Zdrowie

Jak zachować się przy złamaniu i zwichnięciu?

Jak zachować się przy złamaniu i zwichnięciu?

U osób uprawiających sport i aktywnych fizycznie zwiększa się ryzyko urazu. Tak więc osoby aktywne narażone są na złamania, a także zwichnięcia kończyn. Jednak nie tylko sportowcom mogą się one przytrafić. Takie uszkodzenia zdarzyć się mogą każdemu z nas podczas pracy, w domu, a nawet podczas spaceru. Warto więc przekonać się, jak w takich przypadkach udzielić pierwszej pomocy.

Rodzajów urazów jest wiele i od tego, w jaki sposób zareagujemy i jak szubko udzielimy pomocy zależy to, jak duży ból będzie odczuwać osoba poszkodowana, a także jak długo trwać będzie rekonwalescencja. Tak więc w takich przypadkach liczy się szybka i prawidłowa reakcja.

Ustal, czy kończyna jest złamana, a może skręcona?

Często nie widzimy różnicy między pojęciem zwichnięcie, a skręcenie. Czas więc wyjaśnić sobie te dwa pojęcia, by podczas próby niesienia pomocy nie popełnić błędu.

Skręcenie następuje, kiedy nadciągnięte zostają więzadła, a także torebka stawowa. Jest to uraz, podczas którego kości, które tworzą stawy zmieniają swoje położenie, przesuwając się pod wpływem działającej na nie siły pochodzącej z zewnątrz. Do zwichnięcia może dojść nawet podczas spaceru lub podczas wstawania z miejsca. Wystarczy, że źle staniemy, a dojść może do skręcenia kończyny. Jeżeli dojdzie do skręcenia stawu, to najlepszym sposobem, na jego unieruchomienie, jest skorzystanie z bandaża elastycznego. Doskonale mogą się sprawdzić okłady i maści, które będą miały za zadanie zmniejszyć obrzęk i ból.

Zwichnięcie kończyny boli znacznie bardziej niż skręcenie. Po zwichnięciu stawy robią się obrzęknięte, a dochodzi również do krwawego wylewu podskórnego, co powoduje nasilenie bólu. W przypadku zwichnięcia konieczne jest udanie się do szpitala, ponieważ pomóc może nam jedynie nastawienie stawu. Lekarz może również zdecydować się na założenie gipsu na uszkodzoną kończynę.

Jak widać to, jak ocenimy uraz może zadecydować o tym, czy będzie on prawidłowo leczony. Jeżeli pomylimy zwichnięcie ze skręceniem kończyny, to dojść może do poważnych uszkodzeń stawu, który nie zostanie prawidłowo nastawiony przez specjalistę.

Jak udzielić pomocy przy złamaniu?

Rodzaje złamań dzieli się na otwarte i zamknięte. Złamanie zamknięte, zwane również wewnętrznym objawia się zniekształceniem kończyny, silnym bóle, i obrzękiem. Osoba ze złamaniem nie jest w stanie wykonać ruchu uszkodzoną kończyną. Jeżeli dojdzie to tego złamania, to naszym zadaniem, jest unieruchomić kończynę. Konieczne jest jej unieruchomienie już w sąsiednich stawach, a do tego może przydać ci się:

  • Deska,
  • Linijka,
  • Książka,

Do miejsca ze złamaniem najlepiej przyłożyć woreczek z lodem, doskonale sprawdzi się również kompres chłodzący, którego zadaniem będzie zmniejszenie obrzęku i opuchlizny.

W przypadku złamania otwartego łatwo je rozpoznać, ponieważ złamana kość przebija skórę. Pamiętaj, że pod żadnym pozorem nie wolno dotykać kości, a trzeba ją przykryć jałowym opatrunkiem. Jeżeli rana przy złamaniu obficie krwawi, to musisz zatamować krwawienie poprzez ucisk.

Przy obu rodzajach złamań pamiętaj, by nie prostować uszkodzonej kończyny. Musi ona zostać w takiej pozycji, w jakiej została ona uszkodzona. Przy złamaniu należy, jak najszybciej udać się do szpitala lub na pogotowie.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Zdrowie

Suplementy na serce i układ krążenia – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska10 stycznia, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Zdrowy styl życia – na czym polega i jak go prowadzić?

Julia Cichaczewska27 grudnia, 2023

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Poznaj korzyści płynących z regularnego uprawiania sportu

Julia Cichaczewska17 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

SIBO – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska13 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone