Zdrowie

Jakich rzeczy unikać, by mieć lepszą pamięć

Jakich rzeczy unikać, by mieć lepszą pamięć

Pamięć zawodzi nas nie jeden raz. Jest ona słaba u osób, które są w podeszłym wieku, a także u tych młodszych, których mózg pracuje w intensywny sposób nawet przez kilkanaście godzin dziennie. Mózg do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiednich warunków, a jeśli dochodzi do zaburzenia jego pracy, to przyczyn może być naprawdę wiele. Jedną z nich jest na przykład nieprawidłowa dieta, czy problemy z bezsennością.

Dziś dowiemy się, jakie rzeczy mogą przyczyniać się do pogorszenia pracy naszego mózgu, a także negatywnie wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego i całego naszego organizmu. Czas najwyższy się przekonać.

  1. Zarywanie nocy

To co prawda nie zdarza się u osób w podeszłym wielu, ale już młodzież, a nawet osoby dorosłe często zarywają noc, ponieważ jest tysiące rzeczy, które są ważniejsze od spania. A jednak przez co najmniej osiem godzin w ciągu dnia nie ma ważniejszej rzeczy niż sen. Jest to czas, kiedy cały organizm, a w szczególności układ mięśniowy i nerwowy, czyli mózg odpoczywa i się regeneruje. Warto również zaznaczyć, że jeśli jesteśmy nie wyspani, to zmniejsza się efektywność pracy całego organizmu. Trudniej jest nam się skupić, a zapamiętywanie nowych informacji jest nie lada wyzwaniem. Zazwyczaj, kiedy śpimy za mało, to nawet to, co zapamiętamy już następnego dnia, wypada nam z głowy.

  1. Nieprawidłowa dieta

Wiele osób zapomina o tym, jak ważne jest prawidłowe odżywianie. Przez natłok pracy lub pośpiech nie mamy czasu, by przygotować sobie pełnowartościowe posiłki, przez co sięgamy po niezdrowe przekąski, które do organizmu dostarczają jedynie kalorie, a brak w nim składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowej pracy mózgu, czyli:

Jeśli chcemy zadbać o prawidłowe funkcjonowanie mózgu, to konieczne jest zadbanie o to, by w diecie nie zabrakło składników odżywczych. Nie można również zapomnieć o tym, że niezbędne są również węglowodany. To może być zaskoczeniem dla wielu osób, ale węglowodany są źródłem energii dla mózgu w ponad 50 procentach.

  1. Brak wysiłku umysłowego

Dla wielu osób skończenie szkoły, to czas, kiedy nauka się kończy. Przez to praca mózgu jest znacznie zmniejszana, a to negatywnie wpływa na pracę układu nerwowego. Nie wskazane jest zmniejszenie pracy  umysłowej. Tak więc nawet jeśli już się nie uczysz, to najlepiej, jeśli codziennie będziesz robić małe wyzwanie dla swojego mózgu. Czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek, czy też granie w planszówki edukacyjne, jest to dobre ćwiczeniem dla mózgu. Dzięki temu mózg będzie cały czas pracował na pełnych obrotach.

  1. Brak aktywności fizycznej

Nie wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że aktywność fizyczna ma bardzo duży wpływ na pracę mózgu. Kiedy uprawiamy sport, do organizmu wpływa więcej tlenu, dzięki czemu mózg i cały organizm jest znacznie lepiej dotleniony, a to sprawia, że ich praca jest efektowniejsza. Dodatkowo sport przyczynia się do zmniejszenia poziomu hormonu stresu, kortyzolu w organizmie, a to sprawia, że spowalnia się proces starzenia się komórek nerwowych. Warto więc codziennie ćwiczyć lub wyjść na półgodzinny spacer, by dotlenić mózg.

Dobrym rozwiązaniem jest również otworzenie okien, kiedy się uczymy. Dzięki temu mózg będzie miał cały czas dostęp do świeżego powietrza.

Kliknij aby dodać komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

More in Zdrowie

Suplementy na serce i układ krążenia – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska10 stycznia, 2024

Czy kreatyna jest bezpieczna? – skutki uboczne kreatyny

Julia Cichaczewska5 stycznia, 2024

Zdrowy styl życia – na czym polega i jak go prowadzić?

Julia Cichaczewska27 grudnia, 2023

Napoje fermentowane – sekret zdrowia i witalności

Julia Cichaczewska1 grudnia, 2023

Poznaj korzyści płynących z regularnego uprawiania sportu

Julia Cichaczewska17 listopada, 2023

Trening a przeziębienie – czy warto ćwiczyć w trakcie choroby?

Julia Cichaczewska9 listopada, 2023

SIBO – wszystko co musisz wiedzieć

Julia Cichaczewska13 października, 2023

Wpływ kofeiny na trening – jak kofeina wpływa na naszą wydajność podczas ćwiczeń?

Julia Cichaczewska26 września, 2023

Optymalizacja procesu odchudzania – skuteczne metody i błędy do uniknięcia

spalacze15 września, 2023

Jesteśmy tu dla Ciebie – od pierwszego kroku na ścieżce zdrowia, aż po finish. Odkryj naszą różnorodną ofertę, zaczerpnij wiedzy z naszego bloga i dołącz do społeczności, która wie, że zdrowie to więcej niż tylko dieta i ćwiczenia.

Copyright © 2016 spalacze.pl Wszelkie prawa zastrzeżone