Odchudzanie

Jak wygląda praca metabolizmu?

Jak wygląda praca metabolizmu?

Metabolizm jest procesem, który pełni wiele funkcji w organizmie. Jest to czynnik, który ma niezastąpiony wpływ na szereg innych procesów, a przede wszystkim decyduje o wytwarzaniu energii niezbędnej do życia. Warto wiedzieć, że do prawidłowej pracy metabolizmu konieczne jest spożywanie węglowodanów, tłuszczy i białek. Kluczowe są również witaminy i minerały. Te wszystkie składniki, które są niezbędnym elementem do prawidłowej pracy tego złożonego i nieustającego procesu. To w jaki sposób działa metabolizm zależy głównie od pracy całego organizmu. Jest to sprawa genetyki, ale również trybu naszego życia. Oczywiście możemy mieć duże szczęście i genetycznie szybki metabolizm. Jednak na ten proces wpływają również takie czynniki, jak:

  • Dieta,
  • Tryb życia,
  • Praca układu hormonalnego,
  • Sen,
  • Aktywność fizyczna,
  • Higiena

Metabolizm – co musisz wiedzieć?

Metabolizm to zbiór procesów, które zachodzą w komórkach żywych. Ich działanie jest niezbędne do tworzenia energii, która ma pochodzić ze składników odżywczych, które dostarczane są do ustroju przez układ pokarmowy wraz z pożywieniem. Medycyna i nauka są przekonane co do tego, że istnieją dwa rodzaje roli metabolizmu. Pierwsza jest związana ze zdobywaniem niezbędnej energii dla organizmu żywego. A to oznacza, że procesy metaboliczne są odpowiedzialne za przemianę składników odżywczych w czystą energię.

Drugie zadanie, jakie ma metabolizm, to tworzenie prekursorów, które mają za zadanie wytwarzać aminokwasy, które budują białka. Dodatkowo procesy te są potrzebne do tworzenia się zasad azotowych, czyli budowy DNA.

Metabolizm działa na zasadzie dotarcia pokarmu do przewodu pokarmowego i poddawaniu go przemianom metabolicznym. Składniki odżywcze w tym czasie są rozkładane na elementy budulcowe, a są to tak zwane prekursory. Dodatkowo w czasie tych przemian tworzy się energia. Budulce i energia, to produkty, które wykorzystuje się  do przeprowadzenia wielu procesów biochemicznych, a niektóre z nich budowane są z nowych makrocząsteczek.

Jak dzieli się metabolizm?

Ten proces można podzielić również na anabolizm i katabolizm. Podczas anabolizmu organizm zużywa wyprodukowaną energię. A podczas tego zadania dochodzi do powstawania makrocząsteczek. Katabolizm jest procesem, który odpowiedzialny jest za uszkodzenia w tkankach w całym organizmie. Prowadzi on do rozpadu cząsteczek, ale podczas tego procesu tworzone są mniejsze elementy oraz wytworzona zostaje dodatkowa energia. Oba te procesy są nieodłączną częścią metabolizmu. Jeden nie istnieje bez tego drugiego. Oba są ze sobą ściśle związane. Ich obecność jest konieczna do zachowania równowagi. Dla wielu osób, zwłaszcza aktywnych fizycznie może wydawać się, że katabolizm jest zbędny i tylko rujnuje. Jednak nie można go zatrzymać, ponieważ bez niego nie istniałby anabolizm, który ma bardzo ważną rolę dla organizmu.

Równowaga metaboliczna jest zwana homeostazą. Jest to cykliczny proces, który w organizmie człowieka działa nieprzerwanie. Tak w uproszczeniu można opisać metabolizm.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

More in Odchudzanie

5 naturalnych spalaczy tłuszczu, które faktycznie działają

SylwiaStyczeń 16, 2020

Czym jest deficyt kaloryczny i jak go obliczyć?

Spalacze.plStyczeń 9, 2020

Już tylko 6 miesięcy do lata! Poznaj diety, które pomogą Ci osiągnąć wymarzoną formę!

SylwiaStyczeń 2, 2020

Naturalne spalacze tłuszczu

SylwiaGrudzień 17, 2019

Czy ziemniaki tuczą?

SylwiaGrudzień 2, 2019

100 dni do lata, czyli jak zyskać formę na wakacyjny czas?

SylwiaListopad 28, 2019

Dieta Dukana

RedakcjaListopad 20, 2019

Zmniejszanie rozmiaru piersi podczas odchudzania

RedakcjaListopad 9, 2019

T5 – Zion Labs czyli spalacz wysokiego ryzyka

spalaczeListopad 7, 2019

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone