Trening

Jak zacząć biegać – porady dla początkującego

Jak zacząć biegać – porady dla początkującego

 

Bieganie na początku może być trudne, a zmuszenie się do regularnego treningu to również nie lada wyzwanie. Jakie są sposoby na rozpoczęcie biegania od zera. Jak biegać żeby schudnąć i poprawić kondycję? Przygotowaliśmy plan dla początkujących biegaczy. Dzięki tym zasadom z kanapowca zmienisz się w biegacza. Koniecznie sprawdź co musisz zrobić, by zacząć  biegać.

Wielu biegaczy zatrzymuje się na początkującym etapie. To osoby, które mają już strój do biegania, słuchawki bezprzewodowe i zawsze obiecują sobie, że bieganie pomoże im schudnąć, poprawić wygląd sylwetki i wzmocni kondycję. A jednak zapału starcza im jedynie na kilka treningów. Po kilku treningach tracą zapał i na kilka tygodni, a nawet miesięcy zapominają o bieganiu, by przypomnieć sobie o tej aktywności fizycznej za jakiś czas. To tak zwani wiecznie początkujący biegacze. Nie mogą wyrwać się ze schematu, który cały czas powtarzają. Jaka jest tego przyczyna? Brak planu biegacza. Jeśli chcesz stać się biegaczem, który pokocha bieganie, a przebiegnięcie kilkudziesięciu kilometrów nie będzie dla niego problemem, to koniecznie zapoznaj się z planem biegacza. Podajemy sposoby na to, by stać się biegaczem.

Wyznacz sobie cel

Rozpoczęcie regularnego biegania wymaga wyznaczenia sobie konkretnego celu. Jeśli tego nie zrobisz, to po kilku treningach stracisz zapał. Pamiętaj,  że każde działanie, którego się podejmujesz robisz po coś. Wszystko w życiu człowieka musi mieć sens i prowadzić do jakiegoś celu. Tak więc na początek określ co chcesz osiągnąć razem z bieganiem. Nie podawaj sobie postanowienia, że dzięki bieganiu schudniesz. Postaw sobie cel biegania co najmniej pięć razy w tygodniu aż do momentu, gdy schudniesz 10 kilogramów. Ten cel jest już konkretniejszy i bardziej wymagający. Teraz już wiesz, do kiedy musisz biegać i co osiągniesz, jeśli będziesz wytrwale dążyć do wyznaczonego celu. Taki cel jest realny, więc nie zwątpisz w niego. Zrzucenie 10 kilogramów zajmie ci kilka tygodni, a po tym czasie nie będziesz już sobie wyobrażać życia bez biegania.

Zapoznaj się z techniką biegania

Tak naprawdę każdy potrafi biegać. Jednak nie każdy robi to dobrze. Im lepszą technikę biegania sobie wybierzesz tym mniej jesteś narażony na kontuzję i obciążenia stawów. To zdarza się często początkującym biegaczom, więc by tego uniknąć zapoznaj się z najlepszymi technikami biegania, które są jednocześnie bezpieczne. Przeczytaj kilka artykułów, czy książek na temat biegania. Jak powinna wyglądać rozgrzewka przed treningiem i jak rozciągać się po treningu. Jak układać nogi podczas biegania, jak oddychać i jak układać ręce, to wszystko ma wpływ na efektowność i bezpieczeństwo biegania.

Znajdź dobrą trasę do biegania

Przez pierwszym treningiem przejdź się na spacer i poszukaj najlepszego miejsca do biegania. Możesz wybrać miejsce, gdzie najwięcej jest biegaczy. Nie wybieraj lokalnych ulic, ponieważ bieganie na asfalcie jest bardzo obciążające dla stawów, a samochody stwarzają niebezpieczeństwo. Na początek wybierz sobie trasę w parku lub leśne ścieżki. Biegaj tam, gdzie jest zielono, a podłoże jest  utwardzone. Jeśli poznasz okolicę przed pierwszym treningiem poczujesz się pewniej i będziesz wiedzieć, gdzie chcesz biegać.

Bieganie zimą – jak zacząć?

Rozpoczęcie przygody z bieganiem w zimę nie jest dobrym pomysłem. Znacznie lepiej i bezpieczniej, jest z tym zaczekać do wiosny. Zimą konieczne są odpowiednie ubrania do biegania, które powinny być wykonane z materiałów oddychających i najlepiej gdyby były z termoaktywnych materiałów. Zwykłe ubrania, które możemy założyć do biegania latem, czy wiosną nie nadają się na chłodniejsze dni, kiedy jest duża wilgoć. Szybko się przepacają i wilgotnieją, a przez to zwiększa się ryzyko przeziębienia. Poza tym na bieganie trudno jest znaleźć odpowiedni moment, kiedy ran jest ciemno, a zmrok zapada przed 16. W bieganiu zimą często przeszkadzają również warunki atmosferyczne. Nagłe opady deszczu, czy śniegu, które mogą nas zaskoczyć podczas treningu, szybko przegonią nas do domu lub zniechęcą do wyjścia na zewnątrz.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trening

More in Trening

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Jakie czynności spalają najwięcej kalorii?

Julia Cichaczewska24 stycznia, 2024

Ćwiczenia na odchudzanie – jakie są najlepsze?

Julia Cichaczewska19 grudnia, 2023

Pierwszy raz w siłowni – przewodnik dla początkujących

Julia Cichaczewska24 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

Trening HIIT – klucz do szybkich efektów czy modny trend?

Julia Cichaczewska20 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Kobiety a trening siłowy – przełamując mity, budując siłę i pewność siebie

spalacze9 maja, 2023

Optymalizacja treningu: Jak uzyskać lepsze rezultaty i uniknąć kontuzji

spalacze14 kwietnia, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone