Regularne wypróżnianie jest bardzo ważne dla zdrowia. Zaparcia zwiększają bowiem zagrożenie różnymi chorobami jelita. Gdy zaparcie utrzymuje się przez dłuższy czas, w ścianie jelita grubego , szczególnie w dolnej części okrężnicy, mogą tworzyć się uwypuklenia zwane uchyłkami. W związku z zaleganiem w nich kału ściana jelita może ulec zakażeniu i uchyłku rozwija się wtedy stan zapalny, co objawia się między innymi bólem w lewej stronie podbrzusza.
Doraźnie niekorzystne skutki zaparć to powstawanie w zalegającej treści jelitowej szkodliwych substancji i wchłanianie się ich do krwi, co prowadzi do uczucia zmęczenia, a nawet występowania wykwitów na skórze.
zaparcia – jak ich unikać
- błonnik, najlepsze włókno pokarmowe
to właśnie błonnik jest istotnym składnikiem pokarmowym, który ma podstawowe znaczenie dla pracy przewodu pokarmowego, nie jest ono trawione, lecz zwiększa objętość substancji resztkowych, a tym samym poprawia pasaż treści jelitowej, takim idealnym składnikiem zawierającym błonnik są otręby pszenne, a także takie bardzo zdrowe i nie mogące być pominięte w jadłospisie każdego z nas powinny być: warzywa, owoce i nasiona różnego typu.
- naturalne wypełniacze
skuteczną i wygodną metodą spożywania włókien pokarmowych jest dodawanie do posiłków naturalnych środków wypełniających jelita; można jeść 1 do 2 łyżeczek otrąb lub siemienia lnianego do herbaty, lub popijając je wodą. Można je też dodawać do zupy, mleka, kaszy lub sałatki.
- pij więcej wody
poza błonnikiem bardzo ważne jest dla pracy jelit odpowiednie nawadnianie. Najlepsza jest do tego celu woda. Należy w ciągu dnia pić od 1,5 litra do 2 litrów czystej wody. Alkohol odwadnia i nasila zaparcia.
- ruch
aktywność fizyczna pomaga w zwalczaniu zaparć, dzięki oddziaływaniu mięśni brzucha i przepony jelita. Należy poświęcić chociaż 30 minut na aerobik, jogging, rower 3 do 4 razy w tygodniu. Poprawi to nie tylko pracę przewodu pokarmowego, ale przyniesie także poprawę funkcjonowania układu krążenia.
- naturalne potrzeby od razu
pamiętaj także, by od razu załatwiać naturalną potrzebę wypróżnienia. Ponieważ tzw. przedłużanie tego procesu prowadzi do tzw. nawykowego zaparcia.
- środki przeczyszczające – tak czy nie?
wiele osób stosuje środki przeczyszczające zawierające senes. Chociaż przynoszą one doraźną ulgę, ich przewlekłe stosowanie prowadzi do uzależnienia jelit. Jest to spowodowane nieprawidłowa stymulacją jelite przez zawarte w preparatach aktywne substancje i utratę przez mięśniówkę zdolności do prawidłowego kurczenia się. Dlatego jeżeli nawet mamy problem z zaparciami starajmy się rzadko, a nawet prawie w ogóle zrezygnować ze stosowania środków przeczyszczających.
Stres, złe odżywianie prowadzą także do zaparć. Jednak jeżeli stosowane metody leczenia zaparć nie przynoszą efektu należy udać się do lekarza w celu zbadania i diagnozy.
Facebook
RSS