Dietetyka i zdrowe odżywianie

Jaką rolę w diecie redukcyjnej odgrywają kwasy Omega 3?

Jaką rolę w diecie redukcyjnej odgrywają kwasy Omega 3?

Nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 mają ogromny wpływ na stan zdrowia organizmu i samopoczucie człowieka. Stanowią one materiał budulcowy naszych tkanek i narządów wewnętrznych. Wspomagają pracę układu sercowo- naczyniowego oraz są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Zdaniem wielu osób kwasy Omega 3 są bardzo ważne szczególnie podczas odchudzania. Inni natomiast podważają ich pozytywny wpływ na redukcję masy ciała. Warto zatem sprawdzić czy kwasy te istotnie pomagają w pozbyciu się nadwagi.

Niestety, pierwsza informacja nie będzie dobra dla tych, którzy poszukują cudownych środków odchudzających. Przeprowadzone w ostatnich latach badania wykazały, że kwasy Omega 3 nie przyśpieszają spalania tkanki tłuszczowej. Uczestnicy badania zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza z nich otrzymywała codziennie kapsułki z kwasami Omega 3, natomiast druga tabletki placebo. Okazało się, że nie ma różnicy w tempie redukcji tkanki tłuszczowej pomiędzy osobami przyjmującymi Omega 3, a ludźmi otrzymującymi placebo. Nadal jednak wielu dietetyków poleca suplementację kwasów podczas diety redukcyjnej. Jest to związane między innymi z faktem, że Omega 3 ograniczają łaknienie, dzięki czemu wytrwanie na diecie jest łatwiejsze. Zdolność tych kwasów tłuszczowych do redukcji apetytu została potwierdzona podczas trakcie badań, które polegały na podawaniu jednej grupie niskich dawek Omega 3, a drugiej wysokich. Ludzie otrzymujący więcej kwasów tłuszczowych rzadziej skarżyli się na uczucie głodu niż ci, którzy dostawali mniejszą dawkę Omega 3.

Istnieją także inne przyczyny, dla których zaleca się stosowanie Omega 3 u osób z nadwagą. Wśród właściwości tych kwasów należy wymienić redukcję poziomu cholesterolu, obniżanie ciśnienia oraz zwiększenie wrażliwości na insulinę. Omega 3 pomagają zatem w zapobieganiu problemów zdrowotnych, na które w szczególny sposób narażeni są właśnie ludzie z nadwagą.

Źródłem kwasów tłuszczowych Omega 3 są ryby morskie, takie jak łosoś, makrela, sardynki, śledź i tuńczyk, jak również algi morskie, orzechy włoskie, migdały, pestki dyni i siemię lniane. Dieta przeciętnego człowieka nie pokrywa w pełni zapotrzebowania na te kwasy, dlatego warto zdecydować się na suplementację. W sprzedaży dostępne są zarówno preparaty zawierające same Omega 3, na przykład Omega 3 firmy Now Foods, jak i produkty, w których znajdują się także inne zdrowe kwasy tłuszczowe, na przykład Omega 3-6-9 marki Trec Nutrition. Preparaty złożone zasługują na szczególną uwagę, ponieważ dostarczają wszystkich ważnych dla ludzkiego organizmu kwasów tłuszczowych.

Chociaż stosowanie kwasów Omega 3 ogranicza apetyt, to niekiedy ich działanie może okazać się zbyt słabe. W przypadku dużego łaknienia można sięgnąć po specjalne preparaty, których zadaniem jest kontrolowanie apetytu.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dietetyka i zdrowe odżywianie

More in Dietetyka i zdrowe odżywianie

Jak budować masę mięśniową?

Julia Cichaczewska2 lutego, 2024

Dieta IF – czym jest Intermittent Fasting?

Julia Cichaczewska18 stycznia, 2024

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Jak poprawić działanie spalaczy tłuszczu? – praktyczne wskazówki

Julia Cichaczewska3 listopada, 2023

Dieta bogata w białko – zalety i wady

Spalacze.pl3 października, 2023

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Zdrowe odżywianie: klucz do sukcesu – porady dietetyczne, nowości

spalacze11 kwietnia, 2023

Zdrowe zamienniki słodyczy – sprawdź czym zastąpić słodycze

spalacze29 marca, 2023

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone