Dieta Dukana, Atkinsa, South Beach, Montigniaca, paleo, dieta 1500 kcal a może indywidualny plan żywieniowy opracowany przez dietetyka? Każdy, kto zdecydował się na odchudzanie, zadaje sobie pytanie o to, która spośród wielu diet redukcyjnych umożliwi uzyskanie najlepszych rezultatów. Dostępnych rozwiązań jest naprawdę dużo, a podjęcia słusznej decyzji nie ułatwia fakt, że nie istnieją diety idealne dla wszystkich.
Upodobania smakowe
Trudno wytrwać na diecie, jeżeli można pozwolić sobie na jedzenie wyłącznie takich potraw, których się nie lubi. Oczywiście, żadna dieta redukcyjna nie przewiduje odżywiania się pizzą, frytkami, tortem czekoladowym i litrami coli, jednak można dostrzec spore różnice pomiędzy rodzajem potraw dopuszczalnych w diecie Dukana czy Atkinsa, a daniami pasującymi na przykład do diety kapuścianej. Osoby, które najbardziej lubią potrawy z ryżem i makaronem oraz kanapki ze świeżym pieczywem z pewnością będą mieć duże trudności z całkowitym wyeliminowaniem ze swojej diety węglowodanów, co jest konieczne na I etapie diety Dukana. Jeżeli nie lubisz kapusty i zup bez wątpienia nie powinieneś wybierać diety kapuścianej. Wytrwanie na jakiekolwiek diecie redukcyjnej jest dużym wyzwaniem, dlatego należy unikać dodatkowego utrudniania sobie walki z nadwagą.
Budżet
Odchudzanie to nie tylko wyeliminowanie z jadłospisu pewnych produktów i potraw, lecz także zastąpienie ich innymi, zgodnymi z zasadami stosowanej diety. Produkty potrzebne podczas odchudzania mogą być tańsze lub droższe, dlatego wybierając dietę warto wziąć pod uwagę swój budżet. Jednak wydatki związane z redukcją wagi to nie tylko zakup niezbędnych produktów spożywczych, ale i konsultacje ze specjalistami. Nie każdy może pozwolić sobie na odchudzanie pod stałą kontrolą dietetyka, ponieważ koszt jednej wizyty waha się od 80 do 200 złotych. Z drugiej strony ważna jest racjonalna ocena sytuacji. Nie zawsze konieczne jest korzystnie ze sklepów ze zdrową żywności i kupowanie drogich produktów, ponieważ można je zastąpić tańszymi odpowiednikami, które także pasują do stosowanej diety.
Głód
Jednym z powodów skłaniających do rezygnacji z odchudzania jest dokuczliwy głód. To nieprawda, że dieta redukcyjna musi wiązać się z ciągłym odmawianiem sobie pożywienia. Istnieją diety, podczas których można bez ograniczeń spożywać pewne produkty. Dieta Sheltona dopuszcza jedzenie do woli między innymi jogurtów i chudego sera, natomiast dieta Weight Watchers pozwala na spożywanie bez ograniczeń jabłek, brzoskwiń, pomarańczy i soków pomidorowych. Jeżeli trudno ci opanować głód i zrezygnować z podjadania, to wybierz taką dietę, podczas której będziesz mógł sobie na to pozwolić, trzymając się listy dopuszczalnych produktów.
Stan zdrowia
Jeżeli twój stan zdrowia jest idealny, to masz pełną swobodę w wyborze diety redukcyjnej. Jednak wszelkie schorzenia i dolegliwości mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania niektórych diet. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku chorób układu pokarmowego. Specjalnej diety potrzebują osoby cierpiące na schorzenia tarczycy oraz diabetycy. Choroby nerek i wątroby stanowią przeciwwskazanie do stosowania diet wysokobiałkowych, ponieważ nadmiar białka dodatkowo obciąża te organy. Dietetycy przestrzegają przed restrykcyjnymi dietami, takimi jak dieta kopenhaska, której nie powinno się stosować, jeżeli występują jakiekolwiek problemy zdrowotne. Na stan zdrowia związany jest między innymi z wiekiem, dlatego należy wziąć do pod uwagę podczas wybierania diety. Nie każdy sposób odchudzania jest odpowiedni dla nastolatków albo osób w podeszłym wieku. Przy poważniejszych problemach zdrowotnych albo dużej nadwadze najbezpieczniej jest odchudzać się pod kontrolą lekarza.
Opinie na temat diet
Każda dieta ma swoich zwolenników oraz przeciwników, dlatego nie można rezygnować z wybranego sposobu odchudzania tylko dlatego, że znalazło się negatywne opinie na jego temat. Co więcej, u jednej osoby określona dieta może okazać się idealnym sposobem na redukcję wagi, natomiast druga osoba nie będzie w stanie wytrwać na niej dłużej niż kilka dni. Warto jednak zapoznać się z zaletami i wadami poszczególnych diet, żeby wiedzieć, jakie problemy mogą pojawić się podczas odchudzania, a przede wszystkim po to, by upewnić się, że dana dieta jest dostosowana do indywidualnych potrzeb.
Dobór suplementów
Wybierając dietę warto pomyśleć o suplementach, które ułatwią uzyskanie oczekiwanych rezultatów. Dostępne w sklepach preparaty są dokładnie przebadane, a wiele z nich zawiera wyłącznie naturalne składniki, dlatego nie trzeba obawiać się stosowania suplementacji. Suplementy powinny być dostosowane do rodzaju diety oraz do indywidualnych potrzeb organizmu. Jeżeli ciągle odczuwasz głód, to możesz sięgnąć suplementy redukujące łaknienie, które zawierają na przykład kwas hydroksycytranowy, wyciągi roślinne albo błonnik pokarmowy. Jeśli uważasz, że przyczyną twoich problemów z wagą jest spowolniony metabolizm, to możesz spróbować usprawnić przemianę materii za pomocą suplementów podwyższających hormony tarczycy albo blokujących kortyzol. Oprócz suplementów wspomagających odchudzanie przydatne mogą być produkty zawierające witaminy i składniki mineralne. Warto starać się tak zaplanować dietę, aby w pełni pokrywała zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze, jednak w celu uniknięcia groźnych dla zdrowia niedoborów można sięgnąć po kompleksy witaminowo-mineralne.
Skuteczność odchudzania uzależniona jest od wyboru odpowiedniej diety oraz od przestrzegania jej zasad. Znalezienie idealnej dla siebie diety nie jest proste, a pierwsza decyzja często okazuje się błędna. Zamiast zniechęcać się do odchudzania należy dokładniej przeanalizować przyczynę niepowodzeń i zmodyfikować sposób odżywiania albo wybrać inną dietę, lepiej dostosowaną do własnych potrzeb.
Facebook
RSS