznie muszą być związane z panującym koronawirusem COVID-19. Poza aktualną sytuacją, wielu z nas potrzebuje zwolnienia lekarskiego w momentach, gdy ma ograniczoną możliwość wyjścia z domu (stan zdrowotny na to nie pozwala).

Chcąc udać się do lekarza aktualnie musimy pamiętać, że przychodnia to miejsce wysokiego ryzyka zarażeniem. Gdzie uzyskać zwolnienie w przypadku panującego koronawirusa? Warto postawić na wizytę online lub samo zwolnienie online, aby nie narażać ani siebie ani otoczenia. Przede wszystkim powiedzmy sobie jak rozróżnić zakażenie COVID-19 od zwykłego przeziębienia, które również wymaga uzyskania zwolnienia.

Koronawirus objawy COVID-19:

  • Wysoka temperatura
  • Suchy kaszel
  • Bóle mięśni i stawów
  • Bóle głowy
  • Duszności
  • Biegunka

To są podstawowe objawy, które mocno powinny nas zmartwić. W przypadku innych chorób dla własnego bezpieczeństwa warto postawić na elektroniczne L4 czyli e-zwolnienie (e-ZLA).

Zwolnienie lekarskie bez wychodzenia z domu

W tym celu utworzona została specjalna strona internetowa, na której w łatwy sposób można uzyskać zwolnienia lekarskie przez Internet. Po uiszczeniu opłaty, podaniu wymaganych danych i przesłaniu ich do weryfikacji uzyskujemy zwolnienie wystawione przez lekarza. To L4 (e-ZLA) wysyłane jest zarówno do pracodawcy jak i ZUS-u. To nie tylko wygodne i szybkie, ale również bezpieczne zarówno dla nas, jak i dla lekarza.

Można również uiścić opłatę, a następnie skontaktować się telefonicznie z jednym z lekarzy dostępnych na stronie, który poza wystawieniem elektronicznego L4 udzieli również porady medycznej.

Pamiętaj, by zadbać o siebie i swoje otoczenie oraz pozostać w domu, monitorując swoje objawy. Przed udaniem się do lekarza/szpitala, warto skonsultować się z lekarzem online.

FAQs – odpowiedzi dotyczące zwolnień online

Kwarantanna a zwolnienie online

Zwolnienie wygenerowane online jest dużo bezpieczniejsze, zarówno dla osób znajdujących się w jednostkach POZ oraz dla personelu medycznego, który jest szczególnie narażony na atak wirusa.

Czy wszystkie dane są bezpieczne?
Tak, administratorzy strony mają obowiązek ochrony danych osobowych.

Po co należy podać PESEL?
Zgodnie z wytycznymi dla druku e-ZLA numer PESEL jest niezbędny do wystawienia zwolnienia lekarskiego.

Czy ZUS zaakceptuje te zwolnienie?
Oczywiście, zwolnienie online jest zgodne z prawem, według wytycznych rozporządzenia Ministerstwa. E-ZLA jest wystawione przez Placówkę Medyczną znajdującą się rejestrze podmiotów medycznych. To zwolnienie wysyłane jest bezpośrednio do pracodawcy oraz ZUS-u, co zostało ujęte w tekście powyżej.

Czy zwolnienie online jest legalne?
Działanie strony oraz uzyskane na niej zwolnienie lekarskie bez wychodzenia z domu jest w pełni legalne. Rozporządzenie

Ministerstwo zdrowia od dnia 25 marca do 11 kwietnia 2020 r. wprowadziło ograniczenia w przemieszczaniu się oraz organizowania się w grupach. Kogo nie dotyczą ograniczenia w przemieszczaniu się? – osoby wykonujące czynności zawodowe lub służbowe, prowadzących działalność rolniczą. Ponadto zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych ze sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej oraz zakupu towarów i usług dla egzystencji.

 

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zdrowie

More in Zdrowie

Ferrytyna- za co jest odpowiedzialna, co powoduje, co w sytuacji jej nadmiaru, a co z jej niedoborem?

SylwiaMaj 29, 2020

Kwasy tłuszczowe – jakie mają działanie na organizm człowieka

MonikaMaj 25, 2020

Co na zgagę?

SylwiaMaj 12, 2020

Najlepsze źródła magnezu i dlaczego jest tak ważny?

Spalacze.plKwiecień 30, 2020

Czystek – hit ziołowy

spalaczeKwiecień 27, 2020

Wzmocnienie odporności  – co stosować

SylwiaMarzec 27, 2020

Dieta ketogeniczna zasady ketozy – FAQ

SylwiaMarzec 17, 2020

Niedokrwistość związana z niedoborem żelaza. Jakie są objawy, jakie skutki, jak leczyć?

SylwiaLuty 15, 2020

Dieta ketogeniczna działa najlepiej krótkookresowo?

SylwiaLuty 5, 2020

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone