Trening

Jak wybrać dobrą siłownię? 11 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę!

Jak wybrać dobrą siłownię? 11 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę!

Jeszcze do niedawna siłownie były małymi przybytkami poupychanymi w osiedlowych piwnicach. Propagowanie zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej sprawiło, że dziś kluby fitness zajmują najbardziej prestiżowe miejscówki w mieście. Ale jaką siłownię wybrać, aby spełniła wszelkie nasze oczekiwania? W większych miastach do wyboru mamy wiele siłowni i każda z nich kusi czymś innym. Oto 10 rzeczy, które warto wziąć pod uwagę podczas wyboru siłowni.

1. Godziny otwarcia

Zaczniemy od rzeczy prozaicznej, czyli od godzin, w których siłownia jest czynna. Warto wziąć to pod uwagę zwłaszcza wtedy, jeśli lubisz ćwiczyć o bardzo wczesnych lub późnych porach. Wiele dużych siłowni otwartych jest od wczesnego ranka (5:00 – 6:00) aż do późnych godzin wieczornych (22:00 – 24:00), niektóre są nawet całodobowe, jednak z pewnością natkniesz się takie, które są otwarte w bardzo wąskim zakresie godzinowym. Oprócz tego, że mocno ograniczają pory treningów (zwłaszcza, jeśli pracujesz w nietypowych godzinach), to na dodatek często są przez to przeludnione. Zwróć uwagę także na to, czy siłownia dostępna jest w weekendy i święta. Wiele placówek jest wówczas zamykanych lub otwieranych na kilka godzin.

Tutaj kupisz najlepsze odżywki białkowe!

2. Jakość sprzętu

Od liczby stanowisk i maszyn znacznie ważniejsza jest ich jakość. Skrzypiące maszyny, rozpruta tapicerka i odpadające zabezpieczenia to na wielu siłowniach chleb powszedni. Nie kieruj się wyłącznie nowością sprzętu: wiele starszych, porządniejszych maszyn będzie bardziej użytecznych, niż nowy sprzęt kiepskiej jakości. Wysokiej jakości sprzęt różni się też tym, że umożliwia wielopłaszczyznową regulację, co nie tylko zwiększa wygodę ćwiczeń, ale i ich bezpieczeństwo. Tego typu maszyny są też lepiej zaprojektowane, co bardziej odpowiada naturalnym ruchom ludzkiego ciała i nie wymusza na ćwiczącym nieprawidłowej techniki. Zwróć uwagę nie tylko na sprzęt do ćwiczeń siłowych, ale i maszyny do cardio. Ćwiczenie na tanich orbitrekach, rowerkach i bieżniach może skończyć się kontuzją.

3. Sztangi, hantle i obciążenia

Dobra siłownia powinna posiadać dużą liczbę sztang, hantli i obciążeń, które są podstawą treningu siłowego. Jeśli musisz spędzać wiele minut na poszukiwaniu obciążeń lub hantli, lepiej odpuść sobie to miejsce. Obciążenia te powinny być nie tylko liczne, aby mogło z nich skorzystać wiele osób, ale i zachowane w dobrym stanie. Sprawdź przede wszystkim, czy nie odchodzi od nich guma oraz czy nie wypadła środkowa metalowa tuleja, która przylega do sztangi. Obciążenia nie powinny się chybotać ani samoczynnie obracać na sztandze.

Co zaś się tyczy sztang, dobre siłownie posiadają sztangi olimpijskie, z łożyskowanym miejscem na obciążenia. Sztangi te ważą 20 kg i są przystosowane do nakładania dużych obciążeń. Nie powinny być wygięte, zardzewiałe ani rozklekotane. Zwróć uwagę na to, jaka jest różnica pomiędzy kolejnymi wagami hantli. Aby móc sprawnie progresować, ich waga powinna zwiększać się co 2 – 2,5 kg (powyżej 10 kg) oraz co 1 kg (do 10 kg). Jeśli różnica ta wynosi 5 kg, progresowanie będzie znacznie cięższe.

Najlepsze staki kreatynowe – znajdziesz je tutaj!

4. Różnorodność sprzętu

Choć do wykonania pełnego treningu wystarczy zwykła sztanga z obciążeniami, zwróć uwagę na pozostały sprzęt. Różnorodność pozwoli Ci cieszyć się treningiem, zaskoczyć mięśnie nowym bodźcem czy po prostu skorzystać z alternatywnego ćwiczenia, jeśli jedno ze stanowisk będzie zajęte. Oprócz maszyn, wyciągów i ławeczek dobra siłownia powinna mieć do dyspozycji gumy oporowe, pasy TRX, ekspandery, piłki lekarskie oraz różnego rodzaju sprzęt do treningu funkcjonalnego. Dużą wartością będzie amortyzowane stanowisko do wykonywania martwych ciągów i przysiadów, na którym można bezpiecznie zrzucić sztangę z wysokości, bez ryzyka uszkodzenia podłogi.

5. Przestrzeń

Rzeczą, którą łatwo pominąć w wyborze siłowni jest… przestrzeń. Gęsto upakowane sprzętem siłownie wydają się imponujące, jednak na dłuższą metę będą niefunkcjonalne. W dobrej siłowni powinno być miejsce na rozgrzewkę, rozłożenie maty lub wykonanie ćwiczeń bez sprzętu (np. pompek). Powinieneś mieć także miejsce do wykonania wykroków chodzonych lub spaceru farmera. Nie wspominając już o tym, że większa ilość miejsca pomiędzy stanowiskami to podstawa bezpieczeństwa podczas ćwiczeń.

6. Stan szatni i sanitariatów

Przestronna szatnia, pojemna szafka na ubrania, czyste sanitariaty, ciepłe woda – to rzeczy oczywiste, jednak nie dla wszystkich siłowniach. W wielu z nich brakuje tak podstawowych rzeczy jak ławki, na których można usiąść lub półka prysznicowa, na którą odłożysz szampon oraz żel pod prysznic. Jeśli prysznice są brudne, a w szatni jest zimno, to znak, że lepiej nie wykupować w tym miejscu karnetu.

7. Kadra trenerska

Jeśli jesteś początkującym, zadbaj o to, by w cenie karnetu mieć opiekę trenerską. Trener personalny pełniący dyżur zwróci uwagę na Twoją technikę ćwiczeń, wyeliminuje błędy i uchroni Cię od kontuzji. Nie bój się także podejść, by o coś zapytać lub poprosić o pomoc – większość trenerów z chęcią Ci pomoże. Dobre siłownie oferują kilka darmowych indywidualnych treningów personalnych, podczas których trener ułoży Ci plan treningowy oraz dietę, a także przeanalizuje skład Twojego ciała.

Szukasz mocnej przedtreningówki? Sprawdź tutaj!

8. Parking oraz dojazd

Wybierając siłownię, zwróć uwagę na dojazd do siłowni. Ideałem jest mieć siłownię na wyciągnięcie ręki, ale nie zawsze warto wybierać najbliższy klub fitness. Czasem lepszą ofertę będzie miał ten oddalony, do którego należy dojechać. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem że dojedziesz do niego bezproblemowo za pomocą komunikacji miejskiej lub samochodem. Sprawdź ile autobusów i tramwajów do niego dojeżdża, jak daleko znajduje się przystanek oraz w jakich godzinach będziesz mieć zapewniony transport. Jeśli zaś zamierzasz dojeżdżać samochodem, weź pod uwagę łatwość znalezienia miejsca parkingowego oraz korki w godzinach szczytu. O ile latem będziesz mógł skorzystać z roweru, to zimą utrudniony dojazd będzie skutecznie zniechęcał do treningów.

9. Karnet

Czym może zaskoczyć Cię karnet? Wieloma rzeczami. Przede wszystkim sprawdź, czy w umowie nie ma ograniczeń dotyczących: liczby wejść, czasu przebywania, godziny wejścia na siłownię. To już rzadkość, ale wciąż można się z takimi kwiatkami spotkać w przypadku karnetów studenckich lub promocyjnych. Wybierając karnet sprawdź także, czy masz możliwość zawieszenia go lub rezygnacji. Pozwoli Ci to nie tracić pieniędzy podczas długiego wyjazdu lub kontuzji. Przeanalizuj także samą cenę: jeśli zamierzasz i tak ćwiczyć tylko rano, czasem warto wziąć karnet poranny, który jest znacznie tańszy od karnetu open.

10. Zajęcia dodatkowe

Większość klubów fitness oferuje w cenie karnetu dodatkowe zajęcia, np. spinning, zumbę, jogę, aerobik, TRX-y, kalistenikę, sztuki walki, boks oraz wiele innych aktywności. Nie warto ich bagatelizować, bo mogą być doskonałym uzupełnieniem treningu siłowego. Pamiętaj także, że nie samym treningiem człowiek żyje i warto mieć w cenie karnetu np. saunę, jaccuzzi, masaż lub inne rzeczy, które pomogą Ci się zregenerować.

11. Atmosfera

Ostatnia rzecz to ta, którą musisz wyczuć sam. W siłowni powinieneś się po prostu dobrze czuć. Wpływ na atmosferę w siłowni ma wiele rzeczy: jej wystrój, muzyka, lokalizacja, oświetlenie ale przede wszystkim osoby, które z niej korzystają. Zastosuj więc zasadę „ciągnie swój do swego” i wybierz takie miejsce, gdzie będziesz czuć się najlepiej. To jasne, że w niektórych siłowniach dominować będą kulturyści, zaś w innym panie uczęszczające na aerobik. Aby to sprawdzić, musisz osobiście odwiedzić siłownię i wczuć się w jej atmosferę. Na szczęście intuicja działa zazwyczaj niezawodnie i zdanie na temat siłowni wyrobisz sobie już podczas treningu próbnego.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trening

More in Trening

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Jakie czynności spalają najwięcej kalorii?

Julia Cichaczewska24 stycznia, 2024

Ćwiczenia na odchudzanie – jakie są najlepsze?

Julia Cichaczewska19 grudnia, 2023

Pierwszy raz w siłowni – przewodnik dla początkujących

Julia Cichaczewska24 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

Trening HIIT – klucz do szybkich efektów czy modny trend?

Julia Cichaczewska20 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Kobiety a trening siłowy – przełamując mity, budując siłę i pewność siebie

spalacze9 maja, 2023

Optymalizacja treningu: Jak uzyskać lepsze rezultaty i uniknąć kontuzji

spalacze14 kwietnia, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone