Odchudzanie

Jaką rolę w odchudzaniu odgrywa witamina D?

Jaką rolę w odchudzaniu odgrywa witamina D?

Produkty reklamowane jako cudowne środki odchudzające są nieskuteczne, a często także szkodliwe, o czym przekonało się już wiele osób, które poszukiwały łatwego sposobu na wyeliminowanie nadmiernych kilogramów. Pozbycie się nadwagi wymaga odpowiedniej diety i aktywności fizycznej. Z drugiej jednak strony istnieją substancje, dzięki którym realizacja marzeń o szczupłej sylwetce staje się trochę prostsza. Ważną rolę w odchudzaniu odgrywa na przykład witamina D.

Zdaniem specjalistów witamina D (nazywana także kalcyferolem) przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Wraz z wapniem ogranicza poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu odpowiedzialnego za gromadzenie się tkanki tłuszczowej w okolicach pasa. Ponadto kalcyferol zwiększa wydzielanie leptyny, czyli hormonu wysyłającego do mózgu sygnał o sytości. Niedobór witaminy D zwiększa wydzielanie hormonów, które sprawiają, że zamiast spalanie komórek tłuszczowych dochodzi do ich odkładania w postaci tkanki tłuszczowej. Ważną rolę witaminy D w diecie redukcyjnej potwierdziły badania przeprowadzone przez teherańskich naukowców na grupie 77 kobiet. Na poziom kalcyferolu powinny zwrócić uwagę w szczególności te osoby, które mają problem z tak zwaną otyłością brzuszną.

Chociaż witamina D wspomaga odchudzanie, to jest bardzo ważna nie tylko dla osób dążących do redukcji wagi. Kalcyferol wzmacnia kości, zapobiegając rozwojowi takich chorób jak krzywica czy osteoporoza. Ma także istotny wpływ na funkcjonowanie układu krążenia, może zapobiec rozwojowi cukrzycy, a nawet raka. Tymczasem według najnowszych badań niedobór witaminy D może dotyczyć nawet 90% Polaków. W przypadku dorosłego człowieka dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę wynosi 5µ g. Więcej kalcyferolu potrzebują kobiety ciężarne, dzieci i młodzież. Cennym źródłem witamy D jest promieniowanie słoneczne, ponieważ pod jego wpływem dochodzi do syntezy tejże witaminy w ludzkiej skórze. Niedobory stwierdza się głównie w okresie jesienno-zimowych, jednak nie można ich wykluczyć także w sezonie wiosenno-letnim. W pożywieniu witaminę D znajdziemy przede wszystkim w tłustych rybach, na przykład śledziu, łososiu, makreli i tuńczyku w oleju. Źródłem kalcyferolu są także jaja oraz grzyby. W celu uniknięcia szkodliwych dla zdrowia niedoborów warto sięgnąć po odpowiednie suplementy diety. Suplementację zaleca się w szczególności osobom będącym na dietach redukcyjnych, kobietom ciężarnym oraz dzieciom. Z drugiej jednak strony nie można przyjmować zbyt dużych dawek witaminy D, ponieważ jej nadmiar może doprowadzić do problemów zdrowotnych, na przykład utraty apetytu, nudności i osłabienia, a także do deformacji płodu i chorób kości u małych dzieci.

Objawy niedoboru witaminy D nie zawsze są właściwie rozpoznawane. Z tego względu przynajmniej raz w roku warto wykonać badanie, mające na celu skontrolowanie poziomu kalcyferolu. W ten sposób można nie tylko ułatwić sobie utrzymanie szczupłej sylwetki, lecz także zapobiec wielu schorzeniom.

Wyświetl komentarz (1)

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odchudzanie

More in Odchudzanie

Naturalne spalacze tłuszczu – Jakie produkty mogą wspomagać proces spalania tłuszczu?

Julia Cichaczewska22 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Odchudzanie – jak efektywnie spalić tłuszcz?

spalacze11 września, 2023

Jakie suplementy stosować, by nasilić spalanie tłuszczu? Przegląd najpopularniejszych i skutecznych wspomagaczy

spalacze17 marca, 2023

Joga – sposób na zdrowie, dobre samopoczucie i szczupłą sylwetkę

Redakcja18 października, 2021

Johimbina – afrodyzjak, który spala tłuszcz

Spalacze.pl10 października, 2021

Czy jedzenie grzybów jest bezpieczne?

Redakcja23 września, 2021

Czym jest deficyt kaloryczny i jak go obliczyć?

Spalacze.pl9 września, 2021

Czasowa głodówka: Co to takiego? Czy warto spróbować?

Sylwia16 czerwca, 2021

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone