Dietetyka i zdrowe odżywianie

Jak zachować szczupłą sylwetkę i nie zaprzepaścić efektów odchudzania?

Jak zachować szczupłą sylwetkę i nie zaprzepaścić efektów odchudzania?

Pozbycie się nadwagi wymaga czasu i wysiłku, dlatego każdy, komu udało się wyeliminować nadmiernej kilogramy, próbuje uniknąć ponownego przybrania na wadze. Niestety, po pewnym czasie wiele osób traci ostrożność. Kiedy mija zagrożenie efektem jojo a czasy odchudzanie stają się tylko wspomnieniem, łatwo jest zrezygnować z wypracowanych nawyków, czego skutkiem jest wzrost wagi. Oto kilka wskazówek, w jaki sposób uniknąć zaprzepaszczenia efektów odchudzania.

Nie rezygnuj z aktywności

Aktywność fizyczna jest ważna nie tylko ze względu na sylwetkę, lecz przede wszystkim z powodu zdrowia. Całkowita rezygnacja z treningów jest dużym błędem. Nie oznacza to jednak, że trzeba kontynuować tę aktywność, którą wybrało się podczas odchudzania. Warto wybrać to, co naprawdę się lubi. W przypadku znudzenia treningami na siłowni czy zajęciami fitness można spróbować na przykład joggingu, jazdy konnej albo nordic walking. Nie trzeba trenować codzienne, jednak ważna jest systematyczność. Istnieje wiele sposobów na to, żeby połączyć aktywność z innymi zajęciami. Można na przykład ćwiczyć przed telewizorem albo spotkać się z przyjaciółmi na basenie zamiast w barze.

Jedz śniadania

W trakcie odchudzania ludzie zazwyczaj dbają o to, by przestrzegać wszystkich zasad zdrowej diety, łącznie z jedzeniem śniadań. Jednak po pewnym czasie od uzyskania upragnionej wagi niektórzy wracają do dawnych przyzwyczajeń. Pomijanie porannego posiłku wiąże się z większą chęcią na podjadanie w ciągu reszty dnia. Co więcej, rezygnacja ze śniadania zaburza regularność posiłków, która wpływa na pracę układu pokarmowego. Negatywne skutki mogą odczuć przede wszystkim te osoby, które mają słabą przemianę materii.

Pij wodę przed posiłkami

Kiedy na stole znajdują się smaczne potrawy, to trudno odmówić sobie nałożenia dużej porcji, a nawet dokładki. Pomóc może wypicie przed posiłkiem szklanki wody, dzięki której w żołądku będzie trochę mniej miejsca na jedzenie. Na czczo można wypić wodę z cytryną, która według wielu osób poprawia przemianę materii.

Pozwól sobie na drobne przyjemności

Pilnowanie wagi nie oznacza, że należy wystrzegać się wszystkich przyjemności. Od czasu do czasu można pozwolić sobie na porcję ulubionych lodów albo kawałek pizzy. Ważne jest to, żeby w menu dominowały lekkie, zdrowe posiłki.

Kontroluj metabolizm

Przemiana materii ma istotny wpływ na to, czy waga stoi w miejscu czy też zwiększa się lub zmniejsza. Im wolniejszy metabolizm, tym większą wagę trzeba przywiązywać do spożywanych posiłków. Warto pamiętać o tym, że istnieją suplementy diety, które wspomagają przemianę materii. Suplementacja jest przydatna nie tylko w trakcie odchudzania, ponieważ niektóre preparaty pomagają utrzymać uzyskane rezultaty i dostarczają organizmowi ważnych składników odżywczych. Przemianę materii poprawiają także niektóre zioła i przyprawy, na przykład pieprz kajeński, ostra papryka, cynamon albo estragon. Dodawanie ich do posiłków sprawi, że organizm będzie mógł szybciej strawić pożywienie.

Zachowaj ostrożność, jeżeli masz dużo powodów do stresu

Zajadanie stresu to powszechny problem, dlatego wiele osób tyje, kiedy doświadcza nieprzyjemnych zdarzeń, na przykład nerwowej atmosfery w pracy czy konfliktów rodzinnych. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem byłoby wyeliminowanie przyczyny stresu, ale nie zawsze jest to możliwe. Zamiast pochłaniać czekoladki i lody, lepiej zadbać o swoje poczucie psychiczne. Dobre efekty mogą przynieść techniki relaksacyjne albo picie ziół, które wykazują właściwości uspokajające. Odstresowująco działa także aktywność fizyczna. Długi spacer, wizyta na basenie albo udział w zajęciach tanecznych poprawia nastrój, a jednocześnie sprzyja zachowaniu atrakcyjnej sylwetki. Jeżeli chęć sięgnięcia po przekąskę jest bardzo silna, to warto zadbać o to, żeby zawsze mieć pod ręką coś lekkiego. Słupki marchewki czy kawałki jabłek to lepszy wybór niż czekolada czy batonik.

Regularnie kontroluj wagę i obwody poszczególnych części ciała

Regularne kontrolowanie masy ciała sprawi, że w razie przyrostu tkanki tłuszczowej można będzie szybko podjąć działania, które pozwolą zapobiec pogorszeniu sytuacji. Trzeba pamiętać o tym, że wzrost lub spadek wagi nie zawsze świadczy o tyciu lub schudnięciu. Oprócz ważenia się należy zatem sprawdzać obwód poszczególnych części ciała. Na początku warto zapisywać co się zjadło i w jakich ilościach, aby w przypadku wzrostu masy ciała wiedzieć, co jest jego przyczyną. Z drugiej strony nie można popadać w obsesję i ważyć się lub mierzyć każdego dnia. Związany z tym stres bez wątpienia nie sprzyja zachowaniu szczupłej sylwetki.

Podsumowując, zachowanie szczupłej sylwetki wymaga przestrzegania zdrowych nawyków żywieniowych i bycia aktywnym, a także kontrolowania swojego organizmu i wagi. Jednak nie można skupiać się wyłącznie na pilnowaniu wagi, odmawiając sobie dobrego jedzenia i ciągle licząc kalorie.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Suplementy na ból głowy i migrenę

admin7 marca, 2024

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Dieta IF – czym jest Intermittent Fasting?

Julia Cichaczewska18 stycznia, 2024

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Jak poprawić działanie spalaczy tłuszczu? – praktyczne wskazówki

Julia Cichaczewska3 listopada, 2023

Dieta bogata w białko – zalety i wady

Spalacze.pl3 października, 2023

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone